70 lat Targów K- światowa kariera "made in Germany"

70 lat Targów K- światowa…

W tym samym roku, w którym na tron wstąpiła królowa Elżbieta II, w USA wszczepiono pierwszą sztuczną zastawkę serca, a musical "Singin' in the Rain" zachwycił miliony widzów w kinach, historia tworzyła się również w Niemczech.

W dniach 11-19 października 1952 r. w Düsseldorfie odbyła się pierwsza edycja targów K. Nikt wówczas nie przypuszczał, że wydarzenie to stanie się w przyszłości wiodącą światową wystawą dla branży tworzyw sztucznych i gumy.

Sytuacja polityczna sprzyjała próbom przekraczania granic i łagodzenia podziałów - oraz działania na poziomie ponadnarodowym. Niektóre kraje europejskie zacieśniły więzi gospodarcze: wraz z utworzeniem Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, Belgia, Republika Federalna Niemiec, Francja, Włochy, Luksemburg i Holandia położyły podwaliny pod dzisiejszą Unię Europejską.

Tak jak obecnie, głównym sojusznikiem Europy Zachodniej były Stany Zjednoczone Ameryki, wiodąca potęga gospodarcza, polityczna i militarna świata. USA uważano za wzór do naśladowania w wielu dziedzinach życia, także w przypadku popkultury; "American lifestyle" stał się standardem, według którego mierzono dobrobyt i zadowolenie również w Europie.

Materiały i produkty polimerowe, które zaprezentowano na pierwszych targach w Düsseldorfie, idealnie wpisały się w obowiązujące wówczas trendy. Bardziej niż jakikolwiek inny materiał, plastik był już wtedy uważany za wszechstronny we wszystkich dziedzinach życia - a także za stosunkowo niedrogi. Organizator targów K, Związek Niemieckiego Przemysłu Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych, postawił sobie wobec tego za cel prezentowanie w regularnych odstępach czasu różnych zastosowań tworzyw sztucznych w gospodarce i życiu codziennym.

Dziś targi K w Düsseldorfie mogą poszczycić się 70-letnią historią sukcesu. Są one najistotniejszą platformą informacyjną i biznesową dla branży tworzyw sztucznych i gumy na całym świecie. Pozycja tej wystawy jako wiodącej imprezy targowej dla całej branży i jej przewodnia rola w prezentowaniu innowacji jest bezdyskusyjna.

Żadne inne targi dla branży tworzyw sztucznych nie są tak ukierunkowane na społeczność międzynarodową. Na targach K 2022, które odbędą się w dniach 19-26 października, spodziewanych jest około 3000 wystawców z 61 krajów, a Centrum Wystawowe w Düsseldorfie jest już całkowicie zarezerwowane.

1963-2
Ten zgrabny samochód sportowy, którego nadwozie zostało wykonane w całości z Vesto (żywica poliestrowa z Chemische Werke Hüls AG), zachwycał odwiedzających Targi K 1963. Jest to pierwsza seryjna karoseria z tworzywa sztucznego do samochodów osobowych w Niemczech.

Jak to się wszystko zaczęło?

Jednak targi K w Düsseldorfie również kiedyś były małe; na debiutanckiej imprezie "Wunder der Kunststoffe" (Cuda z tworzyw sztucznych), która odbyła się w 1952 r. zarejestrowało się 270 wystawców - wyłącznie z Niemiec. Zajęli oni około 14 000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Podczas premierowej wystawy 165 000 zwiedzających podziwiało przede wszystkim kolorowe wyroby konsumpcyjne prezentowane przez przetwórców tworzyw sztucznych. Głównymi atrakcjami były produkty, które miały uczynić życie piękniejszym i wygodniejszym. Dziś z uśmiechem patrzymy na ówczesne reklamy, które skierowane były do "nowoczesnych gospodyń domowych" i przybliżały im takie powojenne osiągnięcia, jak modne płaszcze przeciwdeszczowe z PVC czy przezroczyste nylonowe pończochy - estetyczne uosobienie cudu gospodarczego.

Im bardziej przemysł tworzyw sztucznych ewoluował, a zaawansowane technologicznie tworzywa do specjalnych zastosowań w elektronice, medycynie czy motoryzacji przyciągały uwagę wykraczającą poza standardowe polimery, tym więcej fachowców z branży zaczęło odwiedzać targi K.

W 1963 roku nastąpił przełom: targi  w Düsseldorfie stały się specjalistyczną wystawą o znaczeniu międzynarodowym. Od tego czasu utrzymują one swoją pozycję wiodącej, globalnej imprezy wystawienniczej dla całej branży tworzyw sztucznych. Ostatnią edycję wystawy, która odbyła się w 2019 r. odwiedziło ponad 220 000 zwiedzających z prawie 170 krajów.

Udział wystawców z całego świata będzie również gwarancją kompleksowego przeglądu światowego rynku na nadchodzących jesiennych targach K. Nigdzie indziej nie znajdą oni takiego bogactwa innowacji, a żadne inne targi nie dostarczą tak różnorodnych impulsów dla przyszłości światowego przemysłu tworzyw sztucznych i gumy.

k52

Zanim jeszcze targi K 2022 otworzą swoje podwoje, organizatorzy przygotowali specjalną mikrostronę, na której można zagłębić się w siedem dekad historii targów K. Na stronie https://70years.k-online.de/en znajdują się najważniejsze wydarzenia, które w ciągu tych 70 lat ukształtowały tę wiodącą wystawę.

brak
 

Aktualizacja

Wyłączny przedstawiciel na Polskę spółek targowych Messe Düsseldorf GbmH, Messe Düsseldorf Asia, Messe Düsseldorf China

Polska

Reportaże

Forum