Wtrysk PMMA z dodatkiem do spawania laserowego
Wtryskiwanie

16 cze 2013, 22:48 Knapers85

Witam,

Ostatnio pracowałem na jednym z Altuglasów(vs uvt) z dodatkiem aktywatora(lekko zielonkawy transparentny kolor). Po odpowiednim przygotowaniu tworzywa (suszenie, mieszanka z aktywatorem)przystąpiłem do wtrysku. Parametry zapodałem mniej więcej podane przez producenta. Następnie zmieniłem tworzywo na inne PMMA(Altuglas HFI 15- odporniejszy na pękanie od poprzednika)i również dodałem aktywator do materiału. Dodam, że ów aktywator polecany jest do tworzyw o podobnej charakterystyce co PMMA( polistyreny, etc.dodawany do umożliwienia spawania laserowego wyprasek)Niestety, tutaj napotkałem problem. Otóż, zaraz po opuszczeniu cylindra przez tworzywo barwnik po prostu znika! Chwilkę jeszcze utrzymuje się zielonkawa poświata w materiale, po czym, po paru sekundach wypraska robi się transparentna. Nie wiem co się tutaj dzieje, parametry podane przez producenta, tworzywo suszone, forma utrzymywana w temperaturze sugerowanej przez producenta materiału...i lipa. próbowałem dodawać nieco więcej aktywatora, ale to tylko pogarszało sytuację, wypraski wychodzą jakby zdegradowane( brązowa poświata).

Czy da się coś z tym fantem zrobić, czy po prostu chemicznie nie pasują do siebie materiały?

17 cze 2013, 14:25 Iebm

nie używałem dodatku ułatwiającego spawanie , ale drugi typ PMMA ma dodatek modyfikujący udarność . Może zanikanie zielonego odcienia nie ma znaczenia i surowiec sie dobrze zgrzewa ( spawa ?)

17 cze 2013, 16:51 Knapers85

Niestety, ma znaczenie bo chodzi o blokowanie pewnej długości fali świetlnej. Gdyby nie miał znaczenia, nie pchalibyśmy się w takie dodatki;/ Bez tego dodatku element spawany przepuszcza laser i nie powstaje spoina.

Racimir

17 cze 2013, 18:56 Ramones

Nie wiem czy moja podpowiedz cos ci pomoze ale jesli masz "dluga lufe" to istnieje mozliwosc ze dany aktywator zbyt dlugo przebywa w extremalnych dla niego warunkach temperaturowych granicznych.Wiem ze PMMA jak i inne tworzywa sa wrazliwe na to.Bardzo ciekawa sprawa z tym aktywatorem bo pierwszy raz ktos na forum pisze o nim .
Dasz rade napisac symbol --chetnie poczytam o nim w necie !A jeszcze jaka jest cena ;)

17 cze 2013, 20:44 Iebm

Rozumiem, czy sprawę załątwia barwa towrzywa >

17 cze 2013, 23:50 Knapers85

nie do końca sama barwa. Gdyby było tak łatwo już bym miał na blacie ze 3 ( no może przesadziłem) odpowiedniki dodatku i zapewne problem z przetwórstwem by znikł. Ale nie jest tak słodko.;/Odpowiedz Nowy temat