Bardziej ekologiczne opakowania dzięki RecyClass

Bardziej ekologiczne opakowania…
Podczas konferencji, która odbyła się w czasie tegorocznych targów Interpack, stowarzyszenie Plastics Recyclers Europe oficjalnie przedstawiło narzędzie RecyClass, którego zadaniem jest ulepszenie projektów opakowań z tworzyw sztucznych w odniesieniu do możliwości poddania ich recyklingowi.

- Recykling rozpoczyna się w momencie projektowania wyrobów - stwierdził Janez Potočnik, unijny komisarz ds. środowiska. - Kluczem do wprowadzenia zasad zrównoważonego rozwoju w obszarze tworzyw jest lepsza formuła tworzyw i wyrobów z nich wykonanych.

Jak zauważył Paolo Glerean, członek PRE, RecyClass opiera się na istniejących zaleceniach dotyczących recyklingu, funkcjonowaniu dzisiejszego rynku recyklingu oraz doświadczeniu firm recyklingowych. Użytkownicy nowego narzędzia mogą niejako intuicyjnie zrozumieć, jak poprawić zdolność do recyklingu produkowanych wyrobów.

- Nasze narzędzie daje możliwość współpracy całej branży, wzajemnego uczenia się oraz poprawy pozycji opakowań z tworzyw sztucznych na rynku UE - mówi Michael Scriba, członek zarządu PRE.

RecyClass umożliwia ocenę każdego rodzaju opakowań z tworzyw sztucznych. W kilku krokach użytkownik może sprawdzić, czy dane opakowanie jest przyjazne dla środowiska. Oferuje również porady dotyczące możliwości poprawy designu opakowań.

Przez najbliższe pół roku narzędzie można testować za darmo na specjalnie przygotowanej stronie internetowej.