Technologia Calitec koncernu Netstal

Technologia Calitec koncernu… Szwajcarski koncern Netstal opracował nowoczesną technologię, która ma na celu usprawnienie procesu produkcji preform PET służących do wydmuchu butelek do napojów.

Przedstawiciele Netstala doszli do wniosku, że najsłabszym elementem butelki PET jest jej dno, ponieważ nie ulega ono rozdmuchowi, a tym samym wzmocnieniu, jak ma to miejsce w przypadku ścianek bocznych. Dla wyeliminowania tego efektu inżynierowie koncernu opracowali innowacyjną metodę z wykorzystaniem opatentowanej przez siebie technologii Calitec. Polega ona na wprowadzeniu sprężonego powietrza o wielkości 2 bar do preform PET, które to znajdują się w chwytaku robota, będącego składową linii produkcyjnej.

Pod wpływem sprężonego powietrza następuje prawidłowa kalibracja kształtu preformy oraz jej nieznaczne wydłużenie. Tym samym mamy do czynienia z rozciągnięciem dna preformy. Operacja ta zwiększa wytrzymałość dna oraz zmniejsza grubość ścianki poprzez obniżenie ciężaru preformy. Butelki produkowane w tej technologii będą się charakteryzowały zwiększoną wytrzymałością dna oraz obniżona gramaturą.

W naszym kraju partnerem Netstala jest spółka Muehsam.

Czytaj więcej:

Reportaże

Forum