Recykling Tworzyw Sztucznych, Porady, Wytłumaczenie.
Recykling

10 sty 2012, 17:47 Lukglas88

Witam!
Jestem noy na forum lecz na samym portalu nie handlowałem trochę tworzywami na giełdzie ale nie w tym rzecz.
Moja firma zajmuje sie selektywną zbiórką odpadów głównie zbierając odpady komunalne odzyskujemy z nich wszelakie tworzywa sztuczne i sprzedajemy co za tym idzie nie wszystko idzie tak od razu sprzedać a mianowicie jeżeli chodzi o tzw "twarde" tworzywa jak PP,PS,ABS,PCV tego też zaczeło mi się dużo zbierać ale ze sprzedażą nie było już tak łatwo jak np z PET-em. No i zacząłem się zastanawiać co z tym robić wymyśliłem recykling tworzyw sztucznych. Jak na szczęście udało mi się kupić dużó maszyn do tego za naprawde małe pieniądze od starszego Pana który już kończył swoją działalność a kupiłem od niego 3 młynki w tym jeden mały, średni, i taki już ładny fabryczny, łamacz/kruszarka którą troszkę przerobiłem i naprawdę dobrze się sprawuje, no i myjkę dynamiczną. Maszyny zakupiłem ponad rok temu które stały długo zanim to wszystko podłączyłem i uruchomiłem a samych tworzyw nazbierało mi się na firmie jakieś 30 ton, teraz na nowy rok uruchomiłem maszyny i tu się zaczeły schody, naszło mnie wiele wątpliwości aby produkować przemiały odpowiedniej jakości aby szło je sprzedać temu też postanowiłem wpisać posta na tym forum z wieloma pytaniami i oczekuję konkretnych a nie filozoficznych odpowiedzi:)

Odróżnianie i segregacja tworzyw w miare idzie ale:
Czy jeżeli przerabiam PP to wszystko co jest zrobione z PP można śmiało wrzucać do młyna czy doniczki osobno, nakrętki osobno, wiadra osobno, skrzynki/transportery osobno??Jak to się ma w praktyce?

Czy jeżeli dopuszcze się jakiś niedużych ilości innego rodzaju tworzywa np PE czy ABS to już cała tona przemiału idzie w diabły?

Jak to jest z tym odpylaniem? Musi byc odpylanie podczas mielenia czy może od razu cyklon podawać rurociągiem do big baga?

No i jeżeli chodzi o mycie to wszyscy stosują wanny a ja posiadam myjkę dynamiczną z tym że nie wiem jak rozwiązać sposob suszenia przemiału po myciu? sądzę że myjka dynamiczna jest lepsza jeżeli chodzi o mycie tworzyw.

W sumie dzisiaj tych wiele pytań naszło mnie robiąc próby na firmie, a pewnie będzie jeszcze więcej. Ktoś dobroduszny kto ma duże doświadczenie śmiało może pisać na maila bądź kontakt telefoniczny też nie ma problemu na moj koszt:)

10 sty 2012, 18:56 Iebm

Postaram się odpowiedziec na Twoje pytania :

1. PP nie trzeba segregować .
2. PP można pomieszac z PE ( t.zw. blenden ) z ABS już nie . Generalnie zasada jest prosta : wydrukuj sobie tabelę z wykazem , co z czym można mieszac , a czego nie .

Radegunda

10 sty 2012, 18:58 Iebm

Z odpylaniem - to zależy od Twojego Klienta , ale raczej tak. W którym momencie to zrobisz , jest sprawą drugorzędną , byleby nie trafił do opakowania z towarem dla Klienta

10 sty 2012, 19:00 Iebm

Myjka dynamiczna - ok , jest bardzo dobra , ale jeżeli nie wystarcza (?) to prosty cyklon z dmuchawą gorącego ( ciepłego ) powietrza załatwi sprawę . :D

11 sty 2012, 12:04 Marcineu

No bo masz rację, myjka dynamiczna jak zwał tak zwał zwykła centerfuga najlepiej nadaje się do mycia. Wanny głównie stosuje się do separacji niepływalnych cząstek oraz namoczenia materiału. Odnośnie właściwości tworzyw polecam Saechtling Poradnik Tworzywa Sztuczne.

11 sty 2012, 13:59 Lukglas88

Dzięki bardzo za zainteresowanie tematem!
Ok, więc tak linie mam ustawioną w kolejności:
Łamacz który przyjmuje duże tworzywa w gardło łamie je na kawałki od50mm do nawet 300mm. Taśmociągiem podaje do młyna frakcja tam jest 50mm ale sito mam tam chyba za drobne bo drobny mam z tego przemiał(za drobny) potem przeładunek do myjki dynamicznej no i póżniej do ostatniego młyna który ma odciąg i podaje do big baga tego niestety ostatniego i myjki jeszcze nie testowałem i prób nie robiłem bo mam straszny problem z napięciem elektrycznym max 15Kw ale silniki 17, 22kW mi bez problemu działają, także jestem zmuszony sekwencyjnie wszystko robić ;/ energetyka się na to wykłada aby mi zwiększyć bo za daleko trzeba ciągnąc nową linie energetyczną z najbliższego transformatora i wyliczyli mi wszystko na moj koszt wszystko jakieś 150 tys zł :/

Aha no i mam ostatni taki młynek 7,5kw który narazie jest nie używany myślę co z nim zrobić.

Czyli przy ostatnim młynie powinienem zrobić cyklon do odciągu pyłu bo mam cyklon PROMA który kiedys był uzywany w stolarni w bdb stanie ale on odrazu od wyrzutu odbiera i podaje do big baga jak Tanim kosztem wykombinowac odpylenie bo nie przewiduje wydatku na cykon z odpylaczem...

Jeżeli chodzi o porade z tworzywami to dziękuję bardzo jak będe miał jakieś wątpliwości bede pisał.

Dzięki! :D

11 sty 2012, 14:41 Marcineu

Lukasz, nie wszystko podam na tacy. Tym bardziej na forum, maila dostałeś więc kombinuj :b recykling to fajny temat ale też ciężki kawałek chleba 8)

11 sty 2012, 14:46 Marcineu

IEBM oszczędniejszym tematem była by centerfuga jeżeli grubośc materiału jest odpowiednia aby osiągnąć 20 ppm.

11 sty 2012, 15:03 Lukglas88

OK :) w ostatnim poście nie wiem o co chodzi ale ok.
Pozdrawiam :)

14 sty 2012, 12:07 JDplast

W/g mnie nie potrzebnie się zabrałeś za recykling, lepiej wyszedł byś na tym gdybyś zainwestował w dobrą prasę i segregował tworzywa a następnie sprzedawał w odpadzie. Ze sprzedażą takiego odpadu na tą chwile nie ma żadnego problemu, a ewentualne problemy z jakością surowca zostały by na głowie recyklera.Odpowiedz Nowy temat

Forum

Takakanta

Program ERP do produkcji z wtryskiem - czego używacie? 2018-05-23

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08