2021 rokiem inwestycji dla LANXESS

Pomówmy o tym, jakie nowe produkty oferują państwo na potrzeby przetwórstwa tworzyw sztucznych.

W ramach naszej oferty tworzyw sztucznych kładziemy coraz większy nacisk na produkty zrównoważone – wykorzystujące surowce pochodzenia biologicznego lub pochodzące z recyklingu. Nowy wariant kompozytu Tepex jest w 100% oparty na surowcach biologicznych: wykorzystuje on tkaniny z naturalnych włókien lnianych z organicznym kwasem polimlekowym. Obecnie jesteśmy w stanie wytwarzać go w jakości właściwej do produkcji na masową skalę. Ten niezwykle wytrzymały materiał nadaje się do zastosowania w artykułach sportowych, do produkcji części wnętrz samochodowych oraz w przemyśle elektronicznym – do wyrobu elementów obudowy. Tepex nowej generacji może być w całości poddany recyklingowi.

Kolejnym przykładem są nasze tworzywa sztuczne poliamid 6 marki Durethan. W najnowszej serii 92% surowców zastąpiono ekologicznymi alternatywami – dążymy do osiągnięcia progu 100%. LANXESS stosuje „zielony” surowiec cykloheksan, pochodzący ze zrównoważonych źródeł takich jak olej rzepakowy i różne rodzaje biomasy. Nowa linia jest również w 60% wzmocniona masą włókien szklanych pochodzących z recyklingu przemysłowych odpadów szklanych. Co najważniejsze dla naszych klientów, nowa seria ma takie same właściwości jak jej odpowiednik oparty na surowcach kopalnych.

Aby odpowiednio oznaczyć swoje najbardziej zrównoważone produkty, LANXESS wprowadzi etykietę „Scopeblue” przeznaczoną dla produktów, które w co najmniej 50% składają się z surowców pochodzących z obiegu zamkniętego (z recyklingu lub produktów bio) lub których ślad węglowy jest o minimum 50% niższy niż dla produktów konwencjonalnych.

Poruszył pan temat zrównoważonych tworzyw sztucznych. Jakie działania podejmuje LANXESS w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej?

Dążymy do tego, by do roku 2040 osiągnąć neutralność klimatyczną – traktujemy ten cel z pełną powagą. Dlatego też rozpoczęliśmy już realizację naszych prekursorskich projektów: na początku 2021 r. w naszym zakładzie w Antwerpii w Belgii zamontowaliśmy instalację do neutralizacji gazu rozweselającego, co pozwala nam zaoszczędzić 150 tys. ton CO2e rocznie. W roku 2024 planujemy wdrożenie kolejnego etapu, dzięki któremu liczba ta wzrośnie o kolejne 300 tys. ton. Przewidujemy także całkowite przejście na energię odnawialną w naszych zakładach w Indiach do 2024 r. – tak jak to już zrobiliśmy w Brazylii. Również w naszych niemieckich oddziałach będziemy nadal stopniowo wycofywać się z używania węgla.

lx-00935

Wygląda na to, że starania te zostały docenione. LANXESS znalazł się w gronie 200 organizacji z całego świata w najnowszym rankingu "Climate A List" opracowywanym przez CDP, renomowaną organizację zajmującą się ochroną klimatu.

Zgadza się. To wielkie wyróżnienie dla naszych wysiłków w walce ze zmianami klimatycznymi. Umieszczenie LANXESS na "Climate A List" oznacza znalezienie się w grupie 2% najlepszych organizacji spośród ponad 12 tys. podmiotów ocenianych przez CDP. Jestem niezwykle dumny, że grupa LANXESS już po raz piąty trafia na tę listę. Daje to nam jeszcze większą motywację do działania.

Czas na ostatnie pytanie. Miesiąc temu przedstawiciele LANXESS ogłosili przeniesienie jednej z jednostek biznesowych zajmujących się materiałami o wysokiej wydajności (High Performance Materials, HPM) do niezależnej struktury. W jakim celu?

HPM jest jednym z wiodących dostawców wysokowydajnych tworzyw sztucznych. Materiały te znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle samochodowym, elektronicznym i elektrycznym - zwłaszcza elektromobilność jest obiecującym obszarem wykorzystania tworzyw sztucznych LANXESS, których używa się głównie do produkcji karoserii samochodowych, obudowy akumulatorów i infrastruktury ładowania.

Ze względu na dynamiczny rozwój i liczne przeobrażenia globalnego rynku elektromobilności i nowych form transportu, powstaje wiele innowacyjnych relacji biznesowych i partnerstw. Aby w pełni wykorzystać możliwości rozwoju na tym rynku i móc działać elastycznie, grupa LANXESS zdecydowała się na stworzenie odrębnej struktury dla jednostki biznesowej HPM.

Rozmawiała: Agata Mojcner

brak
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska