Wadim Plast nagrodzony na targach Plastpol 2011

Wadim Plast nagrodzony na…
Firma Wadim Plast została uhonorowana Medalem Targów Kielce za pokazany na Plastpolu system pomiarowy Priamus BlueLine przeznaczony do optymalizacji procesu wtryskiwania.

Przedstawione przez Wadim Plast rozwiązanie zostało opracowane przez jego partnera firmę Priamus ze Szwajcarii. Przedsiębiorstwo to specjalizuje się w tworzeniu oprzyrządowania do monitorowania i kontroli procesu wtrysku. Innowacyjna seria BlueLine to kolejny krok na drodze rozwoju technologii wtrysku i zaawansowanej kontroli procesu z poziomu formy wtryskowej.

W Kielcach na Plastpolu Wadim Plast zaprezentował linię produktów, która umożliwia sterowanie procesem wtrysku w sposób jaki wcześniej był trudny do osiągnięcia. Nowe oprzyrządowanie wyposażone jest w specjalne oprogramowanie i umożliwia już nie tylko sterowanie pracą systemu gorąco kanałowego i punktem przełączenia z wtrysku na docisk, ale również pozwala na automatyczną zmianę wybranych parametrów procesu prowadzonego bezpośrednio z poziomu sterowania wtryskarki. Najnowszy system gwarantuje też automatyczną regulację takich parametrów jak temperatura cylindra oraz prędkość wtrysku, czas i ciśnienie docisku.

Wadim Plast, Plastpol 2011


Jak tłumaczyli przedstawiciele firmy, ta automatyczna kontrola tak wielu parametrów procesu możliwa jest do osiągnięcia za sprawą opatentowanego pomiaru lepkości bezpośrednio w gnieździe formującym. Pomiar ten ma za zadanie umożliwić w prosty sposób rejestrowanie i kontrolowanie przebiegu zmian lepkości bezpośrednio podczas trwania procesu. Przy wykorzystaniu czujnika ciśnienia i czujnika temperatury pojedyncze wartości lepkości mogą być mierzone bezpośrednio w gnieździe formy.

Ważne w omawianym rozwiązaniu jest również to, iż można zapisywać nie tylko względne zmiany lepkości poprzez rejestrację np. znacznej zmiany prędkości płynięcia, ale można również porównywać do siebie konkretne wartości lepkości wyświetlane w paskalosekundach. Właśnie ta cecha pozwala na wykorzystanie pomiaru lepkości w gnieździe formy jako parametru kontrolnego określającego stabilność procesu wtrysku. Lepkość jest funkcją określająca zdolność płynięcia materiału, a co za tym idzie jest możliwa do zarejestrowania tylko podczas przepływu jakim jest np. wtrysk.

Dzięki pomiarowi lepkości, szybkości ścinania i naprężeń ścinających o wiele łatwiejsze jest monitorowanie i sterowanie procesem wtrysku na zasadzie cykl po cyklu i to w czasie rzeczywistym. Specjalny algorytm reguluje wybrane parametry procesu wtrysku w taki sposób, aby lepkość, naprężenia ścinające i szybkość ścinania były w każdym cyklu powtarzalne. To zaś sprawia, że po dokonaniu takiej kontroli można mieć pewność, że jakość wyrobu końcowego będzie powtarzalna. Dzięki zastosowaniu takiego systemu wiadomo również, że produkowane wypraski będą miały powtarzalne wymiary i masę oraz będą wolne od wad.


Nowe japońskie, elektryczne WTRYSKARKI JSW
 

Nowe japońskie, elektryczne WTRYSKARKI JSW, peryferia, systemy chłodzenia. SYSTEMY GORĄCOKANAŁOWE, normalia, narzędzia do obróbki powierzchni. FORMY WTRYSKOWE. Produkcja wtryskowa w standardzie CLEANROOM ISO8

Polska, 05-816 Reguły, Graniczna 10