Włoska firma stworzy w Kutnie zakład recyklingu tworzyw sztucznych

Włoska firma stworzy w Kutnie… Włoska firma Sirmax dostała pozwolenie na działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Zajmie się recyklingiem tworzyw sztucznych. Koncern, to ceniony producent wyrobów z polipropylenu, polietylenu, polistyrenu i poliwęglanów. We Włoszech prowadzi cztery fabryki.

Sirmax stworzy w Kutnie fabrykę odzysku i recyklingu tworzyw sztucznych pochodzących z odpadów przemysłowych oraz z selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Zakład ma stanowić alternatywny, wobec wysypisk i spalarni, sposób radzenia sobie z odpadami przemysłowymi firm z branży tworzyw sztucznych. Zatrudnienie znajdzie w nim 35 osób - z czego 15 do końca przyszłego roku - a inwestor poniesie nakłady wielkości 30 mln zł.

Jak doszło do tego, że włoski koncern zainwestował w naszym kraju? W maju 2004 r. na prośbę Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych przygotowano ofertę inwestycyjną dla firm kooperujących z budowanym wówczas zakładem Basell Orlen Polyolefines. I właśnie efektem tego był przyjazd do Kutna przedstawicieli Sirmax. Ponadto w ŁSSE ulokowane są spółki Merloni Indesit i Bosch będące głównymi konsumentami jego produktów.

Jaki jest plan inwestycji? W pierwszym etapie, nie później niż do końca 2008 r., Włosi wyłożą 8,3 mln zł. W tym czasie powstanie hala o powierzchni 6 tys. mkw. oraz 24 silosy do magazynowania granulatów. Produkowane będą w niej mieszanki polipropylenu z materiałem mineralnym (CaCO3 , talk, włókna szklane). Firma Simax posiada certyfikaty ISO 9001 i 14001 w zakresie zarządzania i ochrony środowiska.

Czytaj więcej: