Wady powierzchniowe wypraski - barwienie tworzyw
Wtryskiwanie

17 mar 2011, 16:34 Oskaeg

Mam problem z barwieniem polipropylenu próbowałem już wszystkiego i efekt jest taki sam, wypraska jest nierównomiernie zabarwiona barwnikiem to znaczy widać smugi przezroczystego tworzywa. Próbowałem z temperaturą 220 stopni i 250 i nie ma różnicy.

Z tego co wyczytałem problemem może być zawilgocone tworzywo i zakupienie nowego powinno rozwiązać problem ale wole się upewnić dlatego zadam dość proste pytanie czy barwienie przeprowadza się podczas normalnego wtrysku czy trzeba posiadać do tego jakieś specjalne urządzenia i linie do granulacji ?

19 mar 2011, 19:25 Oskaeg

Zamieszczam zdjęcia z wadą. Wewnątrz cylindra wtryskarki znajduje się oczywiście dysza (takie koło zębate z dziurkami). Ze względu na specyficzną budowę wtryskarki jak i formy mogłem sobie pozwolić na mały test i podłożyłem miedzy zaworem wtryskowym a formę metalowy guzik z czterema drobnymi otworami dla lepszego wymieszania tworzywa i nie miało do zadanego znaczenia.

Jak do tej pory pracowałem na normalnym gotowym granulacie i nie było żadnym problemów. Dlatego proszę o jakieś porady w sprawie tego barwienia.

26 mar 2011, 21:52 Piotrzawadzinski

Witam. Jeżeli barwnik jest pylisty należy przed barwieniem natłuścić tworzywo przez dodanie parafiny lub innego oleju. Jeżeli tworzywo barwione jest transparentne pokryj go najpierw niewielką ilością bieli a dopiero później właściwy barwnik
Pozdrawiam

Radomiła

27 mar 2011, 12:56 Oskaeg

Witam, Bardzo dziękuje Panu za odpowiedź. Zastosuje się do wskazówek no i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Mam tylko pytanie co do ilości bieli, mieszankę przygotowuje w proporcji 100 g tworzywa naturalnego + 3 – 4 gramy barwnika ile orientacyjnie dodać gramów białego barwnika ? I czy przygotowywana przez mnie mieszanka jest poprawna ?

Udało mi się dorwać książkę o przetwórstwie tworzyw sztucznych i jest tam napisane ze we wtryskarkach tłokowych nie ma możliwości wymieszania tworzywa. Problem został rozwiązany wprowadzeniem w późniejszych latach układu plastfikującego czyli ślimaka.

Nie mam już niestety kontaktu z poprzednim właścicielem, więc nie mogę się już niczego dowiedzieć ale gościu dał mi resztkę tworzyw jakie mu zostały i był tam Polistyren z barwinikem dlatego pomyślałem ze może jest możliwe żeby barwić na niej z resztą ona jest bardzo mała a wtrysk wynosi około 50 g więc sam już nie wiem.

Zamieszczam rysunek poglądowy przekroju urządzonka.

27 mar 2011, 19:21 Piotrzawadzinski

Witam. Faktycznie na wtryskarkach tłokowych nie można barwić polistyrenu, natomiast wszystkie PE, PP,PVC,i PA barwią się bez problemu.Tworzywo jakie używasz wygląda na pp.We wtryskarkach tłokowych rolę ślimaka spełnia torpeda.Powoduje ona przepływ tworzywa po ścinkach, w przewężkach dogrzewając uplastyczniając i mieszając go . Wykonałem kiedyś torpedę naciętą spiralnie co dodatkowo poprawiło mieszanie tworzywa.W razie problemów proszę o kontakt mailowy lub tel.
Pozdrawiam

14 maj 2011, 21:09 Grzegorz19788

Witam.Miałem podobny problem,jedynie co pomogło to zmiana barwnika...ten co używałem był perlisty.Odpowiedz Nowy temat

Forum

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Ramones

Własna firma produkcyjna 2018-04-30