System kaucyjny w Polsce. Jest projekt

System kaucyjny w Polsce.…

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło w poniedziałek projekt dotyczący wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego na butelki szklane i z tworzyw sztucznych.

- Celem projektowanych przepisów dot. systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie wysokiej jakości odpadów do recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców -  powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej, która odbyła się 1 lutego 2022 r.

system-kaucyjny-1
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Zgodnie z przedstawionym projektem system kaucyjny obejmie butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów oraz szklane do 1,5 litra. System nie obejmie puszek aluminiowych, o co apelowały m. in. organizacje branżowe. Jednak wiceminister Ozdoba na konferencji prasowej podkreślił, że możliwe jest dalsze rozszerzenie propozycji resortu.

Kaucję pobierać będą od klientów w momencie zakupu wszystkie jednostki handlowe oferujące produkty w opakowaniach podlegających kaucji. Pieniądze będzie można odzyskać przy zwrocie butelki i nie będzie potrzebny do tego paragon. Butelki odbierać będą musiały wszystkie sklepy powyżej 100 m kw. Jak ocenia MKiŚ "są to na tyle duże powierzchnie, że pozwolą one na magazynowanie zebranych opakowań bez uciążliwości". Placówki o mniejszej powierzchni same mają decydować czy chcą odbierać opakowania i zwracać kaucję.

system-kaucyjny-2
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Jak mówił na dzisiejszej konferencji Jacek Ozdoba, nieodebrana kaucja zostanie przekazana producentom z przeznaczeniem do wykorzystania wyłącznie na funkcjonowanie systemu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada, że projektowane przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku. Jednocześnie projekt ustawy zakłada, że wprowadzający zostaną zobowiązani do utworzenia systemu nie później niż 24 miesiące po wejściu w życie ustawy - najpóźniej więc do końca 2024 r.

Uwagi i opinie do projektu można zgłaszać w terminie 30 dni od dnia przekazania projektu do konsultacji publicznych.

Zobacz projekt ustawy:

projekt_ustawy_kaucja.pdf