Technologia podawania firmy Moretto na targach Plastpol

Technologia podawania firmy… Firma Moretto była jednym z wystawców podczas ostatnich targów Plastpol w Kielcach.

Moretto to włoska firma z niemal 30-letnim doświadczeniem. Znajduje się w tej chwili w pierwszej piątce producentów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Jest obecna w 52 krajach - w Polsce za sprawą współpracy z firmą Muehsam. Posiada też zagraniczne oddziały m.in. w Niemczech, Brazylii i Chinach.

Zakres działania Moretto obejmuje produkcję urządzeń służących do podawania, suszenia, odwilżania, granulacji, mikrodozowania, dozowania grawimetrycznego, termostatowania, chłodzenia. W trakcie targów Plastpol można było zapoznać się z funkcjonowaniem włoskiego koncernu we wszystkich tych obszarach.

Jak tłumaczyli w Kielcach przedstawiciele Moretto, technologia podawania to w tej chwili największy znak rozpoznawczy koncernu. Tym, co szczególnie mocno wyróżnia tego producenta są transportery oparte na specjalnych rozwiązaniach Venturi. Tego typu podajniki wyposażone są w specjalną sondę zasysającą Venturi i kierują granulat do odbiornika odśrodkowego (cyklonu). Są to na tyle trwałe urządzenia, że doskonale nadają się do przenoszenia materiałów podstawowych, przemiałów oraz materiałów dodatkowych. Transporterem kieruje się tu z osobnego pulpitu. Poziom napełniania jest kontrolowany przez czujnik na podczerwień.

Moretto na targach Plastpol 2009

Podajniki jednofazowe Moretto są przeznaczone do podciśnieniowego transportowania tworzyw sztucznych w postaci granulatu. Są wykonane w całości ze stali Inox, posiadają też dobrze widoczną lampę sygnalizacyjną oraz mocny, aluminiowy kołnierz mocujący odlany metodą wysokociśnieniową. Są wzbogacone o filtry tkaninowe, przy czym czyszczenie filtra znajduje się już w wyposażeniu standardowym. W ocenie przedstawicieli Moretto omawiane podajniki zostały stworzone z myślą o tym, by odpowiadać na konkretne rozwiązania w kwestii podawania niewielkich ilości granulatów z tworzyw.

Ważnym elementem systemów podawania są filtry odśrodkowe z serii FC. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku problemów filtracji w instalacjach transportujących. Dzięki pracy odpylacza odśrodkowego zanieczyszczenia są usuwane, co zwiększa tylko efekty działania filtrów celulozowych o zdolności filtrowania dochodzącej do 2 mikronów. Cechą wyróżniającą te urządzenia są zawory typy by-pass, a także automatyczne czyszczenie poprzez implozję oraz pojemniki na odfiltrowane zanieczyszczenia.

Opowiadając o swoich systemach podawania przedstawiciele Moretto zwracali też uwagę na jednostki odprowadzające z systemem bocznych kanałów o nazwie VTS. Urządzenia te w sposób szczególny są przystosowane do dostarczenia granulatu na średnie odległości.

Oczywiście ważnym elementem całości procesu są pompy podciśnieniowe i trójfazowe. W tym pierwszym przypadku najbardziej charakterystycznym dla Moretto rozwiązaniem są pompy VTN Mink.

Mamy tu do czynienia z pompami rotacyjnymi, bezolejowymi, przeznaczonymi do generowania ciśnienia i podciśnienia. Podciśnienie lub ciśnienie jest tu wytwarzane przez dwa obrotowe, nie dotykające się rotory. Odbywa się to w specjalnej i suchej komorze. Konstrukcja tego rodzaju pozwala na pracę bez oleju i bez tarcia, a także sprawia, że pompa Mink nadaje się do różnych aplikacji z transportem pneumatycznym, czyli wszędzie tam, gdzie materiały transportowe mogą zawierać np. pył. Jednocześnie elementy narażone na zużycie są odseparowane od komory pompującej, dzięki czemu pompę wyróżnia długa żywotność.

Czytaj więcej:
Targi 1283

Reportaże

Forum