Technologia Foilmelt firmy Engel

Technologia Foilmelt firmy…
Koncern Engel opracował technologię Foilmelt przeznaczoną do projektowania elementów z folii dekoracyjnych.

Opracowanie przez koncern Engel technologii Foilmelt to odpowiedź na coraz powszechniejsze w tej chwili tendencje dążące do zindywidualizowania używanych przedmiotów i wprowadzania coraz to bardziej nowoczesnego wzornictwa. Oto bowiem projekt zewnętrznej powierzchni ma często kluczowe znaczenie dla końcowej jakości wyrobu.

Folie dekoracyjne stwarzają szerokie możliwości łączenia efektów powierzchniowych z materiałem podstawowym. Proces ten zachodzi we wtryskarce. Oznacza to, że za sprawą stosowania wielowarstwowych folii zespolonych można uzyskać wysokiej jakości powierzchnie trójwymiarowe, powierzchnie z efektami specjalnymi, powierzchnie aluminiopodobne z tzw. efektami kameleona lub hologramami. Co więcej możliwa jest także natychmiastowa zmiana wzoru w kolejnych patiach wyrobu, a całość nie wymaga obróbki wykańczającej.

Konkretnymi przykładami rozwiązań, o których mowa mogą być dekoracje drewno lub aluminiopodobne do wnętrz samochodów, a także rozmaite opakowania na lody wykonywane z zastosowaniem folii dekoracyjnej. Ten drugi przykład, to jednocześnie ilustracja możliwości obniżenia kosztów przez połączenie etykietowania i wtryskiwania przy szybkobieżnej produkcji opakowań.

Element wykonany w technologii Foilmelt firmy Engel

Jak przebiega sam proces Foilmelt?

Pierwszym etapem jest wstępne formowanie folii. Oznacza ono, że formowanie folii 3D metodą termoformowania lub prasowania wysokociśnieniowego - konieczne tylko w przypadku przestrzennych konturów 3D - nie jest potrzebne przy produkcji wyrobów płaskich lub wyrobów o niewielkim stopniu tłoczenia. Formowanie zachodzi wówczas podczas procesu wtryskiwania. W następnym etapie mamy do czynienia z formowaniem próżniowym i obcinaniem folii. W kolejnej fazie zachodzi natomiast konieczność włożenia folii do formy wtryskowej. W celu zapewnienia dokładności pozycjonowania stosuje się urządzenia manipulacyjne. Tego typu zewnętrzne urządzenia manipulacyjne przygotowuje folię w stosach, pobiera też pojedyncze folie, a następnie zjonizowanym powietrzem usuwa z nich cząsteczki kurzu, a potem wstępnie centruje. Sam proces wtryskiwania prowadzony jest już odpowiednio do folii.

Czytaj więcej: Technologie 582