Przemiał.
Wtryskiwanie
Intruz #(on) napisał:rozwiń+
Pytanie brzmi czy jest jakis ustalony udział przemiału(mając młynek który mieli wlewki) który wraca z powrotem do agregatu? Jest na to jakaś zasada czy po prostu próbować jak najwięcej dopóki nie ma problemu z częściami?
Wszystko zależy od tego jaka jest wymagana jakość wizualna i techniczna (wytrzymałość, udarność).
Na przykładzie PP- czasem można dać nawet 70-80% przemiału, a czasem przy 10% jest już problem np.białe detale, gdzie ważna jest wizualka.
W książce Zawistowskiego o ustawianiu wtrysku znajdziesz takie bazowe informacje, które tworzywa można zawracać a których się nie zaleca, ale tak jak mówię udział % to bardzo indywidualna kwestia.
Najlepiej podawać tyle ile wlewki stanowią wagi całego wtrysku. wtedy zawrócisz całe tworzywo które wchodzi we wlewki. Jeśli waga wlewki stanowi 10% wagi wtrysku to tyle ustawić dozowania przemiału. Jeśli podasz tylko 5 % to połowa z wlewek bedzie Ci zawsze po produkcji zostawała.
kazde tworzywo termoplastycznie jest powtórnie przetwarzalne .udział przemiału w mieszance z tworzywem nie przetwarzanym jest uzależniony od stopnia destrukcji podczas pierwszego przetwórstwa , mówiąc prościej jak dalece negatywnie wpływa na jakość produkowanego detalu . dlatego procentowy udział przemiału każdy przetwórca musi sobie sam zdefiniować
U Nas coraz częściej uruchamiamy proces z 100% przemiału. Da się? Da sie.
Największym problemem jest wtedy dozowanie, nie regularne granulki, powodują niestabilny czas dozowania.
Firma zadowolona bo nic się nie wyrzuca, a my ustawiacze nie koniecznie, bo bujamy się z problemami dozowania.
Widziałem w firmie Hellweg rozwiązanie z młynami, które mieliły nie szarpały tworzywo i zapylenie było znikome. Przemiał był bardzo jednorodny i nie nagrzany zaraz po mieleniu. To drogie młyny, ale jakość najlepsza jaką widziałem do tej pory.