System chłodzenia form przemysłowych
Wtryskiwanie

Anonymous
2 lis 2011, 20:15 *.230.205.75

Witam,
Jestem studentką 4 roku i jestem w trakcie pisania pracy inżynierskiej pt "Projekt instalacji sanitarnych i wodnego systemu chłodzenia wtryskarek w zakładzie przetwórstwa tworzyw sztucznych" Zwracam się z wielką prośbą do wszystkich którzy znają jakąś literaturę na temat instalacji chłodzącej z chłodnicą wentylatorową. N awakacjach miałam okazję pracować w takim zakładzie i zapoznałam się z tym systemem naocznie:P jednak właściciel nie miał żadnej literatury. Pozdrawiam i proszę o pomoc. Bede bardzo wdzięczna:)

Iebm
5 lis 2011, 15:00 Iebm

Znalazła Pani ?

Anonymous
6 lis 2011, 22:28

książek jako takich nie znalazłam, kilka artykułów i informacje ze stron producentów kliweko, technibel itp. Na tą chwilę jest to zbyt mało by powołać się na to w pracy:/ ale szukam dalej, odwiedziłam kilkanaście for, czytelni technicznych internetowych i stacjonarnych i jedynie to znalazłam kilka pozycji które skupija sie na budowie i działaniu chłodni wentylatorowych. Dlatego jeśli ktoś ma jakąś ksiązkową (prawna, projektową) literature na ten temat to bede wdzięczna za inf:) Pozdrawiam:)

Prazynka78
13 lis 2011, 20:36 Prazynka78

ogólnie to nie wiem czy znajdziesz coś fachowego, układy do form wtryskowych/rozdmuchowych można rozwiązać na kilka sposobów: 1. przy nie dużym wydatku temperaturowym może być sam układ przelewowy ( np cooler - mała maszyna ze zbiornikiem przelewowym tak jak w CO w domu układ otwarty, raczej nie ma rozbudowanych chłodnic - bardzo proste) 2. tzw freecooling (duże chłodnice umiejscowione gdzieś na zewnątrz - duże gabaryty, nad chłdnicami zazwyczaj poziomy układ są duże wentylatory osiowe chłodzące, zasada działania prosta jak w aucie, termostat) 3. układ wody lodowej np. TRANE, Greenbox itp, (zasada taka sama jak praca lodówki, tylko trochę większy i wydajniejszy)jak będę miał w pracy dokumentację do tego to podeślę, ja z niej nie korzystam, poza tym u siebie mam układ troszkę bardziej kombinowany - green box razem z freecoolingiem połączony równolegle z układem sterowania zależnym od temperatury zewnętrznej przy temperaturze zewnętrznej powyżej 7st pracuje na pełnych obrotach greenbox i chłodzi ciecz w obiegu, przy temp poniżej 7st do 3 pracuje green box na 30%, a freecooling 70%, przy temp poniżej 3st pracuje tylko freecooling. ogólnie po pierwszym sezonie takie rozwiązanie daje oszczędności na w energii elektrycznej na poziomie 55%. sporo..jeszcze nie dawno miałem fajną książkę na temat chłodzenia i ogrzewania, jak znajdę tytuł i autora to podeślę , tam były pompy ciepła opisane można trochę z tego skorzystać, poza tym polecam firmy Muehsam, Introl, Trane, Alsim, i parę innych jest jeszcze

Anonymous
15 lis 2011, 0:10

Dziękuje za obszerną odpowiedź:) trochę już rozgryzłam temat i bedzie to jednoobiegowy system freecoling z chłodnia wentylatorową zewnętrzną ( praca przewidziana na 5 róznych wtryskarek (3 ponar żywiec 2 engel ) + 2 wytłacz\arki o łącznej wydajności cieplnej 170 KW ) właśnie tu zamierzam korzystać ze stron firm typu Mueshsam,Oni, Plastigo. Szczególnie ta pierwsza i druga została mi polecona, w dlaszym ciągu szukam typowej książkowej literatury bo z tym cioężko, ale prawdopodobnie bede musiała pisząć część teoretyczną korzystać przede wszystkim z artykułów i materiałów od firm zajmujących się tematem. Przyznam że największą pomocą dla mnie są rozmowy i opinie osób które w praktyce zajmują się tym tematem:) Jeśli znajdzie Pan tą książkę i materiały będę wdzięczna za przesłanie:)Pozdrawiam:)

Forum