Rozdzielenie PE od PA z folii dwuwarstwowej PA / PE
Recykling

Ramones
13 sie 2014, 19:04 Ramones

Sporo kosztownych procesow aby otrzymac regranulat PA/PE.
Czysczenie ,pulweryzacja (faktycznie zapomnialem ze cos takiego istnieje -bo aglomeracja nie wchodzi w rachube),dodatek atywatora =srodka adhezyjnego no i regranulacja .Kosztowny regranuat :?
Z tym bezwodnikiem maleinowym bylbym ostrozny . ;)
Z tego co wiem stosuja go gdy maja przemial pomieszanych typow PA6 z PA6.6 . ;)

Iebm
13 sie 2014, 19:50 Iebm

Nieprawda , wcale to nie jest kosztowne , dlatego się zainteresowałem :

- materiał : za darmo lub prawie za darmo
- pulweryzacja ( silne rozdrobnienie jak drewna do WPC ) - nie wiem po co ?
-regranulacja + dodatki : 1 PLN/kg

Natomiast wychodzi z tego bardzo miękki materiał jak guma , ale rozciaganie zero . I nie wiadoma jakie to moze mieć zastosowanie

Ramones
14 sie 2014, 0:27 Ramones

Fakt linia kaskadowa eliminuje pulwertyzycje !!

Plastikowanowa
18 sie 2014, 9:04 Plastikowanowa

spody do klapek, jedno sezonowych ;). Teraz podeszwy robią ze wszystkiego.

Synergia24
19 sie 2014, 16:49 Synergia24

Problem jest zasadniczo w temperaturach przetwórstwa, gdy PA zaczyna płynąć PE już się degraduje, stosując kaskadę problem się tylko powiększa (dłuższy okres przetwórstwa, dużo mocniejsza degradacja), detale się potem do niczego nie nadają, pękają i kruszą się.
Miałem podobną sytuację już w przypadku PE/EVA - producent rękawa produkował już przegrzaną firankę a sama folia miała wytrzymałość waty cukrowej i brązową barwę.

Ramones
19 sie 2014, 18:05 Ramones

Synergia24 napisał:
Problem jest zasadniczo w temperaturach przetwórstwa, gdy PA zaczyna płynąć PE już się degraduje, stosując kaskadę problem się tylko powiększa (dłuższy okres przetwórstwa, dużo mocniejsza degradacja), detale się potem do niczego nie nadają, pękają i kruszą się.
Miałem podobną sytuację już w przypadku PE/EVA - producent rękawa produkował już przegrzaną firankę a sama folia miała wytrzymałość waty cukrowej i brązową barwę.
rozwiń+

Nie za bardzo kumam Twoja wypowiedz zwlaszcza dotyczaca "przypadku PE/EVA" :O
Wiadomo PE i PA idzie w roznych temperaturach a w linii kaskadowej chodzi o to aby ominac proces pulvertyzacji .Tylko linia kaskadowa jest w stanie "zassac" sieczke zrobiona z folii PE/PA jest tez warunek --musi byc "aktywator" =srodek adhezyjny ktory mozna dodac bez problemu przed "lufom" :D
Tak jak napisalem wczesniej --Ta austryjacka firma nie zrobila by wlasnie takiego regranulatu PE/PA a bylo to lat 9 temu !!! :D :D :D

Synergia24
19 sie 2014, 21:02 Synergia24

chyba więc nie wiem o jakiej kaskadzie mówisz :)

Jeśli o takiej samej o jakiej ja myślę, proces przetłaczania materiału jest zdecydowanie wydłużony w stosunku do procesu klasycznego, a w podwyższonej ze względu na PA temperaturze przetwórstwa następuje więc tak potworna degradacja PE, że stop jest bardzo lichej jakości.

Zasadniczo przypadek PE/EVA jest bardzo podobny, materiały te mimo ich powinowatości tak różnią się temperaturą przetwórstwa, że wyszedł mi zdegradowany regranulat.

Dotarłem do producenta folii, który nie chciał zdradzić składu, więc długo musiałem rozgryzać temat. I co ? Wyszło, że oprócz LDPE był jeszcze EVA i MDPE. Jak to sprawdziłem - nie pytaj.
Takie cuda teraz robią.

Mam nadzieję, że

Synergia24
19 sie 2014, 21:06 Synergia24

.... urwało się

Mam nadzieję, że urwiesz trochę więcej szczegółów o tych dodatkach.

Anonymous
23 sie 2014, 21:55 *.166.52.168

Witam,

W gwoli ścisłości na samym początku chciałbym zaznaczyć ze pisząc o pulweryzacji mam na myśli NIE młyny do proszkowania tylko proszkowanie w przepływie ścinającym. Czyli wyobrażamy sobie klasyczną wytłaczarkę, ściągamy ostatnią strefę grzania i w to miejsce montujemy wężownicę z chłodzoną wodą. Skoro pozbyłem się prawdopodobnych niedomówień, przejdę do szczegółów.

Znalazłem tylko informacje dotyczące pulweryzacji PE/PS. Za chiny ludowe nie mogę dogrzebać się do PE/PA...:


Trochę przeczesałem internet i pulweryzacja z założenia ma być tańszym zamiennikiem drogich chemicznych kompatybilizatorów. Na razie jest na etapie testów.


@Ibem: owszem, temat traktuje o możliwościach wykorzystania takiej blendy, tyle, że przy podanych przez Ciebie właściwościach za wiele zdziałać nie można. Dlatego też zaproponowałem pulweryzacje jako jedną z metod polepszenia kompatybilizacji tej blendy co wpłynie dodatnio (mam nadzieje tak będzie z PE/PA, jak już znajdę te dane) na właściwości i poszerzy możliwości zastosowania. Nie jest to może gotowe rozwiązanie, ale jak to w życiu bywa nie zawsze wszystko jest na talerzu podane.

Moim pomysłem było stworzenie kompatybilnej blendy PE/PA zarówno poprzez pulweryzacje jak i niewielki dodatek chemicznego kompatybilizatora co może dać wymierny efekt. Jak widać w przypadku z linku powyżej MFI nie leci aż tak bardzo na łeb na szyję. Więc może tędy droga.

Poza tym chciałem zachęcić innych do poczytania o tej nietypowej metodzie przetwarzania tworzyw.

Postaram się w wolnej chwili dokopać do właściwego pliku z danymi o PE/PA.

Pozdrawiam
W

Anonymous
7 sty 2015, 7:11 *.21.33.57

Jeśli nadal aktualne chętnie kupię odpad PA/PE, PA/PP,
Proszę o kontakt na maila.