Bezzwrotne dotacje z KPO na robotyzację dużych przedsiębiorstw

Bezzwrotne dotacje z KPO na…

Polskie przedsiębiorstwa plasują się poniżej średniej europejskiej w kontekście poziomu robotyzacji i cyfryzacji. Robotyka w naszym kraju rozwija się jednak bardzo dynamicznie. Według raportu IFR w 2021 r. polskie firmy zainstalowały blisko 3,5 tys. nowych robotów - to aż o 50% więcej niż rok wcześniej. Najwięcej robotów instaluje się w branży tworzyw sztucznych.

Główną barierą hamującą procesy robotyzacji i cyfryzacji w polskim przemyśle są wysokie koszty transformacji. W celu przełamania tej fundamentalnej bariery w ramach Krajowego Planu Odbudowy zaplanowano bezzwrotne wsparcie dotacyjne na inwestycje dużych przedsiębiorstw w technologie robotyczne i cyfrowe. Dotacja pokryje maksymalnie 50% kosztów netto inwestycji w nowoczesne technologie wpisujące się w ideę Przemysłu 4.0 – m.in. roboty przemysłowe, oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję czy rozwiązania z zakresu M2M czy IoT. Udział procentowy dofinansowania uzależniony będzie od lokalizacji przedsięwzięcia.

Instytucją odpowiedzialną za organizację i przeprowadzenie naboru A2.1.1. Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach jest Ministerstwo Aktywów Państwowych. Ministerstwo zapowiada ogłoszenie otwartego konkursu dla przedsiębiorców już w lutym br. Pula środków do rozdania to ponad 220 mln euro. Jest więc o co walczyć.

Zainteresowany (-a)? Więcej informacji udziela Koordynator projektów UE w ECDF Dotacje, p. Tomasz Szczepaniak (tel. 539 190 367, mail t.szczepaniak@ecdf.pl). Konsultacja jest bezpłatna. ECDF Dotacje to zespół doświadczonych ekspertów, który od 2003 r. udziela przedsiębiorcom wsparcia w procesie ubiegania się o dofinansowanie oraz rozliczania projektów unijnych.

ecdf

Reportaże

Forum