System Foammelt firmy Engel

System Foammelt firmy Engel
Foammelt to innowacyjna technologia koncernu Engel, wykorzystująca mikrokomórkowe tworzywa spienione dla uzyskania lekkich wyrobów precyzyjnych.

Istotą technologii Foammelt jest fakt, że różnego rodzaju części ze strukturalnej piany mogą być tu wtryskiwane za pomocą dwóch alternatywnych procesów. Ich wspólną cechą jest formowanie komórkowej struktury wewnątrz wtryskiwanej części. Dzieje się tak na skutek rozprowadzania bąbelków gazu w podstawowym polimerze.

Mówiąc o dwóch alternatywnych procesach należy mieć na uwadze chemiczne spienianie i fizyczne spienianie.

Jeśli chodzi o to pierwsze, to w tym procesie gaz jest wytwarzany poprzez chemiczny rozkład środka spieniającego - na bazie wodorowęglanu i kwasu cytrynowego - poddawanego działaniu temperatury.

system Foammelt

Ponieważ ciśnienie gazu w masie plastyfikującej jest bardzo niskie, to podczas procesu wypełniania formy wtryskowej można korzystać jedynie z bardzo niskiego ciśnienia wtrysku. To zaś oznacza, że ograniczona jest zarówno precyzja wtryskiwanej części, jak również stopień wypełniania i kompensacji skurczu.

Formowanie przy użyciu chemicznego środka spieniającego jest mało wymagającą technologią. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do produkcji części o grubych ściankach w połączeniu z polietylenem i polipropylenem, dla wyrobów, które nie muszą spełniać standardów wysokiej jakości.

Analizując z kolei drugi z alternatywnych procesów, czyli fizyczne spienianie, to należy napisać, że odbywa się ono poprzez wprowadzenie pod wysokim ciśnieniem azotu lub dwutlenku węgla bezpośrednio do masy wtryskowej podczas procesu plastyfikującego.

Wysokie ciśnienie w cylindrze plastyfikującym powoduje, że gaz rozpuszcza się w masie plastyfikującej całkowicie, co gwarantuje jego jednorodne rozprowadzenie. Po wtrysku spienionego stopu pod ciśnieniem do formy wtryskowej, gaz i stop rozdzielają się, co prowadzi do rozszerzenia gazu i powstania mikrokomórkowej piany. W tym procesie ciśnienie gazu w formie wtryskowej jest dużo większe niż to stwarzane w procesie chemicznego spieniania. Daje to o wiele większe możliwości wykonania wartościowych wyrobów.

Czytaj więcej: Technologie 582Reportaże

Forum

Tipen1

Czyszczenie układu uplastyczniającego wtryskarki 2021-04-06

Yellow

Zatykanie systemów gorących kanałów. 2021-03-23

Janusz75

Własna firma produkcyjna 2021-03-22

Cosmoplast

Wtrysk PA6 GF 30 2021-03-20

Gerard

Opłacalność przewijania folii stretch 2021-03-08