Wittmann HoloVoice – sterowanie głosem i rozszerzona rzeczywistość

Wittmann HoloVoice – sterowanie…

Na tegorocznych targach Fakuma, firma Wittmann zaprezentowała w pełni opracowane rozwiązanie dotyczące nowoczesnych i intuicyjnych opcji obsługi wtryskarek i robotów.

W projekcie badawczym kilku partnerów stworzono możliwość sterowania głosem i gestem wtryskarki Wittmann BATTENFELD wyposażonej w układ sterowania UNILOG B8 oraz robota Wittmann ze sterowaniem R9.

W licznych seriach testowych ustalono około 1500 typowych zdań lub poleceń głosowych („Wypowiedzi”), które operator wykorzystuje do ustawienia procesu produkcyjnego wpierw w trybie półautomatycznym, a następnie do rozpoczęcia automatycznej produkcji. Dla komunikacji z maszyną operator wyposażony jest w bezprzewodowy zestaw słuchawkowy, którego używa go do wprowadzania poleceń.

wb
Widok „rzeczywistości rozszerzonej” Temperatury stref regulacji cylindra wtryskowego, począwszy od temperatury dyszy do temperatury zasilania (od lewej do prawej), wyświetlanie i animacja przyszłego przebiegu programu.

Polecenia głosowe, takie jak "maszyna, start wtrysk" lub "robot, idź do pozycji odkładania" lub "robot, włącz próżnię" są typowymi poleceniami, które są analizowane przez jednostkę sterującą w komórce roboczej wtryskarka-robot.

Wdrożenie nie opiera się zatem na transferze danych do wirtualnej chmury. Wszystkie dane pozostają w komórce roboczej i tam są oceniane. Operator ma wolne ręce i może inicjować działania bez konieczności korzystania z terminala B8 lub programatora robota R9.

Nowe funkcje, oprócz ręcznego sterowania wtryskarką i robotem, pozwalają uruchomić i kontrolować produkcję w danym gnieździe produkcyjnym. Elementy układu sterowania UNIOLG B8 można wywołać bezpośrednio za pomocą interfejsu głosowego: np. można przejść do odpowiedniej strony układu sterowania za pomocą prostego polecenia "maszyna, pokaż krzywą wtrysku".

wb1
Przedstawienie stref bezpieczeństwa robota 3D (stref zakazu jazdy) wokół kolumn wtryskarki

Oprócz rozpoznawania mowy prowadzono również badania nad nowymi możliwościami interakcji w obszarze "rzeczywistości rozszerzonej".  Dzięki wykorzystaniu okularów wirtualnej rzeczywistości i oprogramowania Microsoft Hololens2 stworzyliśmy zupełnie nowe możliwości dla operatora. Operator początkowo widzi znajome otoczenie przez okulary. Robot i maszyna komunikują się z okularami za pomocą specjalnie stworzonego interfejsu OPC UA. Dzięki temu różne obiekty i informacje, na przykład komunikaty o stanie i komunikaty alarmowe, mogą być wyświetlane bezpośrednio w polu widzenia operatora. Nie trzeba patrzeć na terminale operatorskie wtryskarki i robota. Wszelkie obszary bezpieczeństwa, na przykład obszary wokół napędów, są wyświetlane trójwymiarowo w rzeczywistym świecie. Operator widzi dokładnie, gdzie się znajduje i automatycznie dostrzega, jak daleko od niego jest robot.

Podczas targów Fakuma zaprezentowano komórkę produkcyjną HoloVoice złożoną z wtryskarki SmartPower 120 i robota W918. Komórka była obsługiwana komendami głosowymi i gestami za pomocą Wittmann Interactive HoloVoice.

wb2
Widok formy. Proces wtrysku jest przekazywany operatorowi za pomocą animacji.
Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna