Technologia podawania firmy Moretto na targach Plastpol

Technologia podawania firmy…
Firma Moretto była jednym z wystawców podczas ostatnich targów Plastpol w Kielcach.

Moretto to włoska firma z niemal 30-letnim doświadczeniem. Znajduje się w tej chwili w pierwszej piątce producentów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Jest obecna w 52 krajach - w Polsce za sprawą współpracy z firmą Muehsam. Posiada też zagraniczne oddziały m.in. w Niemczech, Brazylii i Chinach.

Zakres działania Moretto obejmuje produkcję urządzeń służących do podawania, suszenia, odwilżania, granulacji, mikrodozowania, dozowania grawimetrycznego, termostatowania, chłodzenia. W trakcie targów Plastpol można było zapoznać się z funkcjonowaniem włoskiego koncernu we wszystkich tych obszarach.

Jak tłumaczyli w Kielcach przedstawiciele Moretto, technologia podawania to w tej chwili największy znak rozpoznawczy koncernu. Tym, co szczególnie mocno wyróżnia tego producenta są transportery oparte na specjalnych rozwiązaniach Venturi. Tego typu podajniki wyposażone są w specjalną sondę zasysającą Venturi i kierują granulat do odbiornika odśrodkowego (cyklonu). Są to na tyle trwałe urządzenia, że doskonale nadają się do przenoszenia materiałów podstawowych, przemiałów oraz materiałów dodatkowych. Transporterem kieruje się tu z osobnego pulpitu. Poziom napełniania jest kontrolowany przez czujnik na podczerwień.

Moretto na targach Plastpol 2009

Podajniki jednofazowe Moretto są przeznaczone do podciśnieniowego transportowania tworzyw sztucznych w postaci granulatu. Są wykonane w całości ze stali Inox, posiadają też dobrze widoczną lampę sygnalizacyjną oraz mocny, aluminiowy kołnierz mocujący odlany metodą wysokociśnieniową. Są wzbogacone o filtry tkaninowe, przy czym czyszczenie filtra znajduje się już w wyposażeniu standardowym. W ocenie przedstawicieli Moretto omawiane podajniki zostały stworzone z myślą o tym, by odpowiadać na konkretne rozwiązania w kwestii podawania niewielkich ilości granulatów z tworzyw.

Ważnym elementem systemów podawania są filtry odśrodkowe z serii FC. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku problemów filtracji w instalacjach transportujących. Dzięki pracy odpylacza odśrodkowego zanieczyszczenia są usuwane, co zwiększa tylko efekty działania filtrów celulozowych o zdolności filtrowania dochodzącej do 2 mikronów. Cechą wyróżniającą te urządzenia są zawory typy by-pass, a także automatyczne czyszczenie poprzez implozję oraz pojemniki na odfiltrowane zanieczyszczenia.

Opowiadając o swoich systemach podawania przedstawiciele Moretto zwracali też uwagę na jednostki odprowadzające z systemem bocznych kanałów o nazwie VTS. Urządzenia te w sposób szczególny są przystosowane do dostarczenia granulatu na średnie odległości.

Oczywiście ważnym elementem całości procesu są pompy podciśnieniowe i trójfazowe. W tym pierwszym przypadku najbardziej charakterystycznym dla Moretto rozwiązaniem są pompy VTN Mink.

Mamy tu do czynienia z pompami rotacyjnymi, bezolejowymi, przeznaczonymi do generowania ciśnienia i podciśnienia. Podciśnienie lub ciśnienie jest tu wytwarzane przez dwa obrotowe, nie dotykające się rotory. Odbywa się to w specjalnej i suchej komorze. Konstrukcja tego rodzaju pozwala na pracę bez oleju i bez tarcia, a także sprawia, że pompa Mink nadaje się do różnych aplikacji z transportem pneumatycznym, czyli wszędzie tam, gdzie materiały transportowe mogą zawierać np. pył. Jednocześnie elementy narażone na zużycie są odseparowane od komory pompującej, dzięki czemu pompę wyróżnia długa żywotność.
Reportaże

Forum

Bronio

Białe smugi blisko punktu wtrysku PA 66+30GF 2019-05-17

Uoop90

Wpływ parametrów procesu frezowania na twardość tworzyw 2019-05-08

Pawel74

Geometria ślimaka PVC , PP 2019-04-18

Iebm

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-04-15

Iebm

Zamykanie rdzeni 2019-04-15