Technologia strumieniowa P-Jet dla wyższej wydajności procesów dozowania

Technologia strumieniowa P-Jet…
Spółka Nordson EFD wprowadza na rynek innowacyjną bezkontaktową technologię strumieniową P-Jet dla zapewnienia wyższej wydajności procesów dozowania.

Niezwykle precyzyjne, powtarzalne nanoszenie mikrodawek osiągnięte dzięki łatwej obsłudze i wytrzymałości w ramach ściśle testowanej wersji.

Spółka Nordson EFD, czołowy światowy producent systemów precyzyjnego dozowania cieczy wprowadza na rynek nową serię pneumatycznych bezkontaktowych systemów dozujących. Zawory P-Jet i P-Dot oraz jednostki sterowania V100 nanoszą ciecze o niskiej i wysokiej lepkości z doskonałą precyzją i powtarzalnością. Są przeznaczone do zastosowania w ramach wielu typów aplikacji oraz w zakresie wielu gałęzi przemysłu, wraz z przemysłem samochodowym, elektronicznym, lotniczym i medycznym.

Wprowadzenie produktów P-Jet oraz P-Dot jest związane z niedawną akwizycją niemieckiej spółki Liquidyn, która projektuje oraz produkuje zawory do bezkontaktowego nanoszenia mikrodawek. Spółka ta została założona w 2006 roku przez dwóch niemieckich inżynierów, którzy chcieli zaoferować firmom produkcyjnym bardziej wydajne możliwości dozowania cieczy.

Zalety zaworu P-Jet obejmują częstotliwość dozowania do 280 Hz z objętością dozowania od 3 nl. Zawory P-Jet i P-Dot wyposażono w łatwo wymienne dysze dozujące oraz podnośniki, co umożliwia ich przystosowanie do różnych typów aplikacji. Części mające kontakt z cieczami obu zaworów zostały oddzielone od części sterującej, co pozwala na łatwą obsługę i konserwację zaworów. Ich zastosowanie wymaga niskiego napięcia 24 V oraz maksymalnego ciśnienia cieczy 6 barów (87 psi), co jest istotne przy ocenie aspektów bezpieczeństwa. Zawory można również w łatwy sposób zintegrować z liniami produkcyjnymi.

Zalety i korzyści technologii pneumatycznego dozowania bezkontaktowego obejmują:
  • oszczędność czasu, dzięki łatwiejszemu pozycjonowaniu części oraz wysokiej częstotliwości i precyzji dozowania,
  • obniżone prawdopodobieństwo uszkodzenia lub zabrudzenia części, dzięki braku kontaktu z częścią,
  • równomierne dozowanie cieczy bez względu na topografię części i strukturę powierzchni,
  • łatwa i bezpieczna regulacja ustawienia objętości dozowania,
  • pełna kontrola nad procesem.
Zawór P-Jet służy do nanoszenia cieczy o niskiej i średniej lepkości, takich jak: rozpuszczalniki, oleje, smary, silikony, farby i topniki; kroplowo lub liniowo. Do standardowych typów nanoszenia zalicza się napełnianie, zalewanie, uszczelnianie i powlekanie. Zawór P-Dot służy do nanoszenia cieczy o wysokiej lepkości takich jak: kleje, lakiery, oleje, smary, silikony i topniki; punktowo, kroplowo lub liniowo. Dobrym przykładem jest łączenie bardzo małych komponentów elektronicznych (części SMD) z płytkami i podkładami.

- Bezkontaktowe zawory strumieniowe P-Jet i P-Dot oferują producentom szybki i prosty sposób nanoszenia precyzyjnych i powtarzalnych mikrodawek nawet w ramach tych najbardziej wymagających procesów dozowania - powiedział Peter Langer, Dyrektor Jednostki Handlowej Nordson EFD - zawory.

- Zawory zostały zaprojektowane w taki sposób, by ich wytrzymałość była możliwie najdłuższa, a wymagania w zakresie konserwacji możliwie najniższe.

P-Jet


Źródło: Nordson EFD


Wyposażenie dozujące, Elementy dozujące
 

Wyposażenie dozujące, Elementy dozujące, Dozowanie płynów

Polska