Wtryskarka Stork
Wtryskiwanie

Anonymous
25 lip 2013, 15:30 *.231.168.92

Witam,

mam pytanie odnośnie funkcji wtryskarek firmy Stork. Czy mają one możliwość ustawienia początku wtrysku jeszcze przy niecałkowitym zwarciu formy?? Wiem, że maszyny niektórych firm posiadają taką funkcję.

Pozdrawiam,
Charlottepl

25 lip 2013, 20:01 Iebm

chciałbym poznać cel rozpoczęcia wtrysku przed zwarciem formy .

Radsuł

Anonymous
26 lip 2013, 12:22 *.94.197.70

Cel jest taki, że jest duży problem z odpowietrzeniem formy podczas wtrysku. Detal jest bardzo duży, a stosunek grubości ścianki do drogi płynięcia niewielki. Na chwilę obecną czas wtrysku tego detalu jest ponad 10 sekund, bo w przeciwnym razie są duże wady. Pewien doświadczony technolog podpowiedział, że można spróbować z szybkim wtryskiem, który zaczyna się jeszcze przed całkowitym zwarciem formy, wypychając powietrze. Niestety nie znał się on na Storkach. Dlatego właśnie kieruję to pytanie.

26 lip 2013, 12:54 Iebm

Przyznam ze pierwszy raz słyszę o czymś takim , tym bardziej ze problem z odpowietrzeniem zaczyna się w momencie jego spręzania przez polimer , co musi odbywać się przy zamkniętej formie .

26 lip 2013, 13:25 Tomek0x57

Z formą do detalu grubościennego nie powinno dać rady zrobić czegoś takiego, a to dlatego, że zadziałało by zabezpieczenie formy (może da radę wtrysnąć trochę tworzywa, ale wyparte przez nie powietrze będzie miało znikomą wielkość).
Wtrysk na zamykającej się formie stosuje się na detalach cienkościennych, tylko tam jeśli dobrze pamiętam chodzi o pogonienie czasu cyklu (mówimy o naprawdę krótkich cyklach, gdzie warte zachodu jest urywanie każdych 0,1 s).

Może dało by się rozwiązać problem ze zbyt słabym odpowietrzaniem formy poprzez zastosowanie pompy próżniowej. Podobno coś takiego się stosuje. Zastanawia mnie czy wydajność takiej pompy będzie większa od zasysania spowrotem powietrza do formy przez odpowietrzenia, no i jak podłącza się taką pompę do formy (jakiś grzybek z mechanizmem jak w dyszach samozamykających?)

26 lip 2013, 21:14 Iebm

Muszę kolegów przeprosić . Wiele lat temu stosowałem na Krauss Maffei wtrysk na niedomkniętej formie , detali gruboscinnych . Był to program wtrysk z doprasowaniem . Chodziło o to żeby po wypełnieniu gniazda wspomóc docisk przez domknięcie formy . Przepraszam , skleroza .

29 lip 2013, 4:36 Tomek0x57

Iebm, jak w przypadku o którym wspomniałeś radziliście sobie z wpływaniem tworzywa w podział formy. Czy może mogliście sobie na to pozwolić dzięki jakiejś szczególnej konstrukcji formy?

29 lip 2013, 13:24 Michal1984

Domknięcie stołu wtryskarki a zarazem i wygnerowanie siły zwarcia można dowolnie uzależnić od pozycji ślimaka lub też czasowo zależne od sterowania wtryskarki. Przed całkowitym wypełnieniem przez tworzywo gniazda formującego następuje całkowite zwarcie wtryskarki. Zabezpiecza to przed wypływami w podział formy.Technologia ta ułatwia odpowietrzenie jak i fazę docisku, tworzywą nie jest również poddawane tak dużym naprężeniaom podczas wtrysku jak przy konwencjonalnym wtrysku co redukuję również potrzebną siłę zwarcia. Stosuję się to głównie przy detalach optycznych. Można również stopniowo "domykać" forme podczas wtrysku aż do maksymalnego zwarcia. Możliwości jest kilka w przypadku tej technologii.

30 lip 2013, 20:33 Gerbito

Michał lub Iebm orientujecie się jakie wtryskarki mają tą funkcje oprócz Krauss Maffei ? Zaciekawił mnie wtrysk na nie domkniętej formie ... .

30 lip 2013, 23:06 Michal1984

Różnie to bywa... Zależy od producenta wtryskarek konstrukcji maszyny. Niektóre firmy oferują to jako funkcja dodatkowa inne mają to w standardowym pakiecie np. Fanuck, Demag. Generalnie jest wymagane wykonanie ruchy tak zwanego równoległego wtrysk+równoczesne domykanie stołu i wtryskarki elektryczne ze względu na niezależne napędy nie powinny mieć z tym problemu ale mimo wszystko czasem jest to opcją dodatkową często nietanią. Jeżeli chodzi o wtryskarki hydrauliczne to wymaga to raczej co najmniej dwóch pomp i również funkcji dodatkowej ale wiem że Netstal ma to w standardzie ale netstal to najwyższa półka raczej dedykowanych wtryskarek.Odpowiedz Nowy temat