Selektywna zbiórka odpadów-pytania
Recykling

7 mar 2011, 23:03 Dabek31

Witam,
Mam pytanie dot.selektywnej zbiórki tworzyw. Mam możliwość wstawienia kilku koszy na PET, m.in.na osiedlach i przy różnego rodzaju "domach weselnych". Z góry mogę założyć, że nie będą tam trafiały same PETy, tylko wszelkiej maści"plastiki"(torby reklamowe, różnego rodzaju opakowania, itp.). Dodam, że nie zamierzam(na razie)przetwarzać ich, a jedynie odzyskać PET, sprasować i odsprzedać dalej. Zakładam, że butelek PET w koszu, będzie co najwyżej 3/5.
Pytanie, co zrobić z pozostałą częścią odpadu? W jaki sposób to posegregować?Na niektórych opakowaniach jest oznaczenie, jednak nie na wszystkich.Czy zakład odbierający PET odkupi ode mnie sprasowaną pozostałą część?
Wielkie dzięki za pomoc!
P.S. No i drugie pytanie, trochę śmieszne:) Ile kilogramów(mniej więcej) odpadu zmieści się w koszu PET, jakie są wystawione na naszych osiedlach?

Radogost

11 mar 2011, 20:31 Marcineu

Z pozostałości wybierz kod 04 i podeślij do mnie :b

Waga kosza pełnego PET będzie zależeć w głównej mierze od tego czy delikwent zgniecie butelkę czy nie. Ciekawym posunięciem było by promowanie informacji na koszach aby przed wrzuceniem skompaktować rozmiar śmiecia :b

Standardowe kosze na PET maja ok 1m3

Standardowo butelki uporządkowane zajmują ok 125% swojej objętości.

Przyjmując więc ,że Twoi dostawcy będą dostarczać butelki 1L daje nam to 800 uporządkowanych butelek.
Z różnych statystyk można wywnioskować ,że nieporządek zabiera nam średnio połowę miejsca co daje 400 butelek. Zakładając ,że co 10 dostawca ma dusze potrzeby ochrony środowiska i zgniecie butelkę da nam 10% ekstra miejsca, czyli 440 butelek. Biorąc pod uwagę ,ze co 2 wrzuci dodatkowo inny odpad zabierze nam to jakieś 30 % miejsca= 300 butelek Trzeba by jeszcze uwzględnić dostawców dopychaczy za sprawą których objętość butelek w koszu może się zmniejszyć od 50-10% lecz zależeć to będzie tego czy butelka została wrzucona z zamkniętym korkiem czy też bez.

Także 300x30= 9kgOdpowiedz Nowy temat