Założycielka firmy Busch Vacuum Solutions świętuje 90 urodziny

Założycielka firmy Busch Vacuum…

Ayhan Busch, współzałożycielka i współwłaścicielka Busch Group, świętuje swoje 90 urodziny. Wciąż pracuje w firmie, udaje się na spotkania kierownictwa. Uczestniczyła również w otwarciu "Central Park" na terenie siedziby firmy Busch w Maulburgu w Niemczech.

Przedsiębiorczyni Ayhan Gökay urodziła się 8 czerwca 1934 r. w Eskişehir w Turcji, a dzieciństwo i lata szkolne spędziła w miasteczku na zachód od Ankary. Siostrzenica Fahrettina Kerima Gökaya, byłego burmistrza Stambułu, ministra i ambasadora Turcji w Szwajcarii, od 1955 r. studiowała stomatologię na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Tam poznała swojego przyszłego męża, studenta inżynierii mechanicznej, Karla Buscha. Wspólnie z nim założyła firmę Dr.-Ing. Karl Busch GmbH w Schopfheim w 1963 r., która w 1972 r. przeniosła się do Maulburga. Obecnie Busch Group składa się z trzech silnych marek: Busch Vacuum Solutions, Pfeiffer Vacuum i centrotherm clean solutions.

Ayhan Busch zarządza aktywną globalnie firmą wraz ze swoim mężem i z dziećmi Aylą, Sami i Kayą Busch. Od momentu założenia ponad 60 lat temu firma stała się drugim co do wielkości dostawcą rozwiązań próżniowych na świecie. Ayhan Busch to wizjonerska przedsiębiorczyni, która doskonale rozumie wymagania swoich rynków docelowych i życzenia klientów. Dzięki niezwykłej otwartości i uwadze, z jaką spotyka się ze wszystkimi ludźmi, zarówno ona, jak i jej mąż byli w stanie budować osobiste relacje z partnerami biznesowymi w pierwszych latach działalności firmy, torując drogę do sukcesu Busch Group.

- Mój mąż był geniuszem technicznym, podczas gdy ja doskonale radziłam sobie na płaszczyźnie handlowej i strategicznej. Od zawsze byłam bardzo przedsiębiorcza i zorientowana na rynek - wyjaśnia Ayhan Busch. Już na wczesnym etapie dostrzegła, jak ważne jest ukierunkowanie jej firmy na działalność międzynarodową. Od samego początku postrzegała cały świat jako rynek dla swoich produktów i napędzała rozwój Busch Group. Już w 1981 r. Busch jako pierwsza niemiecka firma przemysłowa podpisała umowę o współpracy w zakresie produkcji w Chinach. Ponadto Ayhan Busch zadbała o sieciowanie kadry kierowniczej i omówiła z nimi optymalne strategie dalszego rozwoju firmy.

pr-image-ayhan-busch-mid-size

Prowadzenie firmy na równych zasadach z mężem było dla Ayhan Busch w pełni naturalne, ale dla jej pokolenia stało się dość niezwykłe. - Mój mąż i ja wspólnie założyliśmy i zbudowaliśmy firmę - od samego początku na zasadzie partnerstwa - wyjaśnia. Państw Busch podejmowali wszystkie ważne decyzje wspólnie. Ta zasada jest nadal kluczem do sukcesu, na którym dzisiaj, nawet w drugim pokoleniu, opiera się kierownictwo firmy rodziny Busch. - Jestem niezwykle dumna z naszych dzieci, które rozwinęły naszą firmę z tak dużym rozsądkiem i sukcesem. Mają świetne pomysły i moim zdaniem robią wiele rzeczy jeszcze lepiej niż my - podkreśla przedsiębiorczyni.

W 2022 r. Ayhan Busch wraz z mężem i dziećmi została uhonorowana najbardziej prestiżową nagrodą dla rodzinnych firm w Niemczech - "Rodzinny Przedsiębiorca Roku" - za ich różnorodność między pokoleniami, płciami i kulturami. Państow Busch otrzymali również honorowe obywatelstwo gminy Maulburg w 2015 r. oraz medal Stanu Badenii-Wirtembergii w 2019 r. za wyjątkowe osiągnięcia przedsiębiorcze oraz stałe wsparcie regionalnych stowarzyszeń i osób w regionach kryzysowych. W 2022 r. otrzymali Złoty Medal Honorowy powiatu Lörrach za swoje zaangażowanie społeczne i kulturowe. W tym samym roku wkład Ayhan Busch w sukces firmy został uznany w artykule międzynarodowej sieci Open Political Economy Network, która nazwała ją ważną przedsiębiorczynią w skali europejskiej.

Pracownicy Busch Vacuum Solutions, Pfeiffer Vacuum Technology AG i centrotherm clean solutions gratulują Ayhan Busch 90. urodzin i życzą jej wielu zdrowych oraz aktywnych lat.