Dekompresja - przeciwciśnienie
Wtryskiwanie

8 lis 2010, 13:48 Alciaz

Witam wszystkich !
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy dekompresja to jest to samo co przeciwcisnienie?
Pozdrawiam

8 lis 2010, 14:10 Pawelw

Nie, to inne pojęcia.

Przeciwciśnie (ang. backpressure) wytworzone w siłowniku hydraulicznym zapobiega wycofaniu się ślimaka w trakcie uplastyczniania.

Dekompresja to niewielkie wycofanie ślimaka (bez obrotów) powodujące spadek ciśnienia tworzywa. Dekompresja może być przed lub po uplastycznianiu.

27 sty 2011, 15:31 Lukaszz

Przeciwciśnie (ang. backpressure) to to samo co Ciśnienie zwrotne ?

Czym większe ciśnienie zwrotne tym wypraska bardziej dolana (ubita).

Dodałem zdjęcie panelu (NC4) z Demaga. Jest tam właśnie ciśnienie zwrotne.

Radomiła

27 sty 2011, 23:22 Patricio

Ciśnienie zwrotne, to to samo co przeciwciśnienie lub ciśnienie spiętrzania. I generalnie nie chodzi oto, że wypraska będzie bardziej dolana, tylko tworzywo w cylindrze będzie bardziej spiętrzone (ubite). A na zdjęciu... WYCOFANIE ŚLIMAKA to właśnie dekompresja...

2 lut 2011, 23:56 Lukaszz

Znalazłem dwie ciekawe definicje ciśnienia zwrotnego.

1) W czasie procesu plastyfikacji zhomogenizowane tworzywo przemieszcza się w kierunku dyszy przesuwając ślimak do tyłu. Aby poprawić homogenizacje ruch wsteczny można utrudnić stosując przeciwciśnienie. Wielkość jego może sięgać 40 barów, ale standardowo używa się 5-10 barów. Oczywiście im większe przeciwciśnienie tym dłuższy czas plastyfikacji, lepsza homogenizacja ale i możliwość przegrzewania tworzywa w wyniku tarcia. W przypadku krótkich cykli aby przyśpieszyć plastyfikację zaleca się w pierwszej fazie plastyfikacji stosowanie niskiego przeciwciśnienia, a w drugiej zwiększonego.

2) Wielkość przeciwciśnienia określa szybkość wycofywania ślimaka na drodze dozowania, w czasie którego przy określonej szybkości obwodowej ślimaka i rozkładzie temperatur cylindra następuje uplastycznienie i ujednorodnienie tworzywa.
Co z tym idzie przeciwciśnienie ma bezpośredni wpływ na własności wypraski, i tak:
- za wysokie przeciw ciśnienie powoduje nadmierny wzrost temperatury wskutek większego tarcia, rozkład barwników i innych dodatków, przypalenia i wydzielanie gazów, wydłużenie czasu dozowania;
- za niskie przeciwciśnienie jest przyczyną zbyt niskiego tarcia tworzywa i obniżenia temperatury, niecałkowitego stopienia granulek, złej homogenizacji termicznej i mechanicznej.
Wstępne ciśnienie uplastyczniania przyjmuje się jako 10% ciśnienia wtrysku i powinno ono wzrastać przy końcu drogi dozowania, wtedy gdy ślimak pracuje mniejszą długością.

1 znalezione w artykule "Zasady prowadzenia plastyfikacji i stosowania dekompresji"
2 znalazłem na forum, napisane przez Spl_lodz.

3 lut 2011, 12:31 Spl_lodz

Co do pierwszej definicji, polemizowałbym na temat ciśnień. Wszystko zależy od przerabianego materiału, a gdy dodajemy barwnik lub innego typu dodatki ciśnienie to lepiej jest zwiększyć.Odpowiedz Nowy temat