Problemy z zmianą kolorów
Wtryskiwanie

21 lis 2012, 12:58 Szalonykon

Witam,
Problem stary jak świat. Robię detale z PP. Forma z gorącymikanałami. Mam bardzo duży odrzut przy zmianie kolorów. zwłaszcza z ciemnego na jasny(smugi wokół punktu wtrysku).Czy macie jakieś sprawdzone patenty, aby sprawnie zmienić kolor?.

21 lis 2012, 13:59 Iebm

Rozwiązania też stare jak swiat - albo przetrysk bezbarwnym PP ( przemiał z przetrysku można ponownie użyć ,) albo drogi niestety cleaner , albo mieszanka PP z drobnymi wiórami drewna

21 lis 2012, 18:46 Siemalysy

Witam.

Swego czasu używałem do czyszczenia podczas zmiany kolorów z ciemnego na jasny środka o nazwie Arnex-h Efekt stosowania był dobry.

Poniżej podrzucam link do stronki gdzie jest opis tego środka

arnex-h

Pzdr.

Racigniew

21 lis 2012, 20:10 Pawelkaczmarekszczecin

Osobiście używałem środków czyszczących (firmy Velox). przy przejściu z ciemnych kolorów na jasne lub materiał transparentny było ok.
Później zacząłem używać transparentnego PP - efekt ten sam (może więcej trzeba przetrysnąć) a koszta mniejszePozdrawiam

22 lis 2012, 21:19 Michal1984

Witam,

Stosowałem różne granulaty czyszczące do różnych tworzyw. Powiem tak problem jest złożony bo jest również uwarunkowany od stanu zużycia systemu GK. Zaleganie materiału w dyszach lub rozdzielaczu znacznie wydłuża procedurę czyszczenia. Według mnie najlepszym sposobem na minimalizacje odpadu przy czyszczeniu formy jest zmiana konstrukcji. Zrobić płytę matrycową, którą można odkrecić na maszynie mocując ją jednocześnie do strony stemplowej. Umożliwi to swobodny dostęp do dysz i zdjęcia korków ( "kapturków"). Rozwiązanie to nie jest łatwe jeżeli chodzi o konstrukcje bo wymaga zmian konstrukcyjnych ale moim zdaniem daje najlepsze efekty.

Pozdrawiam

22 lis 2012, 21:46 Iebm

Kolega ma rację , taki system pozwala szybko oczyścić formę GK - nie tylko przy przejsciu z koloru na kolor , ale również podczas zablokowania dyszy przez wtracenia.

4 sty 2013, 7:56 Witassly

no ja szczerze mówiąc z przejsciem koloru na jasny też miałem problemy i wlasnie z pp a najlepiej czyscił kanały
pp z srebrnym barwnikiem :b maszyna parę cykli pochodziła na srebrnym pp a potem mogłem robić nawet białe detale proponuję spróbować ;)

19 sty 2013, 13:18 Maro31

Witam!
Ze swojego doświadczenia mogę dodać, że oprócz materiału PP i SAN-u transparent można z powodzeniem zastosować kapronet /nie wiem czy właściwie napisałem?/.
Niezależnie od zastosowanego środka zawsze najpierw podnoszę temperaturę elementów grzejnych nawet o 50-60stopni /zarówno cyliner jak i układy grzanego kanału/ cały czas przetryskując aby nie doprowadzić do rozkładu tworzywa. Dla PP można zastosować krótką przerwę. Przy odpowiedniej temp. można przetryskiwać też przez grzany kanał. Po kilkunastu wtryskach zmniejszam temp. do produkcyjnej.

Pozdrawiam

13 lut 2013, 17:54 Dorusjk

Witam
Ważne, aby na nowej formie pierwsze wtryski do pustych jeszcze kanałów wykonać z bezbarwnego surowca.

Druga sprawa, to zabawa z podnoszeniem i obniżaniem temperatur. Na PP nawet do 300C. Po podniesieniu temperatur i wykonaniu paru wtrysków z bezbarwnym tworzywem, trzeba zatrzymać maszynę, wyłączyć grzanie i odczekać aż kanały się wychłodzą. Potem ruszyć na normalnych temperaturach. Ale to chyba znana procedura?

Co do materiałów czyszczących, też mam negatywne co do skuteczności doświadczenia. Lepszy PEHD i tańszy.

Pomysł Michała1984 bardzo dobry choć nie zawsze możliwy. Warto o tym pamiętać w fazie projektu formy.

14 lut 2013, 14:41 MarcinZ

Jeśli chodzi o przetryski między zmianą kolorów jak i systemu GK samej formy warto spróbować z przemiału PMMA (bezbarwnego). Robimy lampy samochodowe, czyli klosze jak i korpusy. To się u Nas sprawdza. Zdarzają się również przejścia między czarnym a bezbarwnym, w ostateczności PMMA przemiał bezbarwny ze środkiem chemicznym np. MeltClean, Vertus. Pomaga również skok temperaturowy nastaw GK, kilka cykli na wyższych temperaturach i powrót do zadanych. Można również z przemiału PA naturalnego, w przenośni można powiedzieć że jest jeszcze bardziej ścierny. Czyszczenie, zmiana dysz wtryskarki również jak najbardziej.Odpowiedz Nowy temat