Trzy dekady pod znakiem dynamicznego rozwoju

Trzy dekady pod znakiem dynamicznego…

Rozmowa z Adamem Zagrodzkim, właścicielem firmy Coffee Service.

Firma Coffee Service jest obecna na polskim rynku już od prawie 30 lat. Proszę opowiedzieć o historii przedsiębiorstwa.

Firma Coffee Service powstała na początku lat 90. Założyło ją 3 wspólników. Zajmowaliśmy się kawą i wszystkim, co było wówczas z nią związane. Rozpoczęliśmy od importu głównie urządzeń do palenia kawy, przerobu herbaty i ich pakowania. Urządzenia były sprowadzane ze Szwajcarii, skąd trafiały do Polski i innych krajów na wschodzie Europy, gdzie były uruchamiane przez naszą ekipę montażową. Z czasem część tych urządzeń zaczęliśmy produkować u nas w Polsce. W komplecie do maszyn od producentów dostawaliśmy folię opakowaniową. Postanowiliśmy z niej produkować gotowe opakowania. Pomysł był dobry; importować musieliśmy coraz mniej.

Od początku ważnym elementem była dla nas kompleksowość obsługi klientów. Przez kilka lat co miesiąc uruchamialiśmy palarnię kawy, dostarczając równocześnie folie lub gotowe opakowania do pakowania ręcznego. Często zapłatą za urządzenia była zapakowana kawa, którą należało sprzedać. Mieliśmy własną, bardzo wysokiej jakości kawę Merkosta, opartą na 100% arabice kostarykańskiej. W tamtych czasach było to wyjątkową rzadkością. Dostarczaliśmy ją do wielu kawiarni i restauracji w całej Polsce. Z czasem okazało się, że rynek kawowy jest dla nas niewystarczający, czego naturalną konsekwencją był zwrot w kierunku urządzeń do przerobu orzechów, mieszarek, młynów, automatów pakujących itp. Rozwijając się, należało dofinansować firmę i ją przeorganizować. Dołączył do nas wspólnik ze Szwajcarii, tworząc joint venture. Trzeba było nauczyć się, co to jest outsourcing czy cashflow…

I tak firma rozrastała się, zajmując się pakowaniem usługowym, sprzedażą kawy, drukiem folii, produkcją opakowań oraz konstruowaniem nowych maszyn. Z czasem handel kawą stał się nieefektywny, a realia zmieniały się dynamicznie. Zaczęliśmy zajmować się coraz większymi projektami maszynowymi. Większa ilość produkowanych opakowań zmusiła nas do kolejnych inwestycji, a konkurencja do reorganizacji struktury firmy. Z historią łączy nas nadal logo, choć już delikatnie zmienione.

Obecnie Coffee Service Sp. z o.o. jest firmą rodzinną, ze 100% udziałem kapitału polskiego. Zajmujemy się opakowaniami (projektami graficznymi, drukiem i przetwarzaniem folii, nacinaniem laserowym, perforacją, wytłoczeniami, produkcją opakowań, sprzedażą materiałów opakowaniowych). Rozwija się i doskonali nasz sklep internetowy, w którym zgodnie z ofertą można kupić różnorodne opakowania. Równolegle montujemy wiele maszyn i linii produkcyjnych (automaty pakujące w gotowe torebki, automaty do folii na roli, dozowniki, mieszarki, młyny, transportery itd.). Produkujemy całe linie pakujące, mieszające, mielące, ale również do palenia kawy. Ważnym elementem jest nadal kompleksowość. O dynamice naszego rozwoju w ostatnim okresie świadczyć może otrzymanie kolejnych Gazel Biznesu czy Diamentów Forbesa.

adam-zagrodzki
Adam Zagrodzki, właściciel firmy Coffee Service

Firma działa zarówno w branży opakowaniowej, jak i w sektorze produkcji szerokiej gamy maszyn - w tym oczywiście linii pakujących. Chciałbym zapytać najpierw o waszą działalność w zakresie produkcji opakowań. Jak obecnie wygląda wasze portfolio?

Opakowania od dawna są podstawą działalności naszej firmy. Zajmujemy się projektowaniem opakowań zawsze uwzględniając z dużą starannością potrzeby klientów. Pomaga nam w tym doświadczenie „maszynowe” i praktyka przy usługowym pakowaniu. Ponadto nie są nam obce sprawy zgrzewalności, przenikalności pary wodnej i gazu, migracji i inne związane z jakością zapakowanych produktów czy ich terminem przydatności do spożycia. Produkujemy opakowania foliowe z materiałów termozgrzewalnych (monofolii, laminatów wielowarstwowych, laminatów podlegających recyklingowi lub biodegradacji), z nadrukiem lub bez nadruku. Drukujemy opakowania również w technologii cyfrowej, bardzo przydatnej dla małych nakładów.

Produkujemy opakowania: torebki płaskie, torebki z fałdą boczną, saszetki, opakowania Doypack, Bottom, Stabilo czy Flat bottom w różnych rozmiarach i ilościach, także usługowo. Oferujemy ponadto tuby i kubki kartonowe. Na życzenie klienta zawsze możemy dostarczyć urządzenia do dozowania produktów lub zamknięcia opakowań. Zapraszamy na naszą stronę www.coffee-service.eu, gdzie są umieszczone wszystkie szczegóły naszej oferty.