Zarabiać na lepszej gospodarce odpadami opakowaniowymi

Zarabiać na lepszej gospodarce…
Firma Orwak była jednym z wystawców targów Pakfood w Poznaniu. Na swoim stoisku przekonywała, że zmiana systemu gospodarki odpadami opakowaniowymi może oznaczać dla stosującego takie rozwiązanie przedsiębiorstwa niemałe korzyści.

Odpady opakowaniowe stanowią drugą co do wielkości grupę odpadów powstających w zakładach przetwórstwa mięsnego. Ich udział w ogólnej ilości generowanych odpadów osiąga pułap nawet 45 proc. Łączne koszty wywozu odpadów w średniej wielkości zakładzie mogą sięgać 7,5 tys. zł miesięcznie. Na Pakfoodzie Orwak zademonstrował rozwiązanie, dzięki któremu przy dokonaniu pewnych inwestycji można zmniejszyć koszty wywozu odpadów opakowaniowych o co najmniej 40 proc.

Wystawca posłużył się przykładem jednego ze swoich klientów, firmy działającej w branży mięsnej. Zatrudnia ona ponad 200 pracowników i produkuje ok. 50 ton wyrobów gotowych i to każdego dnia.

Jeszcze do niedawna wspominane przedsiębiorstwo płaciło za wywóz zanieczyszczonych odpadów opakowaniowych niemal 2,6 tys. zł miesięcznie. Wywoziło miesięcznie sześć kontenerów o pojemności 7 m3 każdy zanieczyszczonych odpadów foliowych. Dzisiaj natomiast co miesiąc zarabia na odpadach ok. 230 zł. To, co dotychczas było kosztem stało się więc zyskiem.

Orwak, Pakfood 2010


Uzyskanie takich oszczędności stało się możliwe za sprawą zainstalowania belownicy. Dzięki temu zmniejszono ilość wywożonych kontenerów z siedmiu do jednego oraz wydzielono ze strumienia odpadów opakowania kartonowe.

Okazało się to bardzo ważnym posunięciem, gdyż początkowo wysortowane opakowania kartonowe były rozkładane i oddawane odbiorcy za darmo. Ponieważ jednak rozkładanie pudeł, ich układanie i związywanie na palecie zajmowało ponad godzinę dziennie, dlatego w niedługim czasie firma podjęła decyzję o zakupie kolejnej belownicy, tym razem do opakowań kartonowych.

Dzięki belowaniu kartonu o połowę skrócił się czas poświęcany codziennie na zagospodarowanie odpadu. Ze zbelowanej tektury można było ponadto uzyskać dodatkowy przychód. Tym samym już w pierwszym roku po wdrożeniu nowego rozwiązania osiągnięto oszczędności rzędu 31, 1 tys. zł.

Warto wiedzieć, że składowanie śmieci jest drogim przedsięwzięciem i nie generuje z reguły żadnych przychodów. Okazuje się jednak, że dostarczenie „wyższej jakości” odpadów w postaci sprasowanych bel stanowi duże udogodnienie dla firm oszczędzających na energii i transporcie. Sposób ten powszechnie zdobył uznanie na rynku, zwłaszcza w obliczu strategii wielu państw, które ograniczają, a nawet likwidują wysypiska śmieci i wymagają od firm odzyskiwania określonych ilości materiałów opakowaniowych. Dodatkowo prasowanie i belowanie odpadów istotnie wpływa na wzrost efektywności i wydajności pracy, ponieważ firma nie traci czasu na angażowanie pracowników do zagospodarowania rozproszonych odpadów na swoim terenie.

Okres zwrotu z inwestycji w zakładzie mięsnym:
Wartość inwestycji: 58 146 zł
Jednorazowe koszty dostawy: 520 zł
Bieżące koszty eksploatacji belownicy (energia elektryczna, materiały): 177 zł /m-c (58 146 zł + 520 zł):2643 zł = 58 666 zł:2643 zł = 22,2.
Zwrot z inwestycji nastąpił po ok. 22 miesiącach.
Reportaże

Forum

Kamil24

Poszukiwany/poszukiwana: osoba z wiedzą o recyklingu PET 2020-10-28

Adam80

Własna firma produkcyjna 2020-10-24

Echo_Plast

Jaki rodzaj folii do szycia elementów odzieży i akcesoriów 2020-10-02

Arys37

Zabrudzone kurtyny PCV 2020-09-22

Todarek12

Prototypowa forma wtryskowa 2020-09-10