UPM Raflatac zapowiada innowacje w Polsce

Wprowadzenie szeregu nowatorskich rozwiązań w Polsce, które odmienią europejską branżę etykiet zapowiadają przedstawiciele firmy UPM Raflatac. Koncern buduje w naszym kraju fabrykę samoprzylepnych materiałów etykietowych.

Firma UPM Raflatac jest dostawcą samoprzylepnych laminatów etykietowych i producentem materiałów RFID. Jej nowa fabryka zostanie ulokowana w Kobierzycach koło Wrocławia i będzie dysponowała najnowszą, własną technologią firmy UPM Raflatac w zakresie powlekania i wykończenia. Jej budowa zaczęła się w sierpniu ubiegłego roku, a uruchomienie produkcji planowane jest na końcówkę tego roku.

- Minione piętnaście lat, to okres ekscytujący zarówno dla Europy jak i dla UPM Raflatac. Urosła ona do pozycji gracza ogólnoświatowego, natomiast Europa rozwinęła się w największy na świecie blok handlowy. Nowy ośrodek produkcyjno-logistyczny w centrum Polski to najnowsza z serii inwestycji, których celem jest dalsze ulepszanie zdolności firmy UPM Raflatac do obsługi klientów w regionie, gdzie biznes etykietowy ma znakomite perspektywy dalszego rozwoju. Budowa tej nowej fabryki nie mogła nastąpić w lepszym momencie dla rynku, który rozwija się w tempie 4-6 proc. rocznie - tłumaczy Jan-Erik Forsström, wiceprezes koncernu UPM Raflatac ds. technologii - Nowe centrum będzie obsługiwać rozwijający się rynek wschodnioeuropejski i pozwoli zaspokoić rosnący popyt na etykiety foliowe w całej Europie.

Nowoczesna fabryka firmy UPM Raflatac pozwoli zaoferować wysokiej jakości foliowe i papierowe laminaty etykietowe, oparte na wodnych klejach akrylowych oraz klejach topliwych. Najnowsze własne technologie powlekania i wykańczania w połączeniu z wysoce zautomatyzowaną obsługą materiałów i magazynów uproszczą proces realizacji zamówień oraz umożliwią firmie zminimalizowanie ilości odpadów.

- Klienci i właściciele marek mogą oczekiwać większej produktywności - dodaje Jan-Erik Forsström. - Nowatorskie technologie powlekania oraz suszenia materiałów silikonowych i klejów zagwarantują optymalne parametry produktów, które jeszcze bardziej ułatwiają przetwarzanie.

- Nowa technologia cięcia oraz innowacje mające na celu optymalizację parametrów procesów i sterowania nimi w połączeniu ze standardowymi warunkami środowiskowymi umożliwiają podniesienie jakości w zakresie przewijania i cięcia. Lepsze możliwości systemu pozwalają produkować zwoje o średnicy sięgającej 125 cm, co z kolei pozwala zwiększyć produktywność. Nowa koncepcja opakowań zapewnia również skuteczniejszą ochronę i większą czytelność etykiet - ocenia Mikko Kari, dyrektor operacyjny na region Europy.

Nowa fabryka skandynawskiego koncernu będzie zintegrowana z europejską siecią dystrybucyjną firmy. Warto również nadmienić, że w trosce o środowisko w fabryce jest stosowany nowy, bezpieczny dla środowiska proces utylizacji odpadów na bazie wody, a także bezrozpuszczalnikowe kleje i silikony. Odpady są gromadzone, a część z nich zostanie w przyszłości użyta do produkcji UPM ProFi - nowego kompozytu drewna i tworzywa, stosowanego w branży budowlanej.