Jak oddzielić metale nieżelazne z przemiału????
Recykling

Wwwczibarecyklingeu
29 lis 2011, 12:04 Wwwczibarecyklingeu

Nasza firma być może będzie w stanie pomóc
www.cziba-recykling.eu

Anonymous
29 lis 2011, 21:29

Jedyne skuteczne separatory do metali para i diamagnetycznych działają wykorzystując prądy wirowe. Ta zasada była wykorzystywana w starych licznikach energii elektrycznej, aluminiowa tarcza kręciła się w polu magnetycznym wytwarzanym przez nabiegunniki.Koszt dobrego i wydajnego separatora ok 30000zł
Pozdrawiam M 51

Iebm
5 gru 2011, 21:49 Iebm

Skoro używasz silnie zanieczyszczonego przemiału na wtryskarkach , to prawdę powiedziawszy jest tylko jedno skuteczne wyjście - zakup używanej , stosunkowo taniej linii regranulacyjnej z sitem przed głowicą . Skomplikowane separatory są bardzo drogie i nie są skuteczne w 100% . drobne sito zatrzyma każdy metal , lub inne śmiecie , a używana linia regr jest tania .

Chemiqua
6 gru 2011, 8:43 Chemiqua

ja bym jednak zaryzykował spróbować metody flotacyjnej, tzn: do zbiornika z wodą wsypać przemiał, miedź od razu opadnie na dno więc po problemie, zostaje Al + tworzywo.

Al ma gęstość około 2,7 g/cm3 a np PE 0,9 g/cm3 więc można by było zastosować teraz np. wirówkę, ale należało by eksperymentalnie dobrać prędkość obrotową tak, aby tylko aluminium zostawało odseparowane.

Ale to tak czysto teoretycznie.

Jeśli natomiast glin nie musi być "odzyskany" pod postacią metaliczną, to zastosować płuczkę roztworu wodorotlenku sodu, w którym glin się rozpuści, a dla większości tworzyw takie środowisko jest obojętne. Zamiast NaOH można użyć też HCl.
Stężenie, czas, temperaturę należy dobrać eksperymentalnie.
Jedyne problemy to:
1) wydzielanie się wodoru z reakcji
2) reakcja jest egzotermiczna, tzn. wydziela się sporo ciepła
3) należy pracować w rękawicach ochronnych, okularach oraz stroju ochronnym
4) tworzywo po tym procesie będzie trzeba wypłukać i wysuszyć
5) taki roztwór będzie trzeba oddać do utylizacji lub wykorzystać na zakładowej oczyszczalni ścieków (jeśli taka istnieje).

Pingwin1
17 gru 2014, 11:03 Pingwin1

Witam,
zajmuję się teraz podobnym problemem. Niestety separacja przy pomocy detektorów "jest za droga".
Co myślicie o sitach/ separatorach na czole ślimaka? Czy spotkaliście się już z takim ustrojstwem?

Forum