Tworzywo Noryl GTX w przemyśle samochodowym

Tworzywo Noryl GTX w przemyśle samochodowym
Tworzywa Noryl GTX firmy SABIC Innovative Plastics wykorzystywane są do produkcji paneli nadwozi samochodowych. Przykłady wykorzystania tworzywa można mnożyć. W tej chwili szacuje się, że w blisko 12 mln samochodów przy produkcji błotników lub paneli nadwozia wykorzystano już wspomniany materiał.

Koncern Peugeot już od ponad siedmiu lat wytwarza z tworzywa Noryl GTX błotniki i inne części nadwozia. Z kolei Dongfeng Peugeot Citroen Automobiles wykonuje z tego tworzywa przedni błotnik swojego czterodrzwiowego samochodu Dongfeng Peugeot 307 o nadwoziu sedan. Auto to jest pierwszym modelem korporacji produkowanym i sprzedawanym wyłącznie w Chinach.

Przewodzące tworzywa Noryl GTX na błotniki i inne części nadwozia mają wiele zalet. W porównaniu ze stalą redukują o połowę ciężar części, zapewniają też większą swobodę podczas projektowania i przynoszą możliwość tworzenia oraz wtrysku skomplikowanych części. Co więcej można je lakierować w standardowy sposób.

Czterodrzwiowy samochód Dongfeng Peugeot 307 o nadwoziu sedan

Części z tego tworzywa mogą być natryskiwane farbą lub lakierowane proszkowo razem z innymi elementami nadwozia i to bez konieczności wcześniejszego nałożenia podkładu. Tworzywa są używane przez kilkunastu producentów samochodów na świecie. W tej chwili wyprodukowano już ponad 12 mln samochodów z błotnikami lub panelami nadwozia stworzonymi z tego materiału.

Formowane wtryskowo części z tworzywa Noryl GTX przeznaczone do montowanego w Chinach samochodu Dongfeng Peugeot 307 wytwarzane są dla Dongfeng Peugeot Citroën Automobiles (DPCA) przez Dongfeng Visteon Automotive Trim Systems (DFV) - spółkę joint venture firmy Visteon, Yanfeng Visteon i grupy Dongfeng. Na potrzeby tego przedsięwzięcia firma Plastic Omnium, zajmująca się projektowaniem i wytwarzaniem błotników do samochodów Peugeot we Francji, wraz z SABIC Innovative Plastics przeprowadziły szkolenia i zapewniły DFV pomoc techniczną na miejscu. Z kolei SABIC Innovative Plastics, współpracując z DPCA, pomógł wprowadzić nowy pojazd na rynek chiński.


Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego
 

Aktualizacja

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska