Jak i po co i na jak segregowac nakretki ?
Nakrętki charytatywnie

Ramones
14 wrz 2013, 17:12 Ramones

Demon13 napisał:
A jaki Producent kupi Ci 2 tony nakrętek ? takiego jeszcze nie znam .Producenci kupują ilości pełnotirowe.
A ja i tak nie uwierzę że taką cene można uzyskać , troche już handluje tymi nakrętkami .
rozwiń+

Wiesz oczywiscie masz racje bo te "molochy" kupuja od posrednikow ,ale jak ich "pocisnie" to zmienia pkt.myslenia .Aby zebrac "tira" jednolitego "materialu" wymaga czasu --powtarzam JEDNOLITEGO .Ja mowie o malych,srednich przetworcach --tacy juz zmienili swoj pkt. myslenia i kupia kazda ilosc .Wazna sprawa jest tez osoba w takiej w firmie odpowiadajaca za zaoptrzenie w surowiec,bo to ona decyduje i odpowiada za zakup.Malo jest takich ktorzy maja pojecie o tym z tad sa problemy !!Demon jak jestes "maly" to taki wlasnie "gamon" nie bedzie z toba gadal -bedzie stroil fochy bo woli zaplacic wiecej niz tkzw."ryzykujac" zakup od Ciebie bo to jest "gamon" i dba o swoj stolek z prostego powodu -1-sze nie ma pojecia o tym 2-gie "moloch" ktory mu sprzedaje daje mu tkzw. gwarancje i ma sprawe z bani !Mysle ze juz niedlugo to sie zmieni--badz cierpliwy bo to oni zaczna walic do Ciebie !! :D
Zawsze powtarzalem i powtarzal bede --najlepsi i najskuteczniejszy recyklingowcy to male "firmy" specjalizujace sie w danym typie tworzywa bo tylko One osiagna doskonalosc !!

Demon13
14 wrz 2013, 20:44 Demon13

Czy ja wiem czy taki mały 180 :b .
Miałem na myśli że ludzie zbierający nakrętki nie uzbierają całego tira tylko max pare ton .
Jeśli chodzi o tych małych producentów to różnie to bywa ja osobiście omijam nie chce z nimi handlować .
A ja sie zajmuję wszystkim na czym da sie zarobić .

Ramones
18 cze 2014, 1:04 Ramones

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA :D :D :D :D
Po to aby odswiezyc tenat !! :D :D

Ramones
20 cze 2014, 21:11 Ramones

Ramones napisał:
Bardzo mi sie podobaja takie "akcje" i w zwiazku z tym postanowilem napisac co sie wiaze ze zbiorka nakretek aby je bez problemu sprzedac za uczciwa cene czyli 50% wartosci orginalu ,ktory teraz siega ponad 5 zl /kg.
Taka uczciwa cene zaplaci producent ale nie posrednik !!
Wiaze sie z tym wiele okolicznosci ze zbiorka !!!
Wielorakosc kolorow jakie przedstawiaja nakretki sprawia ,ze bezposredni producent jaki je zakupi moze je tylko "przebarwic " na kolor "stalowy " badz czarny !
Segregacja na kolory w tym wypadku jest bezsensowna -wiec pozostanmy przy kolorach -czarny lub stalowy !!
Kupia je chetnie producenci np. budowlanki,ogrodnictwa !!
Warto odseparowac nakretki biale bo to ulatwi sprawe ptoducentowi .
Nie moga byc tez nalepki i wkladki wewnatrz nakretek.
Nakretki duzych gabarytow (nie z butelek PET) sa zazwyczaj zrobione z tworzywa PP (polipropylen) natomiast te z butelek PET z HDPE (polietylen o wysokiej gestosci) Niby mozna to mieszaszac ale za te z PP moznba dostac jeszcze wyzsza cene :))
Jakby jakies pytania jeszcze --TO sluze !!
Ramones !! :))))
rozwiń+

Infocarbo
29 sty 2015, 23:42 Infocarbo

Mam pytanie do Ramones.
Napisałeś na początku, że nie ma sensu separować nakrętek według koloru. Czy mógłbyś bardziej rozwinąć ten temat? Za ile mogę sprzedać tonę wielokolorowych nakrętek a za ile tonę np. nakrętek niebieskich lub czerwonych?
W obu przypadkach chodzi mi o nakrętki oczyszczone według Twoich zaleceń.

Ramones
30 sty 2015, 20:53 Ramones

Przepraszam za pozna odpowiedz ale nie mialem neta :-(
,aby odpowiedziec na twoje pytanie posluze sie przykladami i wybaczcie mi za "jezyk" ale napisze je prostym i zrozumialym dla ludzi nie zwiazanych z branza .
Producent aby wyprodukowac detal musi miec :
a.Material w kolorze naturalnym (bezbarwny)
b.Srodki barwiace w przypadku detali kolorowych(barwnik)
Koszty tego to :
Przemial na detale nadajace sie do barwienia na kazdy kolor to ok.65-70% materialu orginalnego(orginalnego granulatu)
Brawnik 1% kosztuje ok.20zl/kg czyli do kazdego zakupionego kg producent musi doliczyc koszt barwnika czyli 20gr.
Jest to sutuacja kalkulacyjna cenowo detalu komfortowa dla producenta bo moze wyprodukowac detal w kolorze jakim chce odbiorca.Czyli najdrozszy ;) wariant produktu.
Wasze korki posegregowane na kolory :
Wariant najlepszy dla segregujacego na kolory to :
1.Producent chce miec detal obojetnie jakiego odcienia aby byl np.zielony :D
On oszczedza na barwniku oraz na roznicy miedzy materialem "naturalnym"a waszymi korkami posegregowanymi --wiec wasze korki posegregowane na kolory sa jak znalazl.
Najkorzystniejsze cenowo rozwiazanie ;)
2.Producent chce miec detal w kolorze np.bardzo ciemny zielony
Oszczedza na roznicy tylko materialu orginalnego ale barwnik czyli te 20gr/musi doplacic aby przelamac Wasze odcienie zielonego ;)

