Wittmann Codemax: Monitorowana dystrybucja materiałów dla najbardziej wymagających aplikacji

Wittmann Codemax: Monitorowana…

Wymianie narzędzia na wtryskarce często towarzyszy zmiana materiału. Podanie nowego tworzywa powinno być możliwie nieskomplikowane, szybkie i bezpieczne. Pomyłka może tutaj spowodować poważne problemy, które zwykle nie są od razu zauważalne i mogą powodować wysokie koszty w postaci wielu wadliwych detali.

Zastosowanie monitorowanych stacji sprzęgających Codemax firmy Wittmann zapewnia, że ​​przezbrajanie i zmiany podawanego tworzywa stają się łatwe i bezpieczne co pozwala spełnić wymagania aplikacji o najwyższych wymaganiach.


codemax-kupplungsbahnhof          codemax-detailansicht
Codemax RFID stacja sprzęgania od firmy Wittmann

Konfiguracja systemów centralnego podawania surowców zawsze jest indywidualnie dostosowywana do potrzeb użytkownika. Indywidualnie dobierane są także materiały z jakich budowane są instalacje. Może to być wykonanie ze stali szlachetnej lub nierdzewnej stali hartowanej łączonej z elementami wykonanymi ze szkła. W oferowanych instalacjach Wittmann celowo nie stosuje rozwiązań spawanych. Stacje sprzęgające Codemax oferują wariant wtykowy z uszczelnionymi zaciskami rurowymi. Umożliwia to łatwą późniejszą wymianę elementów rurowych i, w razie potrzeby, zastosowanie elementów odpornych na zużycie.

Specjalne szybkozłącza Camlock do linii materiałowych są produkowane wyłącznie do użytku w stacjach sprzęgających Wittmann Codemax. Wykonane są one z aluminium. Posiadają uszczelnienie i są zaprojektowane bez podatnych na uszkodzenia gwintów. Są osadzone na rurkach ze stali nierdzewnej. W ten sposób można zagwarantować spełnienie wymagań klienta np., że transportowane tworzywo ma kontakt tylko z elementami wykonanymi ze stali nierdzewnej.  Niezwykle trwała konstrukcja umożliwia łatwą i pewną obsługę stacji sprzęgającej podczas bieżących operacji produkcyjnych. Nawet upuszczenie przewodów ze złączami nie powoduje ich uszkodzeń i deformacji. Złącza Camlock charakteryzują się nie tylko trwałością ale także pewnością połączenia i możliwością szybkiej zmiany.


m8-netzwerksteuerung          m8-kupplungsbahnhof-screen

M8 układ sterowania. Zdjęcie po prawej: Wizualizacja stacji sprzęgania Codemax ekranie układu sterowania

Anteny i tagi RFID dla każdego złącza stacji sprzęgającej zapewniają, że w każdym indywidualnym przypadku wykonane są prawidłowe połączenia między przewodami doprowadzającymi materiał a maszynami przetwórczymi. Połączenia są zarządzane przez sterowanie sieciowe Wittmann dla systemów centralnego podawania surowców. Przy każdym połączeniu następuje porównanie instalacji z danymi wejściowymi operatora systemu. Jeśli nastąpi podłączenie niewłaściwego przewodu z materiałem do sprzęgła danej wtryskarki, system automatycznie generuje komunikat błędu i blokuje przesył materiału.

Jeszcze przed wykonaniem procesu łączenia operator systemu na panelu sterowania, widzi który wąż materiału ma być podłączony do którego dystrybutora. Nieprawidłowo wykonane i otwarte połączenia są wizualizowane na graficznym interfejsie użytkownika sterownika. To z kolei zapewnia w każdym indywidualnym przypadku, że do wtryskarek nie będzie dostarczane tworzywo inne niż przyjęte w założeniach produkcyjnych. Wizualizacja wszystkich połączeń zapobiega również wyciekom spowodowanym przez otwarte połączenia.  

Anteny RFID są optymalnie chronione przed uderzeniami, ponieważ są wbudowane w aluminiową obudowę i otoczone absorbującą wstrząsy warstwą tworzywa sztucznego. Już pracujące stacje sprzęgania można bez problemu zarówno rozbudowywać jak i doposażać w anteny RFID.  

Istnieje wiele powodów, dla których warto używać stacji sprzęgającej Wittmann Codemax do dystrybucji tworzy sztucznych. Codemax jest łatwy w użyciu, a wszystkie aktualnie dostępne opcje łączenia można wywołać w centralnym punkcie. Przy pomocy takiego systemu szybkie zmiany materiałowe stają się normą, źródła materiałów takie jak suszarki, kontenery na rolkach czy zewnętrzne silosy mogą być wykorzystywane równocześnie dla kilku wtryskarek, a ogólnie monitorowanie RFID zapewnia bezbłędny proces produkcji.

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna