Wzrost cen PE, PP w Europie, ceny PVC pozostają bez zmian

Wzrost cen PE, PP w Europie…

Według danych Chem-Courier, w ubiegłym tygodniu ceny PE wzrosły o 30-60 EUR/t w ciągu tygodnia w zależności od gatunku i 70-125 EUR/t w ciągu miesiąca w Europie. Wzrost cen polietylenu nie miał jednak wpływu na popyt. - Producenci podnieśli ceny, ale przetwórcy albo odrzucili ofertę, albo kupowali minimalne ilości - skomentował jeden z handlowców.

Serbski producent utrzymał ceny na niezmienionym poziomie po podwyżce o 75 EUR/t na początku września. Jeśli chodzi o materiały z Arabii Saudyjskiej i USA, we wrześniu na rynku europejskim pojawiło się mniej ofert. Włoscy handlowcy mają pewne zapasy PE pochodzącego z USA, jednak gracze wolą "poczekać i zobaczyć" niż kupować.

Lokalni producenci PE nadal zmniejszają tempo produkcji w swoich zakładach. Niższe wskaźniki operacyjne i mniejszy import może spowodować pewne niedobory LDPE, HDPE folia i C4-LLDPE, jeśli pojawi się popyt w Europie.

Jeśli chodzi o PP, chociaż ceny surowca wzrosły o 20 EUR/t w skali tygodnia i 55-70 EUR/t w skali miesiąca w Europie, popyt pozostaje w stagnacji. Chińska PP rafia była w tym tygodniu oferowana po 1080-1100 USD/t CFR Europa. Serbski producent sprzedawał swój homopolimer PP po 1050-1100 EUR/t FCA z dostawą w październiku i na początku listopada. Oferty na materiały zagraniczne są obecne na rynku i mają zostać dostarczone na początku października.

We wrześniu ceny spotowe PVC nie wzrosły. - Zauważyliśmy, że niższe oferty zniknęły, ale nie zaobserwowaliśmy znacznie wyższych cen - skomentował jeden z handlowców dla Chem-Courier. Słowacki K67 był oferowany w cenie 880-900 EUR /t FCA Central Europe, podczas gdy emulsyjny PVC był notowany na poziomie 1500 EUR/t FCA. Tajwańskie PVC od lokalnego tradera zostało w tym tygodniu wystawione na sprzedaż po cenie 910 USD/t CFR Koper. Amerykański polimer był oferowany po 830-900 USD/t CFR Europa w połowie września.

Środkowoeuropejscy gracze rynkowi byli świadkami większego popytu na PVC w regionie. Włoscy i niemieccy handlowcy poinformowali jednak, że lokalni nabywcy przyjęli postawę wyczekującą. - Popyt w segmencie budownictwa mieszkaniowego, rur i profili jest obecnie słaby, ale stosowanie PVC [K70] jest bardziej aktywne - powiedział jeden z graczy rynkowych. Sektory kabli i mieszanek doświadczyły wyższego popytu we wrześniu.

Słowacki producent Fortischem a.s. rozpoczął prace konserwacyjne w swoich zakładach PVC w Novakach na początku ubiegłego tygodnia. Będzie ona trwała do końca września. Polski producent zaplanował prace konserwacyjne na październik. Producenci z północno-zachodniej Europy zmniejszyli swoje wskaźniki operacyjne, aby zapobiec nadpodaży K67. Tymczasem podaż K70 i K58 była w tym miesiącu niższa.

Oczekuje się, że ceny monomerów ponownie wzrosną o 40-50 EUR/t w październiku. Niektórzy gracze rynkowi sądzą, że popyt na polimery pozostanie słaby do końca roku, podczas gdy inni uważają, że aktywność zakupowa wzrośnie w październiku, kiedy na rynku nastąpi kolejny wzrost cen. Chem-Courier uważa, że dostępność PE zmniejszy się ze względu na niższe wskaźniki operacyjne europejskich producentów.