Tworzywa koncernu Borealis na targach Plastpol 2011

Tworzywa koncernu Borealis na targach Plastpol 2011
Na niedawnych targach Plastpol firma Borealis skupiła się na prezentacji nowych gatunków tworzyw sztucznych przeznaczonych dla różnych zastosowań.

Borealis przedstawił w Kielcach poliolefiny dla infrastruktury, medycyny, opakowań i motoryzacji.

Branże budowy rur wspierać mają polietyleny z rodziny BorSafe oraz BorECO. Dla przykładu BorSafe PE100 LS-H dla systemów dystrybucji wody i gazu gwarantuje trwałość i długą żywotność instalacji. Z kolei BorECO PP opracowano w celu poprawienia wydajności rur o powierzchni jednolitej i falistej. Materiały te przeznaczone są dla podziemnych, bezciśnieniowych sieci kanalizacyjnych.

Branża medyczna zaopatruje się w Borealisie w polietylen Bormed LE6601-PH, będący dobrym tworzywem przy produkcji elastycznych ampułek oraz Bormed SC820CF, który stanowi opcję dla delikatnych folii, toreb i rurek medycznych.
Przemysł opakowań wspomagają polipropyleny i polietyleny. Umożliwiają one tworzenie opakowań o niewielkiej wadze i cienkich ściankach oraz prowadzenie energooszczędnej produkcji , a także kreowanie nowych rozwiązań w zakresie estetyki i organoleptyki.

Borealis, Plastpol 2011


Dla opakowań Borealis dostarcza również polietyleny BorShape. To nowa generacja materiałów do folii, pozwalająca na uzyskanie o kilkanaście procent lepszej wydajności produkcyjnej. Na Plastpolu pokazano je po raz pierwszy.

- Polietyleny BorShape wyznaczają nowy standard dla rynku folii poliolefinowych. Umożliwiają opracowywanie folii przy zastosowaniu mniejszej ilości materiałów, większej skuteczności i przyjazności dla środowiska oraz dłuższej żywotności. Wysoka wytrzymałość i bardzo wysoka sztywność przynoszą lepszą wydajność produkcji oraz mniejsze o 30 proc. zużycie surowca i niższe zużycie energii podczas obróbki i transportu folii. Cechy te dorównują lub nawet przewyższają osiągi porównywalnych polietylenowych materiałów opartych na metalocenach – tłumaczyli na targach przedstawiciele Borealisa.

Dla sektora motoryzacyjnego firma opracowała rożne gatunki polipropylenu. Przykładowo polipropyleny z serii Daplen, wzbogacone elastomerami i zawierające 10 proc. mineralnego wypełniacza, zostały już wybrane jako materiały do produkcji listew zderzaków dla nowego samochodu VW Touareg. Teraz na Plastpolu opowiadano o szczegółach tej współpracy.

Dostarczane Volkswagenowi materiały spełniają wymagania bardzo niskiej rozszerzalności pod wpływem ciepła i zapewniają możliwość produkowania części o tolerancji wymiarowej w technologii „zero-gap”. Samochodowe produkty polipropylenowe zdobywają coraz lepszą pozycję rynkową, dzięki ograniczeniu masy, polepszeniu wydajności paliwa, estetyki i zmniejszeniu kosztów jednostkowych.

- Rozwijane przez nas produkty i to zarówno polipropyleny jak i polietyleny zapewniają nowe możliwości rynkowe oraz zwiększają skuteczność i przyjazność dla środowiska. Plastpol 2011 stanowił idealną szansę, aby podzielić się naszymi najnowszymi innowacjami z istniejącymi i potencjalnymi klientami oraz podkreślić nasze wsparcie dla rozwijających się rynków Europy Wschodniej – komentował Gerd Löbbert, wiceprezes ds. poliolefin w koncernie Borealis.