Ramones
30 sty 2015, 21:15 Ramones

3.Detal czarny
Barwnik w granicach 8zl/kg czyli doplaca tylko 8gr do kg i kupuje mix korkow aby tylko wtracen bialego bylo w granicach 8-10%.
4.Detal bialy
Najbardziej wymagajacy i tutaj odrazu mowie nie podejmucie sie segregowac na kolor bialy bo nigdy w przypadku korkow go nie uzyskacie .
Wasze "biale" korki naddza sie na kolor "szary".
Czemu moim zdaniem sie nie oplaca segregowac na kolory a no to wystarczy wszystko obliczyc.
Ile czasu zajmuje Wam segregacja na kolory mixa korkow np.100kg ? No i ile ewentualnie bedzie Was to kosztowalo jesli zatrudnicie ludzi ?
Moim zdaniem kompletnie szkoda czasu bo korzysci sa niewymierne w stosunku do podwyzszenia ceny "korkow".
Bardziej bym zwrocil uwage na klase czystosci zebranego materialu . ;)
Teraz jest kiepski czas dla "recyklerow" sami wiecie z jakiego powodu wiec kazdy bedzie chcial przetrwac i ceny materialow "wtornych" beda bardzo "rozbiezne" rynkowo.Doskonale materialy "wtorne" mozna kupic za naprawde okazyjne ceny wiec Ci co maja kase juz to robia majac w pamieci poprzednie sytuacje tego typu.
Nastaly ciezkie czasy dla "recyklerow" bo panstwo ma ich w glebokim powazaniu -ceny pradu,najmu,podatku,ZUS itd sie nie zmienily ;] ;] ;] ;]
Jesli cos pominolem lub pomylilem --wybaczcie mi ;)

Infocarbo
31 sty 2015, 17:58 Infocarbo

Dzięki Ramones za obszerną odpowiedź i za to, że poświęciłeś mi chwilę czasu :)

Ramones
31 sty 2015, 19:07 Ramones

Nie ma za co --zawsze sluze rada w tym dziale . ;)
Jako ciekawostke powiem Wam ze 90% uzywanych kolorow w przetworstwie tworzyw sztucznych (PTS) stanowia barwniki bialy oraz czarny.
Tak mi sie teraz przypomnialo :D :D :D :D
Mialem calego baga takich miarek z PP ,ktore byly dolanczane do proszku do prania.Miarki byly w torebce LDPE a w srodku byla karteczka papierowa.Zatrudniloem studenta tak dla "jaj" bo chcialem sie dowiedziec ile wytrzyma i ile zrobi w ciagu 8H :D :D Jego zadaniem bylo rozerwac torebeczke wyjac miarke -wrzucic ja do baga a folie i papierek do drugiego.Placilem mu 1 zl od 1kg posegregowanego materialu --Wiecie ile zrobil ? :D :D :D Naprawde pracowal jak maszyna przez 8h :D
Przez 8h zrobil 37 kg :D :D :D :D
Wiec podobnie jest z segregacja korkow na kolory .
Oczywiscie chlopak dostal uczciwa dniowke --ale jego mina byla bezcenna jak wazylismy jego "prace" :D :D :D :D :D

Bzw11
29 mar 2015, 16:04 Bzw11

przeczytałem temat od początku do końca i wg mnie to trochę naciągana teoria :(

1 sprawa to 50% ceny oryginału w pierwszym poscie - taka cena jest osiągalna jedynie w przypadku poprodukcyjnego odpadu, w dodatku takiego, który możemy wybarwić na dowolny kolor
2 sprawa to rynek zbytu, trochę mam w tej materii doświadczenia i ciężko jest znaleźć producenta który będzie chciał się w to bawić (mielenie itp) za taką cenę, skoro jeżeli ma detal czarny bądź szary bez problemu kupi regranulat i taniej i dobrej jakości, a dodatkowo ma kilka problemów z głowy.

ale żeby nie było do końca tak czarno, to kiedyś sobie wymyśliłem, żeby taka organizacja, która zajmuje się zbieraniem nakrętek spróbowała przekonać swoich "dostawców" do segregowania i oczyszczania "towaru"
dlaczego? na etapie "dostawcy" naszych nakrętek jest tak niewiele, że segregowanie i oczyszczanie nie stanowi żadnego problemu, a dodatkowo nie kosztuje nic, ewentualnie po stronie organizacji jest zaopatrzenie "dostawcy" w wiedzę n/t owej segregacji (np za pomocą ulotki z obrazkami)
wtedy można by próbować uzyskać nieco większą cenę za zakrętki czyste i wysortowane do kilku podstawowych kolorów

na koniec jeszcze wspomnę, że rozróżnianie nakrętek na zasadzie rozpoznawania wielkości niekoniecznie jest skuteczne, ale dla naszej organizacji wystarczyłoby wyseparowanie nakrętek z butelek PET (z wyłączeniem nakrętek z zamknięciem, z silikonowym "niekapkiem", bo te są w większości z PP, a dodatkowo zawierają wspomniany silikon) od innych zakrętek.

Forum