Naddatek gramatury tzw poduszka
Wtryskiwanie

17 kwi 2013, 9:51 Alciaz

Witam serdecznie
czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jak wielkość poduszki (mm) wpływa na ciśnienie w formie?
Dlaczego optymalna wielkość tego parametru dla PP i PE to od 3-5mm. Co się dzieje jak jest poniżej tych wartości albo powyżej?
Na co jeszcze ma wpływ ten parametr?

Pozdrawiam

17 kwi 2013, 16:46 Gerbito

Powiem ci osobiste odczucia ale myślę ze koledzy bardziej się rozwiną. U mnie zależy to od konstrukcji formy i gramatury wciskanego pp w formę no i też jakiej długości i grubości mam ustnik. Najważniejsze żeby poduszka była powtarzalna i to też jest zależne od typu przełączenia z docisku na wtrysk i siły docisku oraz temperatur. U mnie jeżeli jest więcej jak ty napisałeś 5mm to ciągnie włos w formie bez GK ... .
Masz może jakiś konkretny problem z poduszką??

Radomir

17 kwi 2013, 16:50 Gerbito

Naddatek? Nie słyszałem jeszcze takiego sformułowania o poduszce.

17 kwi 2013, 17:54 Iebm

1. Poduszka jest po to żeby kompensować ubytki masy detalu podczas docisku
2. Dlaczego 3-5 mm a nie 2-8 mm. To nie ma znaczenia ,

18 kwi 2013, 7:27 Dorusjk

Poduszka jest po to, aby wyrównać pewne niedoskonałości maszyny, np. przepuszczanie surowca przez końcówkę ślimaka, nieco mniejsze zadozowanie surowca, wahania temperatur i ciśnień itp. Tak jak pisze Garbito, obserwacja poduszki daje nam informacje o powtarzalności procesu i innych możliwych problemach. Jeżeli wychodzi nam detal niedolany, albo choćby niedobity, a poduszka się zmniejsza lub schodzi do "0", to mamy nieszczelną końcówkę ślimaka, lub gdzieś po drodze ucieka tworzywo. Jak detale są niedolane, a poduszka i czas wtrysku rośnie, to mamy coś zatkane.
Co do wielkości poduszki to są przypadki np. przy mocno zużytym układzie plastyfikacyjnym, że punkt przełączenia można ustawić bardzo wysoko (100 - 200 mm), zwiększając oczywiście drogę dozowania. Poduszka też wyjdzie olbrzymia. Może to być czasem niebezpieczne, ale umożliwi produkcję do czasu remontu układu. Tak więc zasady zasadami, ale jak są problemy, to można i trzeba je przekraczać, byle z głową i świadomością tego co się dzieje w formie i maszynie.

18 kwi 2013, 15:11 Alciaz

Witam!
Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Trochę jaśniej zrobiło się w tunelu ;).
Pozdrawiam

18 kwi 2013, 15:16 Alciaz

A problem z wielkością poduszki mam przy przetwarzaniu przemiału, nie jest stabilna i skacze o kilka mm ale to już chyba wina surowca wtórnego :/.

18 kwi 2013, 19:29 Gerbito

Dajesz go po prostu za dużo, a jeżeli już musisz to proponowałbym zamień końcówkę ślimaka ze zwykłej na mieszającą, Bendzie lepsza plastyfikacja, porozbija co dokładniej przemiał i bardzo przydatne przy barwnikach.

18 kwi 2013, 19:46 Gerbito

Albo mniejsze sito wstaw do młynka, o ile sam mielisz ...

18 kwi 2013, 19:56 Iebm

ślimak może nierównomiernie pobierać przemiałOdpowiedz Nowy temat