Battery Show Europe: Lanxess prezentuje portfolio do produkcji akumulatorów

Battery Show Europe: Lanxess…

Od 18 do 20 czerwca podczas Battery Show Europe Lanxess prezentuje szeroką gamę produktów do produkcji akumulatorów litowo-jonowych i zastosowań w obszarze elektromobilności. Obejmują one liczne kluczowe surowce i rozwiązania materiałowe w całym łańcuchu wartości. Wydarzenie w Stuttgarcie to największe w Europie specjalistyczne targi najnowocześniejszych materiałów, technologii i procesów produkcyjnych w szybko rozwijającym się segmencie elektromobilności.

Szerokie portfolio produktów

Portfolio Lanxess obejmuje surowce do materiałów katodowych i komponentów elektrolitu, żywice jonowymienne do ekstrakcji ultraczystych związków metali do materiałów katodowych i recyklingu baterii, chłodziwa i barwniki do zastosowań wysokonapięciowych, a także związki odlewnicze do ochrony elektronicznych komponentów baterii. Inny kluczowy obszar produktów obejmuje środki zmniejszające palność dla wysokowydajnych tworzyw sztucznych i niepalnych elektrolitów, które pomagają poprawić bezpieczeństwo ogniw akumulatorowych.

Zmiana łańcuchów dostaw

Według niedawnej analizy przeprowadzonej przez agencję Transport & Environment (T&E), która działa w całej Europie, przeniesienie łańcuchów dostaw z Chin do Europy może pomóc zmniejszyć emisję CO2 uwalnianego podczas produkcji baterii o 37 procent (https://www.transportenvironment.org/articles/european-made-batteries-could-be-60-less-carbon-intensive-than-chinese-analysis). Jeśli dodatkowo wykorzystywana byłaby energia elektryczna ze źródeł odnawialnych, możliwe byłoby zmniejszenie emisji nawet o 60 procent. Tak więc, gdyby europejskie zapotrzebowanie na ogniwa akumulatorowe i komponenty było produkowane w Europie, do 2030 roku można by zaoszczędzić około 133 milionów ton metrycznych CO2.

Lanxess wspiera rozwój regionalnych łańcuchów dostaw materiałów do produkcji akumulatorów

Lanxess jest zrównoważonym i niezawodnym dostawcą materiałów dla europejskich producentów baterii. - Dzięki naszemu szerokiemu portfolio kluczowych surowców i prekursorów, a także istniejącym aktywom w Europie, możemy wspierać rozwój lokalnych łańcuchów wartości - wyjaśnia dr Harry Zumaqué, dyrektor ds. rozwoju nowego biznesu w dziale rozwoju korporacyjnego Lanxess. - Nasza wiedza specjalistyczna w zakresie opracowywania procesów pozwala nam również otwierać nowe obszary w dziedzinie recyklingu baterii, a tym samym aktywnie promować zrównoważony rozwój w produkcji ogniw i produkcji chemicznej.

Niestandardowe tlenki żelaza i fosforan żelaza dla materiałów katodowych LFP

Fosforan litowo-żelazowy (LFP) staje się coraz bardziej rozpowszechniony jako aktywny materiał katodowy, który stanowi zrównoważoną alternatywę dla materiałów zawierających kobalt i nikiel. Obecnie baterie LFP produkowane są niemal wyłącznie w Chinach. Zachodni producenci OEM opowiadają się zatem za ustanowieniem regionalnych łańcuchów wartości w celu uzyskania większej niezależności i zapewnienia dostaw na rynki zrównoważonych materiałów pochodzenia lokalnego.

Aby zmniejszyć tę zależność, Lanxess oferuje obecnie dostosowane prekursory do syntezy LFP. Obejmują one gatunki tlenku żelaza do nowego typu baterii, a także fosforan żelaza, który Lanxess zamierza rozpocząć produkować. Dzięki zdolności produkcyjnej wynoszącej ponad 300 000 ton metrycznych rocznie, firma jest jednym z wiodących światowych producentów tlenków żelaza i działa jako główny producent w Niemczech i Brazylii. - Większość tlenku żelaza produkowanego poza Chinami pochodzi z zakładów produkcyjnych Lanxess - mówi Stefano Bartolucci, szef segmentu rynku Specialties w jednostce biznesowej Inorganic Pigments (IPG). Lanxess oferuje obecnie dwa przetestowane w praktyce gatunki tlenku żelaza do baterii pod marką Bayoxide. Pod względem czystości, właściwości powierzchniowych, krystaliczności i wielkości cząstek są one produkowane w sposób zapewniający optymalne właściwości elektrochemiczne dla materiałów katodowych. IPG zamierza również stać się dostawcą fosforanu żelaza, który jest również wykorzystywany w syntezie LFP i dla którego obecnie istnieją jedynie ograniczone moce produkcyjne.


Czytaj więcej:
Recykling 1057
Polimery 211

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska