Wyróżnienie Targów Kielce dla Master Colors

Wyróżnienie Targów Kielce… Firma Master Colors, partner włoskiego koncernu Moretto, otrzymała wyróżnienie Targów Kielce podczas niedawnej wystawy Plastpol.

Wyróżnienie trafiło do Master Colors za wysokoefektywny proces suszenia granulatu Eureka. Projekt o tej nazwie został opracowany w celu drastycznego, kilkudzięsięcioprocentowego zmniejszenia zużycia energii i poprawienia wydajności suszenia granulatu PET, choć może być także stosowany przy innych tworzywach.

Koszty suszenia granulatu często dochodzą obecnie nawet do 30 proc. całych wydatków ponoszonych przy przetwórstwie. Przewyższają je tylko koszty surowcowe. Dlatego ich obniżenie jest jednym z ważniejszych wyzwań stawianych dostawcom nowoczesnych technologii. Stąd wiele firm gotowych jest inwestować w drogie rozwiązania, które przyczynią się do zmniejszenia wydatków. Z informacji przedstawionych przez przedstawicieli Moretto wynika, że zwrot inwestycji w Eurekę może się już dokonać po dwóch latach funkcjonowania systemu.

Wyróżnienie Targów Kielce dla Master Colors


Instalacja Moretto składa się z modułowych suszarek z serii X Max, systemu sterującego Flowmatik i specjalnych firmowych lejów z serii OTX. Po raz pierwszy został przedstawiony w ubiegłym roku podczas targów K w Niemczech. Teraz był prezentowany na polskim rynku, gdzie wciąż jest jeszcze praktycznie nieznany.

Co zatem wyróżnia nagrodzony na Plastpolu produkt?

Może on zawierać od trzech do dziesięciu suszarek i liczyć maksymalnie do 32 lejów. Ma to pozwolić na uzyskanie przepustowości dochodzącej do 8 tys. kg tworzywa na godzinę. Jedną z kluczowych części systemu są suszarki X Max. W przeciwieństwie do typowych suszarek mają one pojedynczy osuszacz, który jest o połowę większy niż w tradycyjnych rozwiązaniach. Nie używają też sprężonego powietrza i chłodzenia wody.

W Eurece system sterujący Flowmatik zarządza procesem w taki sposób, iż mieszanka powietrza z suszarki utrzymuje stałą wartość ok. - 65 st. C.

W systemie złożonym z tak wielu suszarek, każdą jedną można ustawić na tę samą temperaturę i taki sam zakres przepływu powietrza oraz co szczególnie istotne wyposażyć w zmienne wartości punktu rosy. Każda suszarka posiada też samodzielny obieg powietrza i jest kontrolowana przez specjalny miernik punktu rosy. Za sprawą różnych ustawień punktu rosy suszarki nie trzeba ich poddawać regeneracji w tym samym czasie. To zwiększa wydajność działania.

Czytaj więcej:
Centralne systemy podawania, dozowania oraz
 

Centralne systemy podawania, dozowania oraz suszenia tworzyw, linie do ekstruzji i recyklingu poliestrów, pigmenty i masterbatche, systemy mocowania form, złącza, termostaty wodne i olejowe

Polska, 51-050 Wrocław, Wędkarzy 5