2021 rokiem inwestycji dla LANXESS

2021 rokiem inwestycji dla…

Rozmowa z Ralfem Kruegerem, dyrektorem generalnym LANXESS na obszar Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Od 1 października 2020 r. jest pan dyrektorem generalnym koncernu LANXESS Central Eastern Europe s.r.o. Jak oceniłby pan ten miniony rok?

Rozpocząłem pracę na nowym stanowisku w szczycie pandemii, więc możliwość osobistego poznania nowych współpracowników i członków zespołu była znacznie ograniczona. Zarządzanie organizacją w specyficznych warunkach kryzysu wywołanego pandemią było z pewnością wyzwaniem, ale również fantastycznym doświadczeniem dzięki elastyczności i ogromnemu zaangażowaniu zespołu, z którym mam przyjemność pracować. Co więcej, jesteśmy najszybciej rozwijającym się regionem LANXESS w Europie. Bardzo się cieszę, że mam szansę przyczynić się do dalszego rozwoju koncernu.

Porozmawiajmy o bieżącej działalności. Pomimo gwałtownego wzrostu kosztów surowców, energii i transportu wyniki LANXESS w III kwartale 2021 r. nadal wyglądają bardzo dobrze. Jak wytłumaczyłby pan ten sukces?

Koncern LANXESS doskonale poradził sobie w trudnych warunkach - pomimo nadzwyczajnego wzrostu cen surowców, energii i transportu w III kwartale 2021 r., nasz wynik operacyjny wzrósł do 278 mln euro - czyli o 44% w porównaniu z analogicznym kwartałem poprzedniego roku.

Pandemia koronawirusa wciąż trwa, a my nadal musimy radzić sobie ze związanymi z nią wyzwaniami. Mimo to w ostatnim czasie koncern LANXESS przejął dwie spółki: Emerald Kalama Chemicals (wytwórcę substancji zapachowych) oraz IFF Microbial (producenta środków chroniących żywność przed drobnoustrojami). Czy to odpowiedni moment na takie inwestycje?

Należy zawsze wykorzystywać pojawiające się okazje. Zapowiedzieliśmy, że rok 2021 będzie dla LANXESS okresem rozwoju - i tak się stało. Nabycie Emerald Kalama, Theseo i Intace oznacza, że w 2021 r. dokonaliśmy aż trzech udanych przejęć - a kupno IFF Microbial Solutions stanowi zapowiedź czwartego. Przeprowadzenie wszystkich tych transakcji podczas jednego z najpoważniejszych kryzysów ostatnich dekad wyraźnie dowodzi silnej pozycji LANXESS. Byliśmy zainteresowani przejęciem tych podmiotów od dawna, ponieważ ich produkty doskonale uzupełniają nasze dotychczasowe portfolio. A gdy nadszedł odpowiedni moment, byliśmy gotowi do działania.

kruger-ralf-i9a9131centr
Ralf Krueger, dyrektor generalny koncernu LANXESS Central Eastern Europe s.r.o.

Czy te przejęcia oznaczają wycofanie się z pracy na rzecz przemysłu?

Przez ostatnie 6 lat pracowaliśmy nad przekształceniem LANXESS w uznanego producenta chemii specjalistycznej. Obecnie koncern ma zupełnie inne oblicze niż w 2015 r. Dokonaliśmy zbycia jednostek, które nie pasowały już do naszej strategii, np. tych z przemysłu gumowego. Kupiliśmy natomiast spółki, które charakteryzują się wysokimi marżami, bezpieczeństwem aktywów i stabilnym wzrostem. W nowym układzie nasza organizacja jest teraz znacznie bardziej wytrzymała i dochodowa.

Wszystkich czterech ubiegłorocznych inwestycji dokonaliśmy po to, by wzmocnić nasz najnowszy sektor ochrony konsumentów. Ponadto umocniliśmy naszą czołową pozycję na rynku środków konserwujących oraz dezynfekujących i staliśmy się globalnym liderem w zakresie produkcji substancji zapachowych. Wszystko to nie oznacza jednak, że wycofujemy się z działalności przemysłowej - jest dla nas wciąż bardzo istotna.

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska

Reportaże

Forum