Short Run
Wtryskiwanie

Oryfreus
3 lis 2014, 14:04 Oryfreus

Chciałbym się dowiedzieć trochę o technologii tzw. SHORT RUN. Metoda ta stosowana jest powszechnie przy produkcji niskoserynych modeli plastikowych do sklejania. Technologię tę opanowali szczególnie Czesi, ktorzy są chyba najsilniejsi na świecie. Podobno matryce wykonywane są z żywicy a wtrysk jest niskociśnieniowy. Nakłady do max 1000 szt. Czasami dla zwiększenia żywotności formy powleka się je miedzią metodą napylania. Ciekawi mnie także opłacalność takiej produkcji. Model np samolotu w skali 1/72 mały składa się z 3 ramek wielkości 20cm na 13 do 15 cm plus ramka 5x3cm z przezroczystego plastiku (owiewka kabiny). Do tego należy doliczyć kosz pudełka oraz kalkomanii. Elementów w zestawie na wszystkich ramkach oscyluje w granicach 50 do 70 . Cena hurtowa oscyluje w granicach 15 do 30 zł brutto w zależności od popularności modelu. Chcę jeszcze nadmienić, że elementy są bardzo szczegółowe a przy sklejaniu muszą być dokładnie spasowane. Reasumując - przy produkcji 1000sz całkowity obrót to 30 tys. Zł. Koszt wykonania 1000 pudełek (full color) + kalkomania to ok 2 do 3 tys zł, zostaje 27 tys. Przeglądając forum i wizdząc jakie są ceny form które zaczynają się od 10 tys. To gdzie tu sens i logika. Proszę więc szanowne forum o informacje na ten temat

Ramones
3 lis 2014, 18:48 Ramones

Wiem do czego zmierzasz ale trochę pokreciles. :D
SHORT RUN nie jest typem technologii tylko typem produkcji a to jest roznica. ;) Z tego co się orientuje w modelarstwie używane sa diametralnie inne polimery od tych używanych w "klasycznym"przetworstwie tworzyw sztucznych.Masa rozpuszczalnikow ,utwardzaczy,zeli.Short-run niekoniecznie musi być produkowana technologia wtrysku,rownie dobrze może być wykonana technologia odlewu,w produkcji której uzyte mogą być polimery w postaci płynnej a potem utwardzane np. termicznie.
Polimer w postaci proszkowej wraz z rozpuczczalnikiem rozmieszany, dodatek utwardzacza--fruuu do pieca i juz.
Forme zrzynaja od wielkich firm ,modyfikują ja i gotowe ;)Aby zywica była bardziej zywotna bo ma kontakt z rozpuszczalnikami pokrywają miedzią. Dlatego do produkcji form uzywaja zywic które mogą wytrzymmac (jeśli pamiętam) nawet do 180-220 C.Zreszta jeśli bys wrzucil fote takiego zestawu wraz ze zbliżeniami można by więcej napisac jak to jest robione.

Ramones
15 lis 2014, 19:22 Ramones

No i wszystko jasne --produkcja odbywa się metoda wtryskowa .Obejrzalem link dokładnie i stwierdzam ze jest to firma Rosyjska która wypuszczając serie limitowana danego modelu faktyczne zada ok 40zl /szt.
Zwroc uwagę ze modele innych firm a tej samej skali trudności produkcji już cenia się na ok.10zl/szt.Materialem jest PS w/u czyli polistyren o wysokiej udarności +kabina z PS n/u czyli polistyren transparentny (przezroczysty)--czemu wybrano PS ?
A no temu ze stosując kleje na bazie NITRO można elementy laczyc ze sobą (kleic).Jako ciekawostke dotyczaca form zapodam Ci nastepujacy przykład:
Firma ESCC wyprodukowala figurki -"Polish lansjers" skala 1:72
Firma Italiery wyprodukowal figurki -"Dustch Uhlans" 1:72
Firma rosyjska Zwiezda wyprodukowala -"Polish Szwolezers"
Kupilem wszystkie i były to identyczne figurki=ta sama forma :D :D
Z tym ze ESCC była pierwsza (made in Mexico)potem Italiery a potem Zwiezda !! :D :D
No ja tez tego nie kumam --kupuja od siebie formy czy co ? :O

Oryfreus
16 lis 2014, 2:00 Oryfreus

Jeżeli chodzi o formy to firmy takie jak zvezda, italeri czy revell wymieniają sie formami i wydają to samo tylko w innym opakowaniu i z innym malowaniem.Tyle że są to formy profesjonalne których koszt jest kosmiczny i jak wiesz można na nich tłuc setki tysięcy szt. Chodzi o technologię która pozwala na robienie modeli w niskich nakładach w podobnej cenie i jakości. Reasumując musi być tania forma i technogia wtrysku do niej.

Ramones
16 lis 2014, 15:36 Ramones

Nie chce się madrzyc w dziedzinie formierstwa ale czytałem o formach silikonowych wlasnie przeznaczonych do wtrysku rzedu do 1 tys szt.Tak skrótowo wygląda to w ten sposób iż zalewa się "matke" silikonem a następnie trzaska detale i taka forma wytrzymuje ok 1 tys wtryskow na klasycznej wtryskarce.Oczywiscie odpowiedni typ silikonu no i zrobienie "kanalow".Wiem tez ze w Milanowku pod Warszawa istnieje firma wykonujaca takie formy wlasnie na serie SHORT.Jak to cenowo wygląda i od strony technicznej tego nie wiem ale wujek google powinien pomoc -"Formy silikonowe Milanowek" ;)
Daj znac czy udało się Ci się cos zalatwic i podaj ceny z czystej ciekawości. ;)

Forum