Tworzywo Ultramid firmy BASF w samochodach Ford

Tworzywo Ultramid firmy BASF… Koncern BASF wykorzystał swoje tworzywo sztuczne Ultramid do produkcji nasadki pośredniej chłodnicy powietrza doładowanego. Jest to o tyle ciekawe, że jest to pierwsze użycie Ultramidu do konstruowania tego elementu samochodowego.

Tworzywem, po które znalazło zastosowanie przy produkcji dostawczych Fordó Fordów jest Wysoce ustabilizowany cieplnie i wypełniony Ultramid A3W2 G10. Symbol G10 oznacza w tym przypadku 50 – procentową zawartości włókien szklanych. Materiał został specjalnie opracowany według wymogów producenta, ponieważ na rynku nie istniało tworzywo oparte na PA 66, które mogłoby wytrzymać ciągłe temperatury w wysokości 190 st. C oraz fluktuacje ciśnienia między 0,1 a 1,5 bar spotykane w systemie chłodzenia powietrza. Dopiero inżynierowi BASF stworzyli tego rodzaju materiał.

Ultramid sprawdza się w tego typu wymaganiach bardzo dobrze i odpowiada na obecne trendy w przetwórstwie tworzyw. Oto bowiem nieustanne i liczne wzrosty oraz spadki ciśnienia przy tak wysokich temperaturach są wielkim wyzwaniem dla przemysłu tworzyw sztucznych. Intercooler powietrza doładowanego będzie stosowany w linii kompaktowych samochodów dostawczych Forda Transit Connect/Tourneo Connect z silnikiem turbo diesel 1,8 TDCi z układem zasilania typu common-rail.

Tworzywo Ultramid w nowych zastosowaniach


Czytaj więcej: