Tworzywa sztuczne idealnie dopasowane do aktualnych trendów

Tworzywa sztuczne idealnie…
O sukcesie jednostki High Performance Materials koncernu Lanxess, najważniejszych produktach, kierunkach rozwoju i perspektywach na przyszłość rozmawiamy z Jackiem Świętonowskim z polskiego oddziału Lanxess Central Eastern Europe.

Koncern LANXESS jest jednym z najważniejszych na świecie producentów specjalistycznych produktów chemicznych, włączając w to coraz bardziej popularne tworzywa sztuczne. Za sukcesem materiałów produkowanych przez koncern LANXESS stoi jednostka biznesowa High Performance Materials (HPM). Proszę opowiedzieć naszym czytelnikom nieco więcej na temat tej części koncernu.

Jednostka High Performance Materials (HPM) koncernu LANXESS jest jednym z najważniejszych na świecie producentów inżynierskich tworzyw sztucznych z poliamidów (PA) i politereftalanu butylenu (PBT), a także termoplastycznych materiałów kompozytowych wzmacnianych włóknami.

Poliamidy (PA 6 i PA 6.6) produkowane przez jednostkę HPM są sprzedawane pod marką Durethan, a poliestry PBT - pod marką Pocan. Obie serie obejmują materiały polimerowe o wyjątkowo wszechstronnych zastosowaniach i wysokim potencjale innowacji. Wykorzystuje się je przede wszystkim do tworzenia zaawansowanych technologicznie komponentów. Produkty wykonane z tworzyw Durethan i Pocan mogą wytrzymać znaczne obciążenia mechaniczne i charakteryzują się wyjątkową niezawodnością przy ciągłej eksploatacji. Ich głównym obszarem zastosowań jest przemysł motoryzacyjny, który jest największym klientem jednostki, a także przemysł elektryczny i elektroniczny, budowlany, medyczny oraz branża sportowa i sektor rozrywki. Inżynierskie tworzywa sztuczne koncernu LANXESS pozwalają na zastąpienie metali lżejszymi materiałami plastikowymi. Umożliwiają również połączenie kilku funkcji w jednym komponencie, dzięki czemu producenci samochodów i dostawcy części dla przemysłu motoryzacyjnego odnoszą znaczne korzyści pod względem oszczędności kosztów ze względu na tańszy proces produkcyjny i prostszy montaż.

Jednostka HPM oferuje swoim klientom szeroko zakrojone wsparcie przy projektowaniu części. Usługi te są stanowią element pakietu usług dla klienta HiAnt. Marka HiAnt reprezentuje całą wiedzę jednostki biznesowej High Performance Materials koncernu LANXESS w dziedzinie inżynierii. Ta wiedza obejmuje inżynierskie materiały termoplastyczne, technologie kompozytowe, testowanie części, metody symulacji i przetwarzania.

Jedną z charakterystycznych cech jednostki High Performance Materials jest wysoki poziom integracji wstecznej jej procesów produkcyjnych. HPM nie tylko prowadzi zakłady produkcji tworzyw sztucznych, lecz również produkuje istotne surowce takie jak cykloheksanol, cykloheksanon, kaprolaktam czy włókna szklane. Te produkty są wytwarzane na użytek własny jednostki oraz w celu ich sprzedaży.

Jednostka biznesowa High Performance Materials jest częścią segmentu Engineering Materials koncernu LANXESS, który w 2016 roku odnotował sprzedaż na poziomie 1,1 mld EUR. Na czele jednostki HPM, która obecnie zatrudnia około 1,6 tys. osób, stoi Michael Zobel.


LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

Aktualizacja

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A