Stearynian do tworzyw - do PA
Wtryskiwanie

19 paź 2012, 12:24 MarcinZ

Witam, ma ktoś może doświadczenia odnośnie dodawania jako dodatku do Tarnamidu - stearynianu. Jeśli tak, to prosiłbym o informację jaki konkretnie ktoś dodawał i jakie były efekty.

19 paź 2012, 21:11 Iebm

jako plastyfikator niewiele da , bo PA przetwarza się praktycznie w stanie półpłynnym . Może pomoże przy opuszczaniu gniazda . Generalnie stosuję do takich tworzyw jak styrenowe , PMMA , PC .

Racimir

20 paź 2012, 10:56 Plastico

Stearyniany są zaliczane również do plastyfikatorów ? Zechciałbyś to rozszerzyć bo zawsze sądziłem ,że to głównie lub tylko środek smarny,stabilizujący chyba ,że poprzez lekką modyfikację płynięcia to zaliczasz do plastyfikatorów tak?
Fajne to forum,lubię poczytać bo wielu mądrych tu pisze a człowiek się uczy całe życie a i tak mało wie.
Pozdrawiam :) Ja zdecydowany praktyk jestem to pytam aby nie błądzić. 8)

20 paź 2012, 17:23 Iebm

Wszystko co poprawia uplastycznienie , zmiękcza , poprawia emlgację to plastyfikator i stearyniany sa klasycznymi plastyfikatorami , środkami smarującymi .

20 paź 2012, 17:24 Iebm

emulgację , przepraszam za literówkę

20 paź 2012, 17:39 Plastico

Poprawia uplastycznienie,zmiękcza to plastyfikator,jasna sprawa czy stearynian zmiękcza? Chyba jeśli już to śladowo upłynnia stąd moja wątpliwość czy można go zaliczyć do plastyfikatorów ,wybitnie spełnia rolę wewnętrznego środka smarującego bo taką ma zapisaną w specyfikacji rolę ale zaliczanie go do klasycznych plastyfikatorów to chyba ciut nagięcie roli stearynianu .
Ale ok .Nie będziemy kruszyć kopii o literalne rozumienie słówka :)
Pozdrawiam

20 paź 2012, 20:38 Iebm

Poruszyłeś bardzo ciekawy temat i nie chodzi tu o kruszenie kopii czy też spór. To dyskusja która trwa od lat i ciagle dla mnie nie ma jednoznacznego rozstrzygnięcia . Stearyniany to oczywiscie smary wewnętrzne . ALE : jeżeli w mieszance PVC zmniejsza opory wewnętrzne i poprawia uplastycznianie , to w tym sensie pełni rolę plastyfikatora :)

Ja dużo pracuję z mieszankami PVC , stąd bardziej się skłąniam do nazywania Stearynianów plastyfikatorami , choć przede wszystkim są smarami wewnętrznymi .

Jeżeli definiuje się plastyfikatory jako srodki ułatwiające UPLASTYCZNIANIE - to stear, są plastyfikatorami . Jezeli uprzemy się ze plastyfikatory to tylko fta;lany - to nie :)

I tak w koło Macieju :)

natomiast niewatpliwie stearyniany to PRZEDE WSZYSTKIM SMARY WEWNĘTRZNE

Pozdrawiam

24 paź 2012, 17:25 Ramones

MarcinZ napisał:
Witam, ma ktoś może doświadczenia odnośnie dodawania jako dodatku do Tarnamidu - stearynianu. Jeśli tak, to prosiłbym o informację jaki konkretnie ktoś dodawał i jakie były efekty.


Mam pytanie --co rozumiesz pod nazwa Tarnamidu ? :D :D i czemu chcesz dodawac stearynianu (jakiego stearynianu ? :D ) do Tarnamidu ?? :D
Pytam bo obawiam sie ze pod nazwa Tarnamidu kryje sie kilka pojec z Twojej strony. ;)

26 paź 2012, 14:34 MarcinZ

Chodzi oczywiście o nazwę handlową Poliamidu PA6. Zacząłem pracować w nowej firmie, która przetransferowała do siebie wtryskownię, bez zaplecza technologicznego.

Napotkałem problem przy przetwarzaniu pewnego elementu z Tarnamidu t-27 z dodatkiem czarnego barwnika. Element dość grubościenny, z informacji od nastawiaczy dowiedziałem się, że wcześniej produkcja tego elementu nieodłącznie wiązała się z dodawaniem stearynianu do tego elementu. Jakiego ? Nie wiem ? Dlatego pytam na forum

26 paź 2012, 16:07 Iebm

Nie widzę uzasadnienia dla stosowania smaruOdpowiedz Nowy temat

Forum

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Ramones

Własna firma produkcyjna 2018-04-30