Praca - Technik wtryskarki
Wtryskiwanie

16 kwi 2014, 21:15 Elektronik2014

Zostałem przyjęty do pracy jako technik wtryskarek. Proszę o wypowiedz ludzi, którzy pracują lub pracowali jako technicy wtryskarek. Chciałbym wiedzieć jak wygląda taka praca czy jest ciężko się nauczyć usuwać awarie wtryskarek, operować wtryskarki tzn. ustawiam parametry, nadzorować pracą. Czy przy wtryskarkach jest styczność ze sterownikami PLC? Czy serwisie wtryskarek jest dużo mechanicznej pracy typu wymiana oleju, wymiana przewodów, odkręcanie różnych elementów itd??? Czy dużo jest napraw elektrycznych?

16 kwi 2014, 21:43 Booloo

Witam
Hmmmmm zależy od firmy co wymaga od pracownika
czyli czy jest dział ustawiaczy czy jest dział elektryków czy utrzymania ruchu czyli mechaników od maszyn.
Wiadomo że fajnie być wszech wiedzącym...
Wtryskarka jest to urządzenie które często się psuje czasem sa to proste rzeczy a czasem skaplikowane i kosztowne masz rację czytaj dużo ale lepiej uczyć się w praktyce.
pozdrawiam
ps. w polsce specjaliści pod kątem wtrysku są rozchwytywani co za tym idzie są pieniądze (dobrzy) wiec warto w tą wiedzę inwestować

pozdrawiam

Radosława

16 kwi 2014, 22:14 Elektronik2014

Jest to dział wtryskarek w firmie produkującej części do telewizorów , produkująca części dla takiej firmy jak min. LG. Z tego co mi powiedziano będę uczony od zero. Jestem zielony w tym temacie, to dla mnie nowość. Generalnie moim zdaniem jest to technik wtryskarek czyli zarówno mechanika, elektryka, hydraulika , automatyka. Po prostu ogólna wiedza techniczna nie ma wyodrębnienia na mechanikę czy elektrykę.

No tak wiadomo, że lepiej się uczyć w praktyce ale tylko i wyłącznie na miejscu w firmie. A domu się można zapoznać z wiedzą na ten temat.

16 kwi 2014, 22:23 Easychemistry

W pracy przy nowoczesnych wtryskarkach nie ma styczności ze sterownikami PLC.

Skoro będziesz uczony od zera to bardzo szybko dowiesz się co powinieneś doczytać a co ogarniasz na sucho.

16 kwi 2014, 22:29 Elektronik2014

Co do tego, że będę uczony od zera. To tylko tak się mówi teoretycznie. W praktyce to może różnie wyglądać. Wolałbym przed pierwszym dniem pracy co nieco poczytać i dowiedzieć się na temat pracy. Proszę powiedzieć jak wygląda naprawa wtryskarek?

16 kwi 2014, 23:25 Elektronik2014

Jeśli ktoś pracował jako serwisant wtryskarek proszę opisać mi kilka awarii, jakie miały miejsce.

17 kwi 2014, 6:33 Yellow

Witam,

powiem szczerze i bez żadnej ściemy że bez jakichkolwiek szkoleń nie nauczysz się szybko obsługiwać ani usuwać awarii na maszynach. Zajmie to lata (ucząc się samemu) i czytając książki.
Jak ktoś nie poprowadzi cię za rękę to będziesz błądził jak we mgle.
Najlepszym sposobem na naukę jest właśnie branie wzorców od kogoś kto się już na tym zna i to Tobie pokaże.
Od samego czytania książek nikt jeszcze praktyki nie nabrał.
Pracy na maszynach nowych jest ogólnie mało ale na używanych jest już tego dość sporo.
Co do książek serwisowych to nie znajdziesz takowych na necie bo nikt tego nie udostępnia nawet jak to posiada.

Pozdrawiam
Yellow

17 kwi 2014, 8:09 Elektronik2014

Rzeczą oczywistą jest to, że nikt z książki się nie nauczył praktyki. Naprawa i ustawianie wtryskarek to rzecz dość ciężka, z książki się tego nie nauczymy. Nie mniej jednak książka na temat wtryskarek byłby pomocna, chociażby poszerzyłaby moją widzę na temat wtryskarek. Proszę o wypowiedz osoby, która pracuje w serwisie wtryskarek. Proszę powiedzieć jakie awarie występują najczęściej.

17 kwi 2014, 17:42 Easychemistry

U nas najczęściej technicy regenerują formy wtryskowe na warsztacie - polerują, przerabiają, dorabiają itp :)

Na maszynach to przeważnie KONSERWACJA. Smarowanie, wymiana oleju itd... Czasami zdarzy się uszkodzona termopara na agregacie albo na formie, przerobienie kabla ze złączami EUROMAP 13, cieknący układ hydrauliczny, popsuty termostat albo robot, niedziałający czujnik, zalana tworzywem forma. Cięższe awarie to wymiana pompy, ściąganie ślimaka i sprzątanie agregatu.

Tyle z moich obserwacji. Najlepiej faktycznie niech się jakiś technik wypowie jeśli tutaj czasem zagląda :)

17 kwi 2014, 21:15 Iebm

Można kupić na allegro książki typu : poradnik ustawiacza wtryskarek , czy tez wtryskownia . Teoria jest ważna ale musisz konfrontować to co jest napisane w książce z rzeczywistością . Będzie dobrze , każdy z nas zaczynał od zera ( ja przynosiłem panom preserom piwo i zamiatałem warsztat zanim pierwszy raz stanąłęm przy wtryskarce )



Odpowiedz Nowy temat

Forum

50cent

Czyszczenie układu chłodzącego form wtryskowych. 2018-04-21

Piotrzawadzinski

Głowica do Wytłaczarki vs. średnica ślimaka 2018-04-15

Yellow

Czas przebywania materiału w agregacie 2018-04-13

Polisiepropylen

Roboty programy, ustawianie 2018-04-11

Michalboro

Ldpe + elastomer? 2018-04-09