Bezzwrotne dotacje z KPO na robotyzację dużych przedsiębiorstw

Bezzwrotne dotacje z KPO na…

Polskie przedsiębiorstwa plasują się poniżej średniej europejskiej w kontekście poziomu robotyzacji i cyfryzacji. Robotyka w naszym kraju rozwija się jednak bardzo dynamicznie. Według raportu IFR w 2021 r. polskie firmy zainstalowały blisko 3,5 tys. nowych robotów - to aż o 50% więcej niż rok wcześniej. Najwięcej robotów instaluje się w branży tworzyw sztucznych.

Główną barierą hamującą procesy robotyzacji i cyfryzacji w polskim przemyśle są wysokie koszty transformacji. W celu przełamania tej fundamentalnej bariery w ramach Krajowego Planu Odbudowy zaplanowano bezzwrotne wsparcie dotacyjne na inwestycje dużych przedsiębiorstw w technologie robotyczne i cyfrowe. Dotacja pokryje maksymalnie 50% kosztów netto inwestycji w nowoczesne technologie wpisujące się w ideę Przemysłu 4.0 – m.in. roboty przemysłowe, oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję czy rozwiązania z zakresu M2M czy IoT. Udział procentowy dofinansowania uzależniony będzie od lokalizacji przedsięwzięcia.

Instytucją odpowiedzialną za organizację i przeprowadzenie naboru A2.1.1. Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach jest Ministerstwo Aktywów Państwowych. Ministerstwo zapowiada ogłoszenie otwartego konkursu dla przedsiębiorców już w lutym br. Pula środków do rozdania to ponad 220 mln euro. Jest więc o co walczyć.

Zainteresowany (-a)? Więcej informacji udziela Koordynator projektów UE w ECDF Dotacje, p. Tomasz Szczepaniak (tel. 539 190 367, mail t.szczepaniak@ecdf.pl). Konsultacja jest bezpłatna. ECDF Dotacje to zespół doświadczonych ekspertów, który od 2003 r. udziela przedsiębiorcom wsparcia w procesie ubiegania się o dofinansowanie oraz rozliczania projektów unijnych.

ecdf
brak
 

ECDF Dotacje to zespół doświadczonych specjalistów, który od 2003 r. skutecznie pozyskuje dotacje dla przedsiębiorców oraz udziela niezbędnego wsparcia na etapie realizacji projektu.

Polska