POM czy PA
Tworzywa techniczne

Angitt
3 lip 2013, 11:51 Angitt

Klient chce nam zlecić produkcję zębatki i zastanawiamy się z jakiego materiału to wykonać bez włókna.
Czy lepszym materiałem będzie POM od PA?
Według nas na zębatkę itp detale POM jest odpowiedni ale podobno go się gorzej przetwarza niż PA prawda to?

Jangdu
3 lip 2013, 13:37 Jangdu

Witaj,

Na jakiej wtryskarce planujesz produkcję? POM łatwo ulega degradacji termicznej i znacząco wtedy obniżają się jego właściwości użytkowe.

Skurcz POM-u jak i PA jest bardzo duży, dlatego ważne jest aby naprawdę wysoką temperaturę formy zastosować. W innym wypadku, ciężko będzie uzyskać wymaganą tolerancję użytkową.

Ja pracuję głównie z PA6, PA6+GF, ale także z POM-em. Wredne w przetwórstwie tworzywo, ale zmiana wymiarów pod wpływem wilgoci mniejsza niż dla PA, skłaniałaby mnie do wyboru POM-u do tego zastosowania.

Ramones
3 lip 2013, 21:14 Ramones

Angitt napisał:
Klient chce nam zlecić produkcję zębatki i zastanawiamy się z jakiego materiału to wykonać bez włókna.
Czy lepszym materiałem będzie POM od PA?
Według nas na zębatkę itp detale POM jest odpowiedni ale podobno go się gorzej przetwarza niż PA prawda to?

Jezeli nie pracowales na POM-e to doradzal bym znalezc kogos kto ma doswiadczenie z nim.Zdecydowanie POM jest przeznaczony do takich detali Warto dobrac odpowiedni kopolimer POM-u,ktory jest bezpieczniejszy od homopolimeru!

Radbod

Gerbito
3 lip 2013, 21:44 Gerbito

Ja tam lubię zadawać pytanie do pytania. Z jakim materiałem będzie miała kontakt ta zębatka? Z metalem czy też może z czymś innym?? Duże będzie obciążenie tarcia na zębatkę? Czy może będzie przy okazji wręcz zalane w smarach??

Iebm
3 lip 2013, 21:52 Iebm

Wszystko zależy od tego jakie obciązenia mechaniczne będzie przenosić zębatka . Z POM-u robiło sie rolki i kółka do kaset video , magnetofonowych - ot ta klasa obciązeń . Natomiast powyżek to już PA + WS ewentualnie . POM jest upierdliwy bo ma waski zakres temp. przetwórstwa i jak sie go przegrzeje to niemile się degraduje - silne gazowanie , eksplozyjny - ale można sie przyzwyczaić . Ale surowiec trzeba dobrac pod kątem użytkowym , a nie naszego nosa :)

Ramones
3 lip 2013, 22:42 Ramones

Dlatego doradzalem kopolimer POM-u ,ktory ma zkres tolerancji temp.30 C i jak kolega pracowal na PA to powinien dac sobie rade!Gerbito ma racje z tymi pytaniami i tez jestem ciekawy ! ;)

Gerbito
7 lip 2013, 18:40 Gerbito

My tu gadu gadu a tu cisza... Użytkownik Forum Angitt chiba sie wycofał. Tylko Jebm sie naprodukował. :b :P :P :P :P warto było?

Gerbito
7 lip 2013, 18:49 Gerbito

Wam też wyskakują reklamy na środku forum i po odświeżeniu za każdym razem inne??

Mario737
8 lip 2013, 7:52 Mario737

Tak, u mnie też są te reklamy, ale na szczęście nie biją zanadto po oczach. W sumie się nie dziwię, bo Forum też musi na siebie zarobić...

Angitt
9 lip 2013, 6:57 Angitt

Zębatka będzie pracowała tworzywo/tworzywo w warunkach czystych. Obciążalność nie jest zbyt duża.
Czy POM też trzeba w wodzie sezonować?
Jeśli dodamy spieniacz do POM to czy jego udarność zmaleje?Odpowiedz Nowy temat