Technologia formowania wtryskowego przy produkcji elementów z produktów naturalnych

Technologia formowania wtryskowego…

Firma Ana-u, z siedzibą w Gleisdorf w Austrii, produkuje części formowane pod marką Green Quality z naturalnych materiałów, które składają się w 100% z surowców odnawialnych. Części są produkowane przy użyciu wtryskarek elektrycznych Wittmann Battenfeld i wyposażenia Wittmann

Założona w 2007 roku przez Ewalda Ulricha, Ana-u  specjalizuje się w rozwoju, produkcji i światowym handlu kartami chipowymi, drukarkami kart i komponentami elektronicznymi, a także w opracowywaniu i koncepcji rozwiązań oświetleniowych dla stacjonarnego handlu detalicznego, wyposażenia sklepów, muzeów i galerii.  Oprócz produkcji w Gleisdorf, firma posiada kolejny zakład produkcyjny w Austrii i zakład w Shenzhen w Chinach. Firma posiada także własny oddział w Japonii.

Innowacja jest najwyższym priorytetem w Ana-u. Założyciel i dyrektor zarządzający Ana-u GmbH, Ewald Ulrich, posiada 15 patentów w dziedzinie kart chipowych, druku termicznego i bezpieczeństwa i jest uważany za wynalazcę technologii termo naprawy (TRW) dla kart chipowych, która umożliwia usuwanie zawartości kart, a następnie ponowne drukowanie kart za pomocą użycia specjalnej powłoki. Wykorzystując tę technologię, Ana-u wnosi znaczący wkład w zapobieganie powstawaniu odpadów.

Ana-U od prawie 3 lat produkuje części formowane z naturalnych materiałów pod marką Green Quality. Składają się one w 100% z odnawialnych surowców roślinnych i nadają się do kompostowania jak drewno. Typowe aplikacje to karty dostępowe, karty upamiętniające jakieś wydarzenia czy też karty podarunkowe. Firma Ana-u dostarczyła 40 000 kart dostępu dla studentów Uniwersytetu Karla Franzensa w Grazu na semestr letni 2022 r. Na najbliższy rok planowana jest również produkcja kart ze zintegrowaną elektroniką.

4
Zadrukowane karty dostępu wykonane z materiału biodegradowalnego, przeznaczone dla studentów Uniwersytetu Karl-Frannzes w Graz

Ilość wykorzystywanych przez Ana-u surowców do produkcji produktów Green Quality rośnie z roku na rok.  Firma przechowuje obecnie 100 ton materiału dla swoich klientów. Przygotowanie ostatecznej receptury materiału odbywa się w firmie zgodnie z wymaganiami klienta. Aby jeszcze bardziej chronić środowisko, Ewald Ulrich oferuje swoim klientom odbiór i recykling zużytych kart Green Quality. Uzyskany w ten sposób recyklat jest następnie dodawany do nowego produktu.

Produkcja artykułów Green Quality prowadzona jest przy użyciu w pełni elektrycznej wtryskarki Wittmann Battenfeld EcoPower 160/750. Wtryskarka EcoPower 160/750 jest wyposażona w pełni zintegrowanego robota Wittmann W918, który usuwa części i umieszcza je na przenośniku taśmowym. Z układem sterowania wtryskarki zintegrowany jest także termostat wodny Wittmann Tempro C90, a także urządzenie dozowania wagowego Gravimax 14. Wyposażenie używane w produkcji uzupełnia suszarka Wittmann Aton Plus 30-70V z podajnikiem podciśnieniowym Feedmax Plus 206-40 i dozownikiem Wittmann Dosimax Mc Balance.

2
Urządzenia peryferyjne Wittmann

Wtryskarka jest wyposażona w pakiet oprogramowania HiQ Melt do monitorowania jakości materiału, co jest szczególnie ważne podczas przetwarzania materiałów naturalnych lub przemiałów. Funkcja HiQ Melt pozwala wtryskarce automatycznie reagować na wahania lepkości materiału. Co bardzo istotne korekta parametrów pracy maszyny następuje jeszcze w trakcie trwania danego cyklu. Wyposażenie peryferyjne uzupełnia młyn przy stanowiskowy Wittmann G-Max 12 służący do rozdrabniania układów wlewowych i detali wybrakowanych.

Ewald Ulrich i jego syn Sebastian, który opiekuje się linią Green Quality są bardzo zadowoleni z systemu Wittmann Battenfeld. Panowie cenią sobie bardzo niskie zużycie energii, komfortowe warunki pracy dzięki niskiej emisji hałasu a także niski poziom braków wynikających z bardzo powtarzalnych warunków pracy wszystkich urządzeń.

- Części formowane wykonane z surowców odnawialnych wymagają maszyn produkcyjnych o wysokiej dokładności i rozszerzonych możliwościach regulacji. Tak było w przypadku EcoPower 160 firmy Wittmann Battenfeld pod każdym względem. Oprócz jakości maszyny, doskonałe szkolenie i doskonałe wsparcie były decydujące dla osiągnięcia wszystkich naszych ambitnych celów projektowych - wyjaśnia Ewald Ulrich.

1
Ewald Ulrich, Prezes Ana-u, Roland Pechtl, przedstawiciel Wittmann Battenfeld i Sebastian Ulrich, Kierownik projektu Green Quality w firmie Ana-u

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna

Reportaże

Forum