Advanced Graphene Products rozpoczyna sprzedaż filamentu z grafenem

Advanced Graphene Products…

Advanced Graphene Products, innowacyjna spółka zajmująca się produkcją grafenu w skali przemysłowej, rozpoczęła sprzedaż filamentu własnej marki Prografen w swoich kanałach sprzedaży oraz na portalu Amazon. To pierwszy na świecie dostępny na komercyjną skalę filament z grafenem.

Prografen to marka, która jak pierwsza na świecie oferuje dostępny na komercyjną skalę filament z grafenem. Filament Prografen to doskonałe właściwości mechaniczne, precyzyjne wydruki i innowacyjna, wystandaryzowana formuła. Produkt występuje w dwóch wersjach: tworzywach PLA i PET-G oraz dostępny jest w dwóch gramaturach - 500 gr oraz 1000 gr. Filament Prografen jest produkowany przez Advanced Graphene Products - jedną z pierwszych firm, która wytwarza wystandaryzowany grafen na masową skalę. Spółka posiada unikalną metodę produkcji wielkopowierzchniowego grafenu HSMG (High Strength Metallurgical Graphene) oraz wiedzę i doświadczenie z zakresu materiałów grafenowych i ich przetwarzania. Technologia produkcji obejmuje zarówno grafen wielkopowierzchniowy w postaci warstw o atomowej grubości oraz grafen płatkowy.

Filamenty PLA i PET-G wzbogacone są płatkami grafenu, które wyraźnie poprawiają takie właściwości mechaniczne kompozytów bazowych, jak sprężystość czy moduł rozciągania.

- Wprowadzenie do sprzedaży naszego filamentu z dodatkiem grafenu to bardzo duży krok w rozwoju Advanced Graphene Products. Szczególnie obecność na globalnej platformie Amazon pozwala nam myśleć o szerokich rynkach zbytu głównie skoncentrowanych w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Nasz filament ma zdecydowanie lepsze właściwości niż tradycyjny produkt PLA, czy PET-G, a jednocześnie jest tańszy niż filamenty techniczne. Dzięki temu, że jesteśmy producentem grafenu możemy klientom zaoferować bardzo atrakcyjną cenę i jednoczesną gwarancję ciągłości dostaw. Myślę, że 60 proc. naszego obrotu będzie generowane z sektora B2B - powiedział Maciej Gałązka, Prezes Zarządu Advanced Graphene Products - Wkrótce rozpoczniemy także sprzedaż w sklepie internetowym marki Prografen oraz na stronach Advanced Graphene Products.

Filament z grafenem - przyszłość druku 3D

Filamenty PLA oraz PET-G z dodatkiem grafenu pozwalają na stworzenie wydruków o bardzo dobrej odporności na ścieranie. Wydrukowane części mają też gładką powierzchnię i niski współczynnik tarcia. Podczas wytłaczania filament nie powoduje silnego ścierania dyszy, może być więc wytłaczany przez standardowe dysze przy zachowaniu ich żywotności. Wydruki z dodatkiem grafenu mają bardzo dobrą stabilność wymiarów i są sztywniejsze od polimerów bez dodatku. Znaczną przewagę filamentów z dodatkiem grafenu, zarówno w materiale PLA jak i PET-G, obrazuje tabela.


tabela-grafen

Rynek druku 3D

Największy popyt w Europie na druk 3D reprezentuje Wielka Brytania, następnie Niemcy i Francja. Rynek amerykański generuje natomiast aż 45% światowej sprzedaży filamentu. W Polsce według danych Amazon i Allegro sprzedaje się filament o łącznej wartości 170 tys. dolarów co stanowi 3 proc. rynku.

PLA jest najpopularniejszym materiałem do drukowania 3D. Przykładowo w Wielkiej Brytanii - badania dotyczące filamentu wykazały, że ponad 95% użytkowników druku 3D używa PLA. Użytkownicy druku 3D preferują PLA, ponieważ jest stosunkowo tani i łatwy do wydrukowania. Jako odnawialny bioplastik jest również bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne tworzywa na bazie oleju, takie jak ABS.

Nowe trendy będą miały duży wpływ na dynamiczny rozwój druku 3D

Personalizacja druku 3D

W branży dentystycznej, medycznej, okulistycznej oraz obuwniczej - przewiduje się, że z roku na rok technologia druku 3D będzie odgrywać coraz większą rolę w tych sektorach. Filamenty biokompatybilne, neutralne dla organizmu, będą stanowić znaczący trend w kolejnych latach.

Wzrost liczby elektrycznych pojazdów

Każdego roku rośnie liczba samochodów elektrycznych wytwarzanych z wykorzystaniem druku 3D. Pozwala on na tworzenie wielu niezbędnych elementów w krótkim czasie. Dodatkowo technologia ta gwarantuje szybkie prototypowanie oraz produkcję.

Zrównoważona produkcja

Rozwój druku 3D z czasem będzie się przyczyniać do redukcji generowanych odpadów oraz emisji dwutlenku węgla. Wkrótce możliwe stanie się zaplanowanie cyklu życia produktu w taki sposób, aby do jego wytworzenia potrzebna była mniejsza ilość materiału. W tym celu wykorzystywane będą nieco bardziej złożone kształty umożliwiające tworzenie lżejszych części. To z kolei przełoży się na zmniejszenie masy wszelkiego rodzaju pojazdów, przyczyniając się do poprawy efektywności paliwowej oraz redukcji zużycia energii.