Wtryskarki - opinie użytkowników
Wtryskiwanie

4 sty 2013, 0:21 Michal1984

Nie wiem czy ten temat będzie miał wzięcie ale myślę że rozmowa może prowadzić do konstruktywnych wniosków. Jestem bardzo ciekaw jakie są doświadczenia forumowiczów z poszczególnymi markami wtryskarek jakie są ich wady jakie zalety. Chciałbym porozmawiać na temat jakości serwisu, awaryjności, powtarzalności możliwości programowania maszyn. Przykładowo mam dość duże doświadczenie z maszynami firmy Engel ale chciałbym wiedzieć jak wygląda sytuacja u takich marek jak: Arburg, Krauss Maffei, Netsral, Fanuck, JSW, Ferromatik Milacrone, Battenfeld,Demag, Negri Bossi, Haitian, Husky, itd itp.

Zaczne może od Engla jako pierwszy:

1. Serwis - jak najbardziej OK nie można mieć zastrzeżeń
2. Szkolenia firmy ENGEL - bardzo dobrze przeprowadzone powiązane z wiedzą praktyczna i teoretyczną z zakresu technologi jak i serwisu.
3. Awaryjność- nie ma większych problemów.
4. Stabilność parametrów- maszyny hydrauliczne wymagają z czasem kalibracji zawory potrafią przekłamywać ( wartość zadana a wartość rzeczywista) W przypadku maszyn hydraulicznych pojawia się problem z powtarzalnością ruchów wyrzutnika do przodu. Konieczność delikatnej modyfikacji algorytmu pracy wtryskarki Uciążliwe ale do opanowania.
5. Na duży plus należy dodać bardzo przejrzyste i czytelne menu.
6. Bardzo dobra programowalność algorytmu pracy wtryskarki. Można edytować każdy ruch wtryskarki w algorytmie drabinkowym. Bardzo ważna i przydatna funkcja w przypadku form ze skomplikowanym układem rdzeni itd itp.
7. Wtryskarki elektryczne mają chłodzenie serwomotory wodą... Japońskie marki mają chłodzenie powietrzem. Czy to wada czy zaleta zostawiam do swobodnej dyskusji ja uważam że chłodzenie wodą jest jednak wadą...
8. Bezkolumnowy układ zamykania - nie można mieć większych zastrzeżeń no poza pewną niedogodnością przy automatyzacji procesu. Robot trawersowy umieszczony na stole stałym uchyla się podczas siły zwarcia co prowadzi do minimalnych zmian wymiarowych położenia głowicy robota. Sytuacja też do opanowania...

A jaka jest wasza opinia co do Engla i innych producentów wtryskarek ?

4 sty 2013, 9:18 Yellow

Michal1984 co do Engla to zgadzam się z Tobą ale mam pewne ale.
Te ale to system operacyjny nowych maszyn. Najlepszym systemem w Englu oczywiście według mnie jest CC100. Jest przejrzysty, intuicyjny i jest bardzo prosty. Gorzej już jest z CC200. Według mnie to nie jest smartfon ani tablet tylko wtryskarka.
Co do nowych maszyn Engla jest jeszcze jeden mankament w postaci tonącego pływaka od poziomu oleju :P
Podobno te nowe maszyny tak mają. To chyba wszystko jeśli chodzi o Engla.

Pozdrawiam
Yellow

4 sty 2013, 10:42 Michal1984

System CC 200 ma swoje wady i zalety jak wszystko... Przekonuje mnie jednak w nim dowolność programowania maszyny. Z tego co pamiętam to cc 100 chyba nie miało aż tak rozbudowanego tego modułu.

A co sądzicie o wtryskarkach JSW czy kompilacja niemieckiego WINDSORA i japońskiej technologi się udała ? Ma ktoś styczność z tymi maszynami ? Przyznam że pracowałem na japońskich Fanuckach i pomimo trochę topornego sterowania to praca maszyn i powtarzalność pomimo dość sporego wieku stała na bardzo wysokim poziomie. Jedyną wadą był serwis i ceny części zamiennych. Ale te maszyny prawie się nie psuły. Niestety są to dość drogie maszyny za każdą funkcje trzeba dodatkowo płacić. Ale sądzę że płaci się za wysoką jakość tych maszyn. Niezawodność tych maszyn stawiałbym wyżej nawet niż Engla. Mechanicznie są wykonane doskonale parametrami maksymalnymi stoją też na dość wysokim poziomie. Serwomotory chłodzone powietrzem i nie było problemów z przegrzewaniem ich jak u innych producentów gdzie pakują wodę, glikole, oleje lub też inne cuda. Gdyby nie sterowanie były by to maszyny doskonałe. Do wyrobów technicznych gdzie wymagana jest duża precyzja są to wtryskarki idealne. Dlatego zastanawiam się jak wygląda sytuacja u JSW. Ciekaw jestem też jak wygląda ta sytuacja u chińskich producentów maszyn. Czy wraz z ceną wyraznie spada ich jakość? Spotkałem się już z opiniami że w chinki nie ma co się pchać bo same problemy.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Radzim

4 sty 2013, 17:59 Witassly

Witam !! Pracuję jako ustawiacz i pracowałem na wielu wtryskarkach moje spostrzeżenia na temat wtryskarek są różne raz jest lepiej raz gorzej może o tych najpopularniejszych powiem tak Engel jest ok oprogramowanie czytelne oczywiście w zależności od modelu
wtryskarki Demag podobnie Haitian wersja pomarańczowych wtryskarek proste na maksa z kolei już wersja nowszych niebieskich mars już parę rzeczy przedobrzone natomiast Feromatik musi popracować nad tłumaczeniem bo trzeba się domyślać z paroma rzeczami i strasznie uważać bo nieraz przy ustawianiu przełączenie "na pracę ręczną" można uszkodzić formę Kraus-Maffei też bardzo intuicyjne są jeszcze inne "wynalazki" jak Tederx to już trzeba postać dłużej i wiele rzeczy poszukać i przetłumaczyć po swojemu

4 sty 2013, 18:57 Iebm

jeden z najbardziej wrednych tematów na tym forum :) never ending story , jak dyskusja o przewadze Mercedesa nad BMW :)
Nie dam sie wciagnać :)

5 sty 2013, 12:45 Michal1984

Tam bym nie przesadzał z tym wrednym tematem. Wiadomo że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ale zawsze można wymienić uwagi.

Najnowsze Demagi znam tylko z prezentacji i stoisk targowych. Słyszałem opinie różne jedni chwalą drudzy mniej chwalą. W każdym bądz razie nie ma skrajnie negatywnych opinii. Fajnie że z połączenia sumitomo podnieśli poziom dostarczanych maszyn elektrycznych. Menu wydaje się przyjemne ale może to tylko pozory ? Takie moje pierwsze odczucia. Wiem że jedna firma z chęcią by wymieniła wszystkie Engle na Demagi bo mają bardzo nieprzyjemne doświadczenia z austryjackim koncernem. Ja aż takich złych i negatywnych odczuć nie mam wręcz przeciwnie. Narzekali między innymi na jakość wykonania cylindrów. Szybko im się zużywały a przetwarzali bardzo dużo tworzyw z GF. Ta sama klasa ślimaka na demagach podobno tak szybko się nie zużywała

Ferromatik natomiast ma bardzo niedobrą opinie. Nigdy nie miałem jej co prawda okazji zweryfikować. Ale opinie "nie pchaj się w ferromatika" są dość odstraszające. Podobno serwis na nie najlepszym poziomie. Ceny są dość wygórowane. W standardzie co prawda te maszyny są wyposażane w akumulatory hydrauliczne i takie tam cuda. Elektryki niestety chłodzone wodą. Ciekawy mają rozwiązanie form kostkowych chyba nawet mają na to patent ale nie jestem pewien. Podobno jest dość skomplikowane i nieprzyjazne użytkownikowi menu. Tego też nie miałem okazji zweryfikować...

Haitian - wiem że tylko istnieją takie wtryskarki. Chciałbym o nich więcej wiedzieć... Więc piszcie!

No i co z tym JSW ???? :D

P.S.

Iebm tak się nie zrażaj tematem twoja opinia może być tu konstruktywna i owocna.

Pozdrawiam,

Michał

5 sty 2013, 14:37 Yellow

Michal1984 ja mam parę sztuk Sumitomo i powiem że to jest dość konkretny sprzęt. Jedna sztuka jest full elektryk i jestem także bardzo mile zaskoczony.
Ogólnie maszyny pracują bardzo dobrze ale same menu już nie jest tak bardzo czytelne tak jak to ma miejsce ogólnie u Japończyków i reszty Azji :)
Co do serwisu to wiem że jest serwisant z Poznania z tego co się orientuję na chwilę obecną i koszty samego serwisu są dość drogie w razie czegoś. Ogólnie maszyny mało awaryjne i powtarzalne.

Mamy też dwie maszyny Toshiba i też to pracuje dość porządnie. Obawialiśmy się tych maszyn ale po około 4 latach pracy nie dzieje się zupełnie nic a nic z tymi maszynami. Co do serwisu to nie znam żadnych szczegółów bo nie był nam na razie potrzebny :)

Pozdrawiam
Yellow

5 sty 2013, 15:21 Michal1984

Kurcze to był odważny krok idąc w stronę Toshiby zwłaszcza że te maszyny są mało znane na rynku ( mogę być w błędzie ale wygląda to dla mnie na dość dużą egzotykę ) A co was motywowało do zakupu tych maszyn ? Korzystna cena ? Jakieś nadzwyczajne parametry ?

5 sty 2013, 15:44 Yellow

Michal1984 maszyny te dostaliśmy bo w innej fabryce naszej korporacji ich po prostu nie potrzebowali i gdzieś je trzeba było upchnąć :P a dodam że maszyny były nowe. Tak jak wspomniałem wszyscy u nas się ich bali a teraz to to śmiga i nic się nie dzieje.

Pozdrawiam
Yellow

5 sty 2013, 18:20 Iebm

Michał - źle się wyraziłem - temat jest świetny i jak najbardziej pasujący do tego forum . Liczę ze sprowokuje dynamiczna wymianę zdań zwolenników poszczególnych maszyn .Odpowiedz Nowy temat