Temperatura wlotu do cylindra Koltex-Erema oraz żelowanie LDPE
Recykling

Equinox
31 paź 2023, 6:33 Equinox

Dzień dobry Wszystkim,

Świadcze usługi Utrzymania Ruchu, ostatnio sporo pracuje przy liniach do recyklingu LDPE, dawniej miałem też sporo do czynienia z tworzywami konkretniej z wtryskiwaniem.

Jeden z kontrachentów poprosiłe mnie o diagnoze ich procesu przetwarzania.

Czytając dokumentację Eremy odnosnie temperatury wlotu do cylindra z zageszarki wytłuszczonym drukiem napisane jest że "jako żelazna zasada, obowiązuję temperatura wlotu ustawiona ok 10*C mniej niż temp. w zagęszczarce" argumentowane jest to dwoma czynnikami, mianowicie:

-tak ustawiona temperatura pozwala zauwarzyc przepełnienie ślimaka sygnalizująć to nagłym zwiększeniem się temperatury wlotu

_swoistym buforem bezpieczeństwa "poduszką" przed ewentualnym cofaniem sie tworzywa do zageszczarki przy przepełnieniu.


W instrukcji Koltexa zaś mowa jest jedynie o zakresie produkcyjnym 170-250*C gdzie nie jestem w stanie wyciągnąć wyższej temperatury zagęszczanego materiału niż 84 *C, przy 85*C tworzy mi się zlep. Ewentualna możliwość zmiany temp. wlotu jest zablokowana hasłem.


Z czego wynika ta różnica?


Drugie pytanie to żelowanie tworzywa, jakiś czas temu stwierdzono że to wina wsadu, podejmowane były próby wypalania żelu podwyższonymi temp. Ja uważam wręcz przeciwnie, żelowanie tworzywa powstaje na skutek przegrzania tworzywa. Wytłaczarka jest w kształcie litery "T", pierwsza sekcja w normalnym trybie pracy grzana jest do ok 230*C, natomiast drga sekcja za pierwszym filtrem mimo nastawy 200*C przebija do 266*C. Nadmienię że sita są założone w dziwaczny sposób, sito za sekcją pierwszą jest rzadsze a sito przed granulatorem jest bardzo gęste, wytwarza się tam dość duże cisnienie.  Uważam że w tym tkwi problem, odwrotna filtracja oraz przegrzany materiał.

Proszę o wsparcie w tym temacie.

Pozdrawiam 

Proszę 

Forum