BASF zwiększa moce produkcyjne dla tworzywa Neopor

BASF zwiększa moce produkcyjne… BASF, największa firma chemiczna świata zwiększa moce wytwórcze związane z produkcją Neoporu. Będą one rosnąć fazami z 60 tys do 190 tys. ton rocznie. Część tej wydajności zostanie osiągnięta poprzez przestawienie dotychczasowych linii z produkcji Styroporu na Neopor. W poniższym tekście prezentujemy czym jest Neopor, który w tej chwili należy do najważniejszych elementów jeśli chodzi o portfolio tworzyw sztucznych koncernu BASF.

Pierwsza faza rozbudowy mocy produkcyjnych Neoporu firmy BASF ton ma zostać zakończona już niebawem. Dzięki pierwszemu etapowi koncern prac koncern będzie w stanie wytworzyć 100 tys. ton Neoporu w skali roku. Dla kolejnych 90 tys. ton powstanie nowa linia, której uruchomienie ma nastąpić prawdopodobnie na koniec 2008 r. Oprócz tego w południowokoreańskim mieście Ulsan zacznie wkrótce funkcjonować drugi światowy zakład produkujący ten materiał.

Jak zapewniają w firmie BASF granulat z tworzywa sztucznego Neopor idealnie nadaje się dla nowych wysokosprawnych materiałów izolacyjnych.

Czym jest więc ten produkt?

Neopor to polistyren do spieniania (EPS) służący do produkcji styropianu. Jest uzyskiwany ze styrenu metodą polimeryzacji suspensyjnej (zawiesina w wodzie). W tym procesie dodawane są również środki porotwórcze i dodatki modyfikujące. W odróżnieniu od zwykłego białego EPS -u, takiego jak Styropor, Neopor zawiera oprócz tego małe grafitowe cząstki, które jak lustro odbijają promieniowanie cieplne, redukując w ten sposób współczynnik przenikania ciepła lambda.

Neopor firmy BASF

Dzięki temu Neopor przy mniejszym zużyciu materiału osiąga taką samą izolacyjność jak Styropor. Na końcu procesu produkcyjnego linie produkcyjne firmy BASF opuszczają kompaktowe, czarne, perełkowe granulaty, które w dalszych operacjach technologicznych oddzielnie, jak również poprzez różne metody konfekcjonowania, są przygotowywane pod kątem optymalnego przetworzenia na materiały izolacyjne.

Poprzez wykorzystanie w nowych wysokosprawnych materiałach izolacyjnych potencjał czarnego granulatu z tworzywa sztucznego Neopor zostaje właśnie po raz pierwszy w całości wykorzystany. Oto bowiem od niedawna dostępne są płyty termoizolacyjne z EPS (styropianu) spełniające wysokie wymagania ochrony cieplnej nowego typu jakości 032 dla wielowarstwowych systemów termoizolacyjnych (WDVS) w Niemczech. Niska przewodność cieplna płyt wynosząca 0,032 W/(m*K) może zostać osiągnięta już przy gęstości materiału na poziomie 17 kg/m3.

Dzięki temu także w przypadku płyt neoporowych typu 032 widać, że Neopor w porównaniu z tradycyjnym styropianem posiada znacznie lepsze parametry termoizolacyjne przy mniejszym zużyciu materiału.

Czytaj więcej:

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska