Tworzywa koncernu Borealis na targach Plastpol 2011

Tworzywa koncernu Borealis… Na niedawnych targach Plastpol firma Borealis skupiła się na prezentacji nowych gatunków tworzyw sztucznych przeznaczonych dla różnych zastosowań.

Borealis przedstawił w Kielcach poliolefiny dla infrastruktury, medycyny, opakowań i motoryzacji.

Branże budowy rur wspierać mają polietyleny z rodziny BorSafe oraz BorECO. Dla przykładu BorSafe PE100 LS-H dla systemów dystrybucji wody i gazu gwarantuje trwałość i długą żywotność instalacji. Z kolei BorECO PP opracowano w celu poprawienia wydajności rur o powierzchni jednolitej i falistej. Materiały te przeznaczone są dla podziemnych, bezciśnieniowych sieci kanalizacyjnych.

Branża medyczna zaopatruje się w Borealisie w polietylen Bormed LE6601-PH, będący dobrym tworzywem przy produkcji elastycznych ampułek oraz Bormed SC820CF, który stanowi opcję dla delikatnych folii, toreb i rurek medycznych.
Przemysł opakowań wspomagają polipropyleny i polietyleny. Umożliwiają one tworzenie opakowań o niewielkiej wadze i cienkich ściankach oraz prowadzenie energooszczędnej produkcji , a także kreowanie nowych rozwiązań w zakresie estetyki i organoleptyki.

Borealis, Plastpol 2011


Dla opakowań Borealis dostarcza również polietyleny BorShape. To nowa generacja materiałów do folii, pozwalająca na uzyskanie o kilkanaście procent lepszej wydajności produkcyjnej. Na Plastpolu pokazano je po raz pierwszy.

- Polietyleny BorShape wyznaczają nowy standard dla rynku folii poliolefinowych. Umożliwiają opracowywanie folii przy zastosowaniu mniejszej ilości materiałów, większej skuteczności i przyjazności dla środowiska oraz dłuższej żywotności. Wysoka wytrzymałość i bardzo wysoka sztywność przynoszą lepszą wydajność produkcji oraz mniejsze o 30 proc. zużycie surowca i niższe zużycie energii podczas obróbki i transportu folii. Cechy te dorównują lub nawet przewyższają osiągi porównywalnych polietylenowych materiałów opartych na metalocenach – tłumaczyli na targach przedstawiciele Borealisa.

Dla sektora motoryzacyjnego firma opracowała rożne gatunki polipropylenu. Przykładowo polipropyleny z serii Daplen, wzbogacone elastomerami i zawierające 10 proc. mineralnego wypełniacza, zostały już wybrane jako materiały do produkcji listew zderzaków dla nowego samochodu VW Touareg. Teraz na Plastpolu opowiadano o szczegółach tej współpracy.

Dostarczane Volkswagenowi materiały spełniają wymagania bardzo niskiej rozszerzalności pod wpływem ciepła i zapewniają możliwość produkowania części o tolerancji wymiarowej w technologii „zero-gap”. Samochodowe produkty polipropylenowe zdobywają coraz lepszą pozycję rynkową, dzięki ograniczeniu masy, polepszeniu wydajności paliwa, estetyki i zmniejszeniu kosztów jednostkowych.

- Rozwijane przez nas produkty i to zarówno polipropyleny jak i polietyleny zapewniają nowe możliwości rynkowe oraz zwiększają skuteczność i przyjazność dla środowiska. Plastpol 2011 stanowił idealną szansę, aby podzielić się naszymi najnowszymi innowacjami z istniejącymi i potencjalnymi klientami oraz podkreślić nasze wsparcie dla rozwijających się rynków Europy Wschodniej – komentował Gerd Löbbert, wiceprezes ds. poliolefin w koncernie Borealis.

Czytaj więcej: