ARBURG: inwestycje mimo epidemii

Pan Böhm mówił o nowej fabryce Arburg w Chinach. Jednakże, pomimo kryzysu, koncern dokonywał również innych inwestycji w ostatnich latach, także w 2020 r.

Jürgen Boll: Moim zdaniem, szczególnie istotne w tych trudnych okolicznościach były inwestycje związane z przejęciem dwóch przedsiębiorstw. Mam na myśli firmy innovatiQ i AMKmotion, które obecnie nazywamy „członkami rodziny Arburg”. W związku z tym ich loga zawierają teraz właśnie to sformułowanie. W tym kontekście należy podkreślić, że firmy te nie zostały włączone bezpośrednio do struktury organizacyjnej koncernu Arburg. Będą one mogły rozwijać się w swoich segmentach rynku w sposób możliwie niezależny i elastyczny. Jednocześnie, w ramach współpracy całej „rodziny Arburg”, ich rozwój i sukcesy będą wspierane przez efekt synergii.

Dzięki tym przejęciom wkroczyliśmy na nowe terytoria. Firma Arburg postrzega produkcję addytywną jako ważną i uzupełniającą technologię w przetwórstwie tworzyw sztucznych w przyszłości. Włączenie firmy innovatiQ do rodziny Arburg poszerza dotychczasową ofertę maszyn, rozwiązań i usług dla naszych klientów o dodatkową technologię wytwarzania addytywnego. Technologia LAM firmy innovatiQ jest idealnym uzupełnieniem oferty dla naszych klientów z branży wtryskowej, którzy już przetwarzają LSR na wtryskarkach Allrounder oraz dla klientów z branży AM, którzy chcą rozszerzyć swoją ofertę materiałów o LSR. Obecnie firma innovatiQ zatrudnia ok. 25 osób i ma siedzibę w Feldkirchen koło Monachium.

Z kolei firma AMK to wieloletni partner rozwojowy i dostawca firmy Arburg w dziedzinie napędów. Na początku roku pojawiła się możliwość przejęcia działu „Drives&Automation” grupy AMK od chińskiego inwestora Zhongding Holding Europe GmbH. Skorzystaliśmy z tej okazji i przenieśliśmy dział AMK do bezpiecznej przystani przedsiębiorczych rodzin Hehl i Keinath. Teraz przedsiębiorstwo nosi nazwę AMKmotion, ma swoją siedzibę w Kirchheim unter Teck i zatrudnia około 500 pracowników w 3 siedzibach.

arburg-176263-atc-pinghu

Dzięki temu przejęciu mamy teraz w swoich rękach cały układ napędowy, a więc wszystko, co porusza maszynę. Możemy łatwiej optymalizować dynamikę maszyny lub zapotrzebowanie na energię. Kolejną zaletą jest dla nas to, że produkty AMKmotion są montowane w wielu maszynach, którym stawia się bardzo wysokie wymagania w zakresie systemów napędowych, np. w maszynach dla przemysłu opakowaniowego. To technologiczne know-how można teraz wykorzystać jeszcze efektywniej i w sposób bardziej ukierunkowany na dalszy, efektywny rozwój naszych wtryskarek.

Jak wyglądają obecnie kwestie dotyczące zatrudnienia w Arburgu?

Jürgen Boll: Firma Arburg zatrudnia obecnie ponad 3300 pracowników na całym świecie – to o około 200 osób więcej niż rok temu. Ten wzrost jest kontynuowany. W Niemczech zatrudniamy obecnie ponad 2750 pracowników oraz 550 w naszych 26 przedstawicielstwach zagranicznych w 35 lokalizacjach. Wspólnie z naszymi partnerami handlowymi jesteśmy reprezentowani w ponad 100 krajach – innymi słowy, na wszystkich liczących się rynkach tworzyw sztucznych.

W naszej strategii kadrowej edukacja odgrywa tradycyjnie bardzo ważną rolę. Obecnie kształci się i pracuje u nas łącznie około 270 praktykantów i studentów Baden-Württemberg Cooperative State University (DHBW). W tym 77 nowych pracowników, którzy rozpoczęli u nas naukę we wrześniu 2021 r. W przyszłym roku planujemy przyjęcie ponad 100 nowych praktykantów i studentów DHBW – i będzie to największa grupa w historii.

A jak wygląda kondycja firmy pod względem ekonomicznym?

Jürgen Boll: Jesteśmy bardzo zadowoleni z liczby tegorocznych zleceń, podobnie jak z dobrego wykorzystania mocy produkcyjnych. Nasz portfel zamówień rozciąga się już na przyszły rok. Dobra sytuacja w zakresie napływających zamówień powoduje oczywiście, że w niektórych miejscach wydłużają się terminy dostaw. Robimy jednak wszystko co w naszej mocy, aby sprostać wymaganiom naszych klientów. Całkowitą nowością jest to, że budujemy w Lossburgu niewielki magazyn maszyn standardowych, aby w przyszłości móc szybciej realizować pilne zamówienia na maszyny, takie jak Allrounder Golden Electric czy Golden Edition. I tu mam dobrą wiadomość dla klientów, którzy korzystają z naszego portalu arburgXworld: mają oni tę przewagę, że w przyszłości będą mogli zobaczyć aktualny stan magazynowy i bezpośrednio złożyć zapytanie ofertowe.

Oczywiście, jak wszyscy uczestnicy rynku, dostrzegamy problemy związane z dostawami stali, aluminium lub podzespołów elektronicznych. Jednakże do tej pory nie mieliśmy żadnych przestojów w produkcji i zawsze byliśmy i jesteśmy w stanie dostarczyć towar zgodnie z planem. Jest to możliwe dzięki naszej strategii łańcucha dostaw. Zaplanowaliśmy z wyprzedzeniem i dobrze zaopatrzyliśmy nasze magazyny. Ponadto korzystamy z naszego centralnego położenia produkcyjnego z dużym udziałem produkcji własnej, jak również z krótkich, stabilnych i niezawodnych łańcuchów dostaw. Daje nam to dużą elastyczność, gdy musimy szybko reagować w przypadku wąskich gardeł w dostępności podzespołów.

Wartość napływających zamówień na maszyny wraz z urządzeniami peryferyjnymi do sierpnia 2021 r. włącznie była dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie w 2020 r. Z dzisiejszej perspektywy mogę oszacować, że w 2021 r. ponownie przekroczymy 700 mln euro skonsolidowanego obrotu. Zmierzamy więc z powrotem w kierunku poziomu z lat 2018/2019. 

Rozmawiał: Jacek Leszczyński

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233