Tworzywa sztuczne i piłka na Euro 2012

Tworzywa sztuczne i piłka…
Tango 12, piłka na Euro 2012 wykonana jest w całości z tworzyw sztucznych.

Jak zawsze przy okazji wielkiej imprezy piłkarskiej mówi się także o tajnikach produkcji samej piłki. Nie inaczej jest w przypadku zbliżających się Mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie. Znów słyszymy, że do powstania piłki użyta została niespotykana wcześniej technologia. Także ta ze świata tworzyw sztucznych.

Oczywiście warto wiedzieć, że szum wokół danej wersji piłki odbywa się tylko w celach marketingowych. Fakty przeczą marketingowym sloganom o tym, jak bardzo unowocześniona została konstrukcja futbolówki i jak bardzo będzie ona ułatwiać lub utrudniać grę. Piłka od zawsze jest okrągła, ma te same wymiary i jest akurat ostatnią rzeczą, na którą profesjonalni sportowcy zwracają uwagę. Nie oznacza to jednak, że przez lata nie zmieniały się detale w jej budowie.

Dawniej była np. skórzana, potem skóry było w niej procentowo coraz mniej. Była też syntetyzowana dla poprawienia parametrów lotu, impregnowana lateksem, poliuretanowana w celu wzmożenia wodoodporności, uwielowarstwiana, testowana w kosmosie, zgrzewana zamiast zszywana. Aż z okazji Euro 2012 powstała piłka w całości wykonana z tworzyw sztucznych.
Producentem produktu o nazwie Tango 12 jest koncern Adidas, materiały dostarczył zaś Bayer.

Tango 12, Euro 2012, tworzywa sztuczne


Co nowego wymyślili więc konstruktorzy?

Tango 12 składa się z szeregu termicznie łączonych trójkątnych paneli, które zapewniają piłce stabilny tor lotu. Każdy panel ma fakturę ziarna ułatwiającą kontakt z butem – choć to przykład właśnie marketingowego sloganu, bo trudno wyobrazić sobie piłkarza, który lepiej lub gorzej panuje nad piłką w zależności od tego, czy „ma ona fakturę ziarna”. Pod spodem, czego nie widać, znajduje się nowy rodzaj pęcherza na powietrze.

Powłoka piłki składa się z pięciu warstw o łącznej grubości 1,1 mm. Warstwy te mają za zadanie wzmacniać sztywność piłki. Ten brak odkształceń potwierdziły testy, które pokazały, że w szesnastu różnych miejscach następuje nie więcej niż 1 proc. odchylenia między największą i najmniejszą średnicą. Środkowa warstwa futbolówki o nazwie Impranil, to pianka zawierająca miliony wypełnionych gazem mikrokomórek. Górne warstwy mają za zadanie chronić piankę przed zewnętrznymi czynnikami i pomagać piłce w dłuższym zachowaniu atrakcyjnego wyglądu.

Specjalnym materiałem użytym przy produkcji piłki jest także opatentowana warstwa termoklejąca, która sprawia, że piłka praktycznie nie przepuszcza wody. Nawet w strugach deszczu jej waga nie wzrasta o więcej niż 0,1 proc. Piłka ma również mniejszą liczbę krawędzi cięcia niż wszystkie inne wcześniejsze wersje, a co za tym idzie posiada mniej szwów na swojej zewnętrznej powłoce